„Občané, kteří jsou připojeni na vodovod, už pitnou vodu mají, byť je potrubí vyspraveno často jenom provizorně. U studní je to horší. Podle mých informací jsou všechny vyčištěné, ale rozbory nevycházejí dobře,“ přiblížil například starosta Písečné Jan Konečný (nez.).
Studny zde nečistili specializovaní odborníci, ale dobrovolní hasiči. Stejně jako jinde na Jesenicku. „Lidi teď potřebují každou korunu. Dát i deset tisíc a víc za vyčištění studny by pro ně bylo příliš, proto tuto službu dělají na náklady obce naši hasiči,“ objasnil Konečný.
Šéf dobrovolných hasičů z Písečné Milan Garský uvedl, že v obci bylo takto vyčištěno 36 studní jak místními hasiči, tak těmi, kteří vypomáhali odjinud.
„Bylo to náročné. Je potřeba vyčerpat vodu, vybrat naplaveniny, studnu dezinfikovat, dno vysypat drtí z vápence a znovu dezinfikovat. Vzorky odebírá hygiena až po čtrnácti dnech od vyčištění,“ popsal Garský.
Podle něj zřejmě potrvá delší dobu, než z těchto zdrojů bude možné odebírat pitnou vodu. „Když člověk vidí, co se dovnitř dostalo, tak to nevypadá moc dobře. Bude potřeba studny čistit opakovaně,“ sdělil.
Zatím slouží cisterny, brzy ale přijdou mrazy
V malé vesničce Kobylá nad Vidnavkou je na své studny odkázáno deset domácností, mezi nimi i rodina Lucie Kopřivové. „Jsme rádi, že nám hasiči studnu vyčistili. Teď netrpělivě čekáme na odběry,“ řekla Kopřivová.
Zatím rodina pořád používá pouze balenou vodu. „Nepočítáme, že hned první výsledky dopadnou dobře, spíš si myslím, že budeme muset čekat déle. Uvidíme, jak to bude probíhat,“ přemítala.
Hasiči se vrací k již vyčištěným studnám jednou či dokonce dvakrát. V Mikulovicích na tento zdroj vody spoléhá zhruba sto domácností, některé z nich ještě nemají studny vyčištěny. Z dalších hygienici postupně odebírají vzorky.
15. října 2024 |
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Většina lidí, kteří měli zaplavené studny, z nich nebude brát pitnou vodu delší dobu. Pořád ještě máme v ulicích rozmístěné cisterny, které budou staženy, teprve až nastanou mrazy,“ řekl mikulovický starosta Roman Šťastný (STAN).
V tomto týdnu čistili dvě studny dobrovolní hasiči v Bělé pod Pradědem, celkem jich zvládli ošetřit přes dvacet. Také zde počítají s tím, že na vlastní pitnou vodu z podzemí si lidé budou muset počkat.
„Mohou si napustit z cisteren, které ještě pořád máme v obci, nebo přijít na naši hasičskou zbrojnici, kde máme dostatečné zásoby balené vody,“ podotkl starosta Robert Neugebauer (nez.).
99 procent vzorků nevyhovuje
Pro desítky rodin mají balenou vodu rovněž ve Vápenné. „Hygienici u nás vzorky z vyčištěných studní ještě neodebrali, takže počítám, že ještě minimálně několik týdnů si budou chodit lidé pro balenou vodu na obec. Spíš to bude ještě déle, naštěstí máme balené vody pořád dost,“ sdělil starosta Leoš Hannig (TOP 09).
Vzorky vody odebírá a analyzuje akreditovaná laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Na základě výsledků těchto analýz provádí Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouc hodnocení zdravotního rizika.
„Po povodni evidujeme na Jesenicku a Šumpersku více než 700 studní k bezplatnému odběru vzorku vody. Z dosavadních výsledků provedených analýz vyplývá, že v 99 procentech případů voda svou jakostí v mikrobiologických ukazatelích nevyhovuje parametrům pitné vody,“ informovala mluvčí KHS Olomouc Markéta Koutná. Studny se tak v drtivé většině případů budou muset čistit opakovaně.
Obyvatelé vyplavených obcí mohou na tento úkon získat příspěvek od Českého červeného kříže ve výši pět tisíc korun, studna však musí být vyčištěna odborníkem.
„Pro lidi to pořád znamená zaplatit ještě víc ze svého, v současnosti je to pro ně moc. Proto čištění zajišťují hasiči, aby těm nejvíc postiženým aspoň trochu ulevili,“ podotkl Hannig.
1. listopadu 2024 |