Záchranáře prověřili ztracení dřevorubci, zavalený muž i turisté ve štole

  14:14aktualizováno  14:14
Pátrání po ztracených dřevorubcích, vyprošťování muže, na něhož se sesula část domu či záchrana turistů zavalených v podzemí v Poštovní štole. Na severu Jesenicka se po tři dny odehrávalo rozsáhlé cvičení především hasičů a policistů, jehož součástí byl i nácvik několika náročných zásahů.

„Cvičení se účastní na čtyřicet organizací a subjektů, celkem je to 260 lidí, jsou mezi nimi i policisté a hasiči z Polska,“ shrnul ve středu ráno při startu druhého dne praktické části cvičení Orkán 2019 mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

První simulovaný zásah se odehrává na hraničním přechodu v Mikulovicích. Tísňová linka dostává informaci, že v blízkosti přechodu je opuštěné auto.

Záchranáři spouštějí pátrací akci. Do terénu vyrážejí desítky policistů a hasičů včetně psovodů se služebními psy.

Důležitou roli hraje dispečer u počítače, který má perfektní přehled, jak pátrání pokračuje.

„Terén, který je potřeba propátrat, je rozdělen do kvadrantů. Tady okamžitě vidím, kde se pátrači vybavení lokátory nacházejí a můžu je upozornit, aby propátrali i další místo ve svém kvadrantu. Nový systém nám pomáhá výrazně zefektivnit a urychlit pátrání,“ vysvětlil dispečer.

Akce je úspěšná. V hustém porostu se podaří najít a zachránit dva zraněné dřevorubce.

Velké cvičení záchranářů

„Je dobré, že si takovou velkou pátrací akci můžeme vyzkoušet, protože v praxi se k tomu dostáváme zřídka. Toto cvičení se maximálně blíží skutečnému zásahu,“ říká šéfka jesenických policistů Ludmila Andělová.

V Ondřejovicích mají hasiči za úkol staticky zajistit dům, jehož část se sesula následkem povodně. Hlavní úkol je však vyproštění muže zavaleného hlínou a bahnem ve výkopu.

Hasiči se snaží stěny výkopu v nestabilním terénu zajistit pomocí hydraulických vzpěr a pevných ploten z vodovzdorné překližky. Když je výkop konečně zabezpečený, přichází další fáze. Přijíždí technický kontejner, což je nákladní vůz se speciální nástavbou, který umožňuje dostat rychle z výkopu bahno, kamení a vodu.

Obsluha spustí do výkopu pružnou rouru a pustí čerpání. V rouře a potom v nádrži auta rychle mizí to, co by hasiči vyhazovali lopatami několik hodin. Za chvíli jsou u zavaleného člověka. Tentokrát už mu ale nemohli pomoci.

Druhé partě se daří zajistit polorozpadlé stěny. „Ten dům byl narušený při povodních před pěti lety. Lepší objekt pro nácvik statického zajištění jsme najít nemohli,“ pochvaloval si Hošák.

Turisty uvězněné v podzemí je potřeba vytáhnout na laně

Adrenalinovou záležitostí je pak nácvik záchrany pěti lidí uvězněných v podzemí. Chtěli se zde schovat před přívalovým deštěm, který však způsobil zával. Nácvik se koná v Poštovní štole ve Zlatých Horách, která byla před několika lety otevřena pro veřejnost.

Báňští záchranáři a hasiči musí vytáhnout muže tonoucího v podzemí. S podchlazeným pacientem na nosítkách téměř utíkají úzkou a nízkou chodbou k východu, kde čeká záchranka.

Mezitím další skupina transportuje strmou důlní chodbou další lidi, které našli rovněž podchlazené. Ve studených podzemních prostorách je před zimou chrání speciální stan. Po jednom je záchranáři umísťují na nosítka, která je možné přepravovat vzduchem na laně. Potom je chodbou s velkým převýšením tahají nahoru a vynášejí ven.

„Poslední,“: oddychnou si, když vynášejí ven posledního turistu. Všechny se podařilo zachránit.

„Do takové situace se mohou lidé dostat. Podzemní prostory nikdy nejsou zajištěné tak, aby do nich někde nebylo možné vlézt, takže i toto je simulace reálné situace, která může nastat,“ doplnil Hošák.

Nejčtenější

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Další z rubriky

Navzdory všemu. Nadšenec zachránil staré nádraží odsouzené k demolici

Budovu místního nádraží v Náměšti na Hané se snaží zachránit před demolicí...

Překvapivý zvrat nastal v osudu bývalé nádražní budovy v Náměšti na Hané. Ještě nedávno jí hrozilo bourání, teď se...

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Najdete na iDNES.cz