Firmy z Jesenicka loví lidi v Polsku, využívají tamní vyšší nezaměstnanost

  4:51aktualizováno  4:51
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků pociťují už i firmy na Jesenicku, kde je přitom tradičně nejvyšší počet nezaměstnaných v celém Olomouckém kraji. Vhodné lidi proto hledají i za hranicemi, zejména v Polsku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Například společnost Plastkon z Mikulovic chce využít toho, že v sousedním Polsku zrušili továrnu, v níž pracovalo 150 lidí. Firma patřící k největším evropským producentům plastových výrobků pro dům a zahradu přitom dává práci řadě dělníků od severních sousedů už nyní.

„V Prudníku ležícím patnáct kilometrů od Mikulovic zavřeli Francouzi závod na výrobu cartridgí. V současnosti jsme připraveni vzít dvanáct lidí,“ informoval majitel Plastkonu Daniel Hama. Podle něj firmu Plastkon oslovil polský úřad práce ve spolupráci s francouzským majitelem závodu.

„Byli jsme vedle šesti polských firem pozváni jako jediný český zaměstnavatel na jednání, jehož cílem bylo najít co nejdřív propuštěným lidem práci,“ popsal Hama s tím, že o polské zaměstnance má Plastkon velký zájem. Řada Poláků tam už pracuje.

„Vezmeme nejen kvalifikované seřizovače a nástrojaře, které proškolíme, ale také lidi na zaučení. Poláci se nám osvědčili. Jsou to dobří pracanti,“ pochvaloval si Hama.

V blízké době chce Plastkon další desítky lidí

Kolik bývalých zaměstnanců ze zrušené fabriky v Prudníku nakonec zakotví v Mikulovicích, zatím není jasné. Plastkon totiž plánuje přijmout časem víc než jen dvanáct nyní avizovaných dělníků.

„Myslím, že v další etapě by to mohlo být až několik desítek lidí. Otázka je, jestli si po propuštění ze závodu v Prudníku mezitím nenajdou práci jinde,“ podotkl Hama.

Poláci přitom nacházejí uplatnění na Jesenicku stále víc. Například ve strojírenské společnosti Česko-slezská výrobní ve Zlatých Horách jich pracuje devadesát.

„Bez Poláků si už výrobu u nás neumíme představit, protože bychom jinak nesehnali dostatek zaměstnanců,“ sdělil šéf výroby Kamil Žáček.

Za hranicemi je výrazně vyšší nezaměstnanost

Česko-slezská výrobní je jedním z největších výrobců obytných a sanitárních kontejnerů v Evropě, který patří do nadnárodní rakouské společnosti Containex. Zaměstnance nabírá dál.

„Hledáme i v Polsku další, nezávisle na tom, zda tam nějaká firma skončila. Kvalitních lidí není nikdy dost,“ doplnil Žáček.

Šéf olomoucké krajské hospodářské komory Bořivoj Minář uvedl, že zaměstnávání Poláků může alespoň zčásti řešit nedostatek zaměstnanců ve firmách v Olomouckém kraji, zvláště v pohraničí.

„Výhoda je, že stejně jako my jsou v Evropské unii a nikdo se nemusí ptát, jestli sem můžou jít pracovat. Takže pokud se Poláci dozví, že za hranicemi je práce, mohou přijet třeba do Mikulovic a domluvit se,“ sdělil Minář, který má podobně jako majitel Plastkonu o polských zaměstnancích dobré mínění.

„Poláci jsou dobří na práci a chtějí pracovat. Navíc zvlášť v pohraničních oblastech Polska je výrazně vyšší nezaměstnanost než u nás, což nám nahrává,“ řekl Minář.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Tele z výzkumného ústavu nechtělo na pastvinu, zamířilo do ulic Šumperka

Ilustrační snímek

Neobvyklý pohled se naskytl lidem v Šumperku a blízkém okolí. Po rušné příjezdové silnici a posléze i ulicemi putovalo...

Do Olomouce zamíří na finále poháru tisíce fanoušků i policejní posily

Těžkooděnci v Hradci Králové čekají na příjezd Baníkovců. (10. dubna 2011)

Obyvatelé a návštěvníci Olomouce se musejí ve středu připravit na policejní manévry. Uskuteční se mezi hlavním vlakovým...

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz