Studenti z pohraničí budou pilovat jazyk sousedů, aby tam snáze našli práci

  12:54aktualizováno  12:54
Naučit je důkladně jazyk a připravit po všech stránkách absolventy na to, aby se mohli u „sousedů“ úspěšně ucházet o práci. To má za cíl nový společný česko-polský projekt, do kterého se zapojila Hotelová škola Vincenze Priessnitze v Jeseníku. Výuku polštiny v pohraničí Olomouckého kraje má tato spolupráce posunout na mnohem vyšší úroveň.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

„Cílem našeho projektu nazvaného Společnou přípravou na česko-polský trh práce je připravit absolventy tak, aby mohli naši hned nastoupit v Polsku a Poláci zase u nás. Není to jen o jazykové, ale také o odborné průpravě,“ uvedl šéf jesenické hotelové školy a obchodní akademie Petr Procházka.

Na projekt dostali partneři dotaci ve výši 532 tisíc eur, v přepočtu přes třináct a půl milionu korun. Studenti podle Procházky absolvují od školního roku 2017/2018 v každém ročníku řadu výměnných pobytů.

„Každý ročník naší školy absolvuje týdenní intenzivní kurz polštiny, pak následuje šest týdenních odborných kurzů. Ve druhém roce studenti jdou na praxi v Polsku. A to stejné platí i z polské strany. V průběhu čtyř let tím projdou všichni studenti,“ popisuje ředitel.

Právě výuka jazyka sousedů je ve společném projektu jesenické a opolské školy zásadní. Jesenická škola na základě velkého zájmu začala s výukou polštiny v roce 2017.

„Měli jsme jednoho učitele polštiny, jenže to už nyní zdaleka nestačí a potřebujeme druhého. Chceme, aby si o polský jazyk rozšířila svou odbornost i další z našich jazykových pedagožek tak, aby mohla polštinu vyučovat. Zdá se, že studenti začínají chápat, jak důležité je znát jazyk sousedů,“ sdělil Procházka.

Pomoci mají i nové učebnice obou jazyků

Na základě česko-polské spolupráce se do projektu zapojila také Univerzita Palackého v Olomouci.

„Nabízí mimo jiné bakalářské studium s možností pokračovat dále ve studiu zaměřeném na polštinu. V našem případě je to především překladatelství, které je velmi dobré především pro absolventy obchodní akademie z naší školy, ale i hotelnictví,“ nastínil Procházka.

„Překladatelé jsou v našich končinách velmi nedostatkové zboží, přitom jde o zajímavou a dobře ohodnocenou práci. Tady v pohraničí se pořád řeší různé formy spolupráce od firem po neziskový sektor a to se bez překladatelů neobejde,“ dodal.

Univerzita vidí v rozšíření výuky polštiny velkou perspektivu.

„Je potřeba naučit studenty jazyk souseda, aby se tam mohli ucházet o práci. Všechno se nedá vést přes angličtinu. Mladí Poláci zajímající se o práci u nás potřebují odpovídající znalost češtiny a stejně je to naopak,“ míní Ivana Dobrotová z Univerzity Palackého.

Škola chystá i novou učebnici polštiny a v Polsku se souběžně připravuje nová učebnice češtiny.

„Ta současná už nevyhovuje trendům. Jde o to, že polština s češtinou jsou podobné jazyky a mají hodně společného. Na druhou stranu je potřeba dát velký důraz na odlišnosti, kterých rozhodně není málo, a to současná učebnice nedělá,“ vysvětlila Dobrotová.

„Poláci jsou naši nejčastější zahraniční návštěvníci“

Hotelová škola Vincenze Priessnitze si spolupráci s Univerzitou Palackého pochvaluje.

„Společně cítíme, že je potřeba polštinu dostat nejen do pohraničí. Když se zájem o polštinu více rozšíří z Jesenicka i do vnitrozemí Olomouckého kraje, bude jenom dobře. V budoucnu bude úplně samozřejmé, že při hledání práce u sousedů se u mnoha profesí bude vyžadovat na dobré úrovni zvládnutá polština. V hotelnictví už to tak je,“ podotkl ředitel jesenické hotelovky.

Rozšíření výuky polštiny v pohraničí vidí pozitivně i Okresní hospodářská komora Jeseník.

„Víme o jedné významné firmě, která má v Polsku pobočku, a druhá tam investuje. Do budoucna jich bude přibývat, stejně jako to bude z opačné strany. Dobře zvládnutá polština bude velké plus,“ míní šéfka jesenické hospodářské komory Jana Franková.

„Poláci jsou naši nejčastější zahraniční návštěvníci. Pokud u nás budou poskytovatelé služeb v cestovním ruchu schopni podat přesné informace v polštině, bude to jenom dobře. Vždy se naváže daleko bezprostřednější kontakt v jazyce sousedů, než když se používá angličtina,“ doplnil ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseník Tomáš Rak.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nový krytý bazén nabídne ve Šternberku za tři roky i vodní atrakce či saunu

Poslední krok k novému krytému bazénu udělala v těchto dnech šternberská radnice, která podepsala s vítězem výběrového...

Beran zastavil vlak a potrkal majitele, paličaté zvíře svázali do kozelce

Uprchlý beran zastavil na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nic s ním nezmohl ani jeho majitel. Beran před ním...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Úřady se dál přou o vyšachování sousedů při stavbě vily, už je téměř hotová

V úřední přetahovanou se změnil spor o mohutnou betonovou stavbu na kraji Prostějova, kterou buduje spolumajitel místní...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz