„Jde o jedno ze zásadních opatření, které navrhla v plánu sanační firma. Filtry umožní čerpání kontaminované podzemní vody v množství zhruba 400 až 500 metrů krychlových denně, což je zhruba 12 vlakových cisteren,“ poznamenala mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
Jejich zprovoznění se předpokládá do konce května. „Na lokalitu byly v úterý dopraveny tři obří filtry s aktivním uhlím o objemu 20 metrů krychlových. Vysoké jsou přibližně 7,6 metru a jejich průměr je 2,5 metru. Sloužit budou k čištění části čerpané kontaminované podzemní vody,“ uvedla mluvčí inspekce.
Ohnisko benzenové havárie obklopí protipovodňové hráze, zadrží i stoletou vodu![]() |
Vyčištěná voda se pak podle ní bude zasakovat zpět do půdy v lokalitě nebo vypouštět do přilehlé vodní nádrže. „Nasorbované aktivní uhlí bude následně odváženo a regenerováno tak, aby bylo možné filtry znovu použít,“ doplnila Loužecká.
Díky nasazení filtrů s aktivním uhlím bude možné denně vyčerpat zhruba 400 až 500 metrů krychlových kontaminované podzemní vody.
„Na lokalitě budou minimálně po dobu první fáze sanačního projektu, tedy nejméně půl roku,“ doplnila Loužecká.
Inspekce již dříve uvedla, že kontaminovaná podzemní voda na místě havárie by se takto měla vyčistit z více než 90 procent. Metoda využití uhlíkových filtrů již byla aplikována v USA i v Evropě, využívá se i v jiných případech, nejen u kontaminace benzenu, řekl již dříve ředitel ČIŽP Petr Bejček.
Práce na kolejích
Následky ekologické havárie likviduje speciální sanační firma, na místě pracují stále i hasiči; těžká technika Záchranného útvaru Hlučín pokračuje v přípravných pracích na železničním svršku pod režií Správy železnic.
Odborníci nadále monitorují stav ovzduší i kvalitu vody, výsledky jsou stále příznivé. Během dubna se situace stabilizovala i na nejvíce zasaženém jezeře č. 6. Kvůli ekologické havárii platí v lokalitě stále stav nebezpečí, prodloužen je do 27. května.
28. února 2025 |