Vytažení jeřábu je přitom jen jednou částí rozsáhlých manévrů, které unikátní elektrárna v Jeseníkách nikdy předtím nezažila. Energetici na ní zahájili druhou největší investici v její historii - opravy za 200 milionů korun. Mimo jiné je při nich potřeba vypustit dolní nádrž, čímž se otevřela i cesta k utopenému jeřábu.
První přípravné práce na vytažení jeřábu začaly už v pondělí večer, hlavní část přišla na řadu v úterý.
Z vraku nejprve dělníci odstranili kabinu a také samotné rameno jeřábu.
„Kabinu jsme odvezli jako první, ta už na dně není. A právě teď odvážíme samotné tělo jeřábu, a to za pomoci dalších dvou vozidel. Pracuje tady třicet odborníků,“ popsal dopoledne Vladislav Sobol, tiskový mluvčí energetické společnosti ČEZ, pod kterou elektrárna spadá.
Cílem byla asfaltová cesta nad nádrží, společnost tam nechala přistavit návěs, který trosky jeřábu od Dlouhých strání definitivně odveze.
„Zrovna před deseti minutami byl jeřáb vyvezen nahoru. Teď se ho chystáme přeložit na návěs,“ doplnil o půl třetí odpoledne Sobol.
Jeřáb na dně ležel od loňského října, kdy ho tam řízeně sesunuli hasiči. Šlo o jediné bezpečné řešení poté, co se u elektrárny v pátek 13. října 2017 kolem poledne stala tragická nehoda.
Osmadvacet tun těžký kolos tehdy k dolní nádrži přijel kvůli pravidelné údržbě česel vpusti. Přitom se však převrátil, v jeho kabině zemřel šestapadesátiletý muž. Jeřáb zůstal viset nad hladinou, elektrárna kvůli tomu byla mimo provoz.