Vše bylo v bloku, který jsem zničil, řekl politik soudu v kauze zpronevěry

  16:56aktualizováno  16:56
Před šumperským okresním soudem poprvé stanul jeden z nejvlivnějších sociálních demokratů v Olomouckém kraji Jaroslav Králík. Spolu s bývalým předsedou představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ) Liborem Dostálem čelí obžalobě ze zpronevěry téměř milionu korun kvůli svým poradenským službám.

Vlivný člen ČSSD v Olomouckém kraji Jaroslav Králík čelí u soudu obžalobě ze spoluúčasti na zpronevěře. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Králík poskytoval poradenské služby VHZ k obřímu projektu na rekonstrukci a výstavbu nové kanalizační sítě v pěti městech šumperského okresu a soud má definitivně stanovit, zda poradenské služby odpovídaly proplacené sumě.

„Plnění nebylo poskytnuto a faktury měly jen zastřít vyvedení majetku ze společnosti,“ sdělil žalobce Lubomír Sedláček.

Libor Dostál je obžalován ze zpronevěry a Králík ze spoluúčasti. Oba dva jakékoliv provinění odmítají.

„Projekt byl kvůli chybám zablokován a hrozilo, že nebude poskytnuta dotace. Protože ve společnosti nebyl nikdo, kdo by byl schopen tak významný projekt administrovat, oslovil jsem pana Králíka, který má znalosti evropského práva a zkušenosti s administrováním projektů pro dotace, aby poskytoval poradenství,“ sdělil u soudu Dostál.

Poradce najal předseda VHZ bez vědomí představenstva

Podle něj Králík poskytl cenné rady, které přispěly k tomu, že projekt nakonec dostal z Evropské unie přibližně 1,2 miliardy korun dotací.

„Setkávali jsme se i několikrát týdně rady byly poskytovány buď ústně, elektronicky nebo písemně,“ popsal. Na dotaz soudce Dostál uvedl, že Králíka poznal už dříve, kdy radil s projekty Povodí Moravy v době, kdy tam byl generálním ředitelem.

„Byla to velmi dobrá spolupráce, která trvala zhruba rok. Proto jsem ho oslovil i později, aby pomohl s náročným projektem Horní Pomoraví II,“ řekl Dostál. O angažmá Králíka rozhodl sám bez představenstva.

„Nikdo se mě neptal, s kým spolupracuji, představenstvo zajímal výsledek,“ sdělil. Soudu také řekl, že ve VHZ nikdy nenechal proplatit nic, co by neodpovídalo odvedené práci a nikdy také od Králíka nedostal nic z toho, co mu VHZ vyplatila.

„Naopak jsem některým lidem musel hodně vadit, protože jsem překazil penězovod z VHZ v hodnotě 60 milionů korun,“ zdůraznil.

Králík: Schůzky byly v hotelu u dálnice kvůli úspoře času

Podobně odmítl jakoukoli vinu Králík. „Pan Dostál mě kontaktoval s tím, že na řešení je fakticky sám, jiná poradenská společnost podle něj přestala fungovat a vypadalo to, že projekt nebude realizován. Nakonec se podařilo peníze získat a projekt uskutečnit. Jsem rád, že jsem se na tom mohl podílet,“ sdělil.

Státnímu zástupci připadalo zvláštní, že se Dostál s Králíkem nejčastěji setkávali v restauraci olomouckého hotelu u dálnice místo kanceláře VHZ.

„Já jsem měl v té době ještě další klienty. Dojíždět několikrát týdně z Prostějova až do Šumperka by byla velká ztráta času,“ zdůvodňoval Králík. Pokud sám na problém nestačil, radil se prý s jinými odborníky.

„Konzultační služby, které jsem potřeboval v otázkách souvisejících s projektem, jsem nepřeúčtovával, jak je obvyklé, náklady jsem nesl sám,“ říkal.

Blok o poradenství jsem po splnění úkolu zničil, řekl obžalovaný

V pondělí vypovídal také František Winter, který Dostála vystřídal ve funkci předsedy představenstva VHZ v roce 2014, když se Dostál vrátil na Povodí Moravy. Do té doby byl jedním z členů představenstva.

„Já jsem se o existenci smlouvy s panem Králíkem dozvěděl až po svém zvolení do funkce předsedy představenstva. Nikde jsem nenašel žádné výstupy z této poradenské činnosti. Když jsem chtěl informace od pana Králíka, nedočkal jsem se žádné odpovědi, ale okamžitého vypovězení poradenských služeb,“ vysvětlil Winter.

Králík přitom tvrdí, že materiálů potvrzujících jeho práci pro VHZ je dostatek a orgány činné v trestním řízení je mají k dispozici. Jak ale fakturoval čas strávený poradenstvím prokázat nemůže.

„Všechno jsem si psal do bloku, ale ten jsem zničil poté, kdy jsem splnil svůj úkol. Kdybych věděl, co se kolem toho bude dít, tak jsem si ho nechal,“ řekl.

Člen představenstva: Ve zprávě byl nicneříkající text a tabulky

Po odchodu Dostála a ukončení smlouvy Králíka s VHZ dostal projekt Horní Pomoraví II na starosti Aleš Miketa, rovněž dlouholetý člen představenstva. O poradenství Králíka se dozvěděl až po opakovaných dotazech zároveň s Winterem.

„A co se týká poradenství, bylo to celé zvláštní. Viděl jsem zprávu, ve které byly asi dvě strany nicneříkajícího textu a čtyři strany ofocených německých norem a tabulek. Tak si aspoň já odborně fundovanou zprávu za drahé peníze nepředstavuji. Ani nebyla podepsána, takže jsme ani nemohli tušit, že autorem je pan Králík. Proto je dobré, když soud prověří vše, co s poradenstvím pana Králíka, které zadával pan Dostál, prověřuje,“ popsal Miketa.

Obří kanalizační projekt však nedokončoval ani on, ani Winter, ale nový předseda představenstva Petr Suchomel, který „zastal“ obě funkce.

Soud v pondělí jednání odročil, pokračovat bude na začátku října výslechem dalších svědků.

Králíka řešili i aktéři kauzy Vidkun

Kauza se dostala do povědomí i kvůli možnému projení s aktéry kauzy Vidkun. Policie v ní před rokem obvinila náměstka krajského ředitele Karla Kadlece, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje, vlivného podnikatele Ivana Kyselého a hejtmana Jiřího Rozbořila.

O vyšetřování Králíka v jiném případu, jejž tehdy policie měla na stole, se podle tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) intenzivně zajímal právě Kyselý.

Detektivové, kteří zaznamenávali přepisy odposlechů schůzek podnikatele s dnes již bývalým policejním důstojníkem Kadlecem, byli přesvědčení, že Kyselý vyšetřování Králíka v druhé kauze přímo ovlivňoval. Z odposlechů podle spisu ÚOOZ vyplývalo, že aktéři hovořili v tom smyslu, aby policie Králíka za každou cenu za něco stíhala.

  • Nejčtenější

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

V Kojetíně vznikne průmyslový park za miliardu, budou v něm sklady i výroba

Za zázrak považuje vedení radnice v Kojetíně na Přerovsku investici, kterou soukromá firma plánuje na okraji města. V...

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Najdete na iDNES.cz