Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Rozkrojit na Vánoce jablko? Spíše pohanský zvyk, říká etnografka

  13:00
Až do dob Václava IV. sahají kořeny řady vánočních zvyků, jež stále na Štědrý den dodržuje podstatná část Čechů a Moravanů. V rozhovoru pro MF DNES je přibližuje etnografka Veronika Hrbáčková.

Etnografka Veronika Hrbáčková z olomouckého Vlastivědného muzea ve vánočně upravené části tamní stálé národopisné expozice Od kolébky do hrobu, jejíž je autorkou. (prosinec 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Půst, ryzí štědrost, ovoce, vánočka i samotné předávání dárků. To vše je v českých domácnostech součástí vánočních svátků či přímo Štědrého dne a večera. Aniž si to ale většina lidí uvědomuje, navazují při dodržování těchto zvyků na dávnou tradici, která je písemně doložená už ve 14. století.

A to díky benediktinskému mnichovi Janovi z Holešova, jenž za časů krále Václava IV. sepsal pojednání O sedmi štědrovečerních zvycích.

„Popisuje Štědrý večer, jak jej tehdy slavili staří Čechové. Jsou to zvyky, jež z podstatné části přežívají do dneška, lidé ovšem již neznají jejich původní význam,“ říká etnografka olomouckého Vlastivědného muzea Veronika Hrbáčková. Sama z mnichova spisu vychází při vánočních úpravách tamní expozice Od kolébky do hrobu.

V čem souhrnně tkví původní význam vánočních zvyků, které zapsal Jan z Holešova?
Dnes se mezi lidmi při dodržování vánočních zvyků spíše naplňují takzvané pověrečné představy, jež souvisí spíše s určitým ďábelským pohledem na věc. Pověry jsou totiž postavené na tom, že lidé jejich dodržováním chtějí sami sobě přinést nějaký užitek. Ale ve skutečnosti a původně vánoční zvyky vycházely čistě z dobroty srdce. Nešlo o to, aby se člověk obohatil či z pýchy někoho obdaroval anebo že by čekal, se mu jeho dar zase v jiné formě vrátí od někoho jiného. Vycházelo to naopak také z pokory a z toho, aby věřící mohli opěvovat narozeného Ježíše Krista.

Vánoční tradice

Existuje vlastně nějaký čistě hanácký vánoční zvyk?
Vánoce jsou jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků, připomínajících narození Krista. Zvyky, které s tím souvisí, jsou více méně podobné ve všech našich zemích, regionální odlišnosti se příliš neobjevují. Když v expozici Od kolébky do hrobu děláme vánoční výzdobu, prezentujeme zvyky ze 14. století, z doby Václava IV., jak je popsal Jan z Holešova. Popisuje Štědrý večer, jak jej tehdy slavili staří Čechové. Jsou to zvyky, jež z podstatné části přežívají do dneška, lidé ovšem již neznají jejich původní význam.

Pojďme si je tedy probrat, prvním obyčejem je půst.
Půst samozřejmě znamenal nepožívat 24. prosince žádné pokrmy, křesťané se museli postit až do první hvězdy. To znamená až do předvečera svátku narození Páně, což je 25. prosinec. Půsty křesťané dodržovali během celého roku, tento vánoční je jeden z nejdůležitějších.

Jaký je druhý zvyk?
Je založený na tom, že si lidé navzájem projevují štědrost. Nebyli ale štědří jen ke členům rodiny, ale i k čeládce a dalším kolemjdoucím či příchozím. Všem byly otevřené dveře. Štědří byli také vůči dobytku a jiným zvířatům, která na hospodářství žila. Právě tato štědrost byla původně vnímána jako projev čistoty srdce, skromnosti a ryzího úmyslu, že chci pomoci druhému. Nepomáhám proto, aby mi bylo pomoženo, ale proto, abych opravdu pomohl. To je ten pravý význam.

Z ryzí štědrosti by měl vycházet také třetí zvyk, takzvané posílání štědrého večera. Je to tak?
V přeneseném slova smyslu šlo o posílání jakéhosi dárku. Štědrý večer totiž posílá Bůh Otec, jde o noc, kdy se má narodit Ježíš Kristus. Je to vlastně dar od Boha Otce všem lidem. A právě na tom je založena podstata vánočního daru a toho, že si lidé začali sami po poslech posílat dárky, což se nazývalo posílání štědrého večera. Tyto dárky byly podle Jana z Holešova příjemné a vybrané věci, zvláště vonné, vložené mezi dvěma krásnými miskami.

