„Do Olomouce kvůli slavnostnímu předání přicestoval podplukovník Giuseppe Marseglia, zástupce velitele příslušného oddílu pro oblast severní Itálie, doprovodil ho i Luigi Portacci z téhož oddělení. Cennou knihu z jejich rukou převzal biskup Antonín Basler, děkan Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci, přítomen byl také administrátor olomoucké arcidiecéze, biskup Josef Nuzík, a další zástupci arcibiskupství a kapituly,“ popsal Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého.
„Mám velikou radost, že výborná práce italských četníků pomohla k návratu tohoto výtisku zpět do majetku kapituly. Jsme vděční za jejich profesionalitu, s níž se podařilo knihu zachytit a identifikovat jako majetek naší kapituly,“ zdůraznil biskup Basler.
„Dnešní setkání je tak mimo jiné dokladem úspěšné spolupráce a solidarity mezi evropskými národy při uchování kulturních hodnot,“ doplnil biskup, který zmínil také přínos italského kněze Alessia Gerettiho z Udine, který z pověření olomouckého arcibiskupství návrat knihy při jednání s italskými úřady připravil.
Vilém z Paříže
Odcizená kniha se jmenuje Postilla super epistolas et evangelia a obsahuje výklad úryvků z novozákonních epištol a evangelií, které se četly při mších v průběhu liturgického roku.
Jejím editorem je blíže neznámý dominikán Vilém z Paříže, který zemřel přibližně v roce 1485 a který do tisku připravil texty svého norimberského řádového spolubratra Jana Herolta (ten zemřel v roce 1468).
„Kniha byla bestsellerem své doby, poprvé vyšla roku 1473 a do roku 1529 známe nejméně 140 vydání po celé západní Evropě, nejvíce v Německu a ve Francii,“ uvedl Štěpán Kohout, archivář olomoucké pobočky Zemského archivu v Opavě.
Navrácený olomoucký exemplář vyšel v roce 1518 ve švýcarské Basileji. „Dřevoryty jej bohatě vyzdobil místní umělec Urs Graf starší (zemřel asi v roce 1528). Do hnědé kůže zdobené slepotiskem Ukřižování, drobnými postavami starozákonních hrdinů Davida a Goliáše, římského boha Apollóna a múz Thálie, Kalliopé a Euterpé byla svázána někdy po roce 1540 v Bavorsku,“ doplnil Kohout.
Zahanbil i boháče. Skromný kněz daroval na chudobinec desítky tisíc zlatých |
Podle archiváře se tento svazek ještě v 16. století dostal do Čech. „Neznámý protestant ji popsal četnými českými poznámkami na okrajích. Někdy poté přešla do vlastnictví olomouckého kanovníka Davida Pippera z Jáchymova, který ji asi koncem první čtvrtiny 17. století daroval zdejší kapitulní knihovně,“ naznačil Kohout.
Z olomoucké kapitulní knihovny kniha zmizela za neznámých okolností krátce po roce 1940. „Prostřednictvím jednoho z rakouských antikvářů se dostala do ciziny,“ shrnul Kohout.
„Speciálním oddílem italského četnictva pro ochranu kulturních památek byla zadržena roku 2022 v jedné aukční síni v Terstu a nyní byla vrácena olomoucké kapitule,“ uzavřel archivář.
11. března 2017 |