Jaký pak byl čtvrtý zvyk?
Při něm věřící požívají velký bílý chléb, což znamená velkou vánočku nebo také koláč. Bílému pečivu se dříve obecně říkalo koláče. A právě toto pečivo lidé dávali na sváteční stůl. Vedle něj pak vždy musel ležet také nůž. Měl tu symboliku, že si každý, kdo šel kolem, mohl ukrojit, kolik chtěl. A zase se to týkalo nejenom členů rodiny, ale kohokoli z příchozích.

Také pátý zvyk souvisí s jídlem. Tentokrát jde ale o ovoce, že?
Na sváteční stůl se o Vánocích dávalo více ovoce než jindy v roce. A mezi to nejdůležitější v našich podmínkách patřila jablka. Ať už celý plod, či sušené křížaly.

Rozkrajovali lidé ve 14. století jablka, aby zjistili, co je čeká?
Jan z Holešova naopak upozornil, že je to chyba. Ovoce, jež se nám urodilo, původně představovalo v přeneseném slova smyslu narozeného Ježíše Krista. Tím, že ho máte na stole, ho vlastně uctíváte. Rozkrojení jablka, kdy se díváme, zda je uvnitř hvězdička nebo křížek, to je spíše už pohanský zvyk. Anebo jak uvádí Jan z Holešova, čertovský či ďábelský. Doslova k tomu píše: „Někteří lidé hned převracejí smysl těchto chválihodných zvyklostí, neboť krájejí ovoce, aby na něm pozorovali budoucí dobré, či zlé věci.“ Není to tak původní křesťanský zvyk. K tomuto konání podle něj vede člověka ruka ďábla, myslí při tom na sebe a na svůj prospěch.

Šestý zvyk se pak naplnil tím, že žáci a kněží chodili po koledě.
Také tím opět uctívají Krista a všechno to, co se dává darem. Kněží a žáci, když chodili koledovat, měli oblečené bílé komže (laicky hábity, dlouhé bílé košile – pozn. red.), aby dali najevo, že narození Ježíše bylo čisté a neposkvrněné. Bílá symbolizovala čistotu nejen zvenku, ale především uvnitř na duši.

Sedmý zvyk lidé dodrželi, když pod sváteční stůl ve světnici vložili slámu. Proč to dělali?
Bylo to na památku toho, že Panna Maria porodila ve chlévě. Je to odkaz na místo, kde se po narození Ježíše nacházela svatá rodina.

  • Nejčtenější

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Fanoušci Slavie napadli funkcionáře Sigmy. Tvrdík: Stydíme se a omlouváme se

Skupina příznivců fotbalové Slavie po ligové dohrávce s Olomoucí (1:0) zaútočila na vozidlo, v kterém od stadionu...

Slavia - Olomouc 1:0, domácí měli šancí na šest gólů, slavil jen Olayinka

Slávističtí fotbalisté v dohrávce 3. kola Fortuna ligy porazili Sigmu Olomouc 1:0 a před podzimním šlágrem s vedoucí...

Z VOLEJE: Výchovu fotbalistů v Česku brzdí strach. Hložek je ale úkaz, říká Saňák

Patří k nejuznávanějším mládežnickým trenérům v Česku. Fotbal začal zapáleně studovat od sedmnácti let, kdy kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osmnáctiletý řidič jel moc rychle, zničil vůz a vážně zranil spolujezdce

Na silnici první třídy mezi Postřelmovem a Zábřehem na Šumpersku nezvládl řízení mladý řidič. Vyjel ze silnice a vůz...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Adventní trhy v Přerově budou bohatší, náměstí ozdobí patnáctimetrová jedle

Vánoce v Přerově budou letos výrazně bohatší. Návštěvníci adventních trhů se mohou těšit na dvojnásobek prodejních...

Barbaři používali na formy pro odlévání zemní vosk, zjistili chemici

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zjistili, že řemeslníci ve 2. století našeho letopočtu...

Už dvakrát ho koupil, teď se Přerov hotelu Strojař opět zbavuje

Před několika lety koupený zchátralý přerovský hotel Strojař město nabídne k prodeji. Rozhodlo o tom zastupitelstvo,...

Zájem o vakcíny v Olomouckém kraji narostl, očkovaných je ale dál málo

Téměř pětinásobně narostl v posledních dvou týdnech podle dat ministerstva zdravotnictví v Olomouckém kraji zájem o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...