Zprávy z dráhy
Sledovat další díly na iDNES.tvMinistr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) už nyní uvedl, že potraviny pocházející z postižené oblasti nejsou karcinogenní. Koupání v zasažené nádrži by se ale zatím měli lidé vyvarovat, stejně jako konzumaci tamějších ryb.
Na úhledných záhonech je zasetá kořenová zelenina, jahody i další plodiny. Jarmila Valentovičová, která bydlí v Nádražní ulici jen asi tři sta metrů od místa ekologické havárie, věří, že úroda z její zahrady nebude kontaminovaná.
Stejně tak živí naději i rybáři, kteří již znají první výsledky rozborů ulovených ryb. „Negativní,“ prozrazuje šéf hustopečské rybářské organizace Stanislav Pernický.
Jestli stejně dobře dopadnou i rozbory desítky úlovků, jež zkoumají experti z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, mohou si místní oddechnout.
Pitná voda i ovzduší v Hustopečích po benzenu jsou v pořádku, uklidňuje Hladík![]() |
„Pokud budou ryby v pořádku a nebude prodloužen stav nebezpečí, mohli bychom i na nádrži číslo šest brzy začít lovit,“ věří Pernický. Právě toto jezero je místu havárie nejblíž a v minulosti vykazovalo mnohonásobně překročené limity pro benzen. Nyní už jsou odběry vody tři týdny v pořádku, tedy podlimitní či pod hranicí měřitelnosti.
Dobré zprávy přinesli ministři a Česká inspekce životního prostředí, kteří na brífinku v Praze oznámili výsledky rozborů půdy, potravin, vody a ovzduší z okolí místa havárie, a lidem tak odpověděli na palčivou otázku, zda je kvůli kontaminaci benzenem ohroženo jejich zdraví.
11. března 2025 |
Zprávy z dráhy
Sledovat další díly na iDNES.tv„Karcinogenita nebyla prokázána. Z pohledu kontaminace půdy a využívání například sklizně zeleniny ze zahrad či z hlediska kontaminace vod a kvality ovzduší teď můžeme potvrdit, že se obyvatelé Hustopečí nemusí zdravotních rizik obávat,“ uvedl ministr Hladík a odkázal na Ústřední zkušební a kontrolní ústav zemědělský, který prověřil více než padesát vzorků zemědělské půdy i zeminy odebrané ze zastavěného území obce.
Stejně dopadla i analýza masa, vajec a mléka. „Státní veterinární správa také odebrala celkem čtrnáct vzorků tkání zvířat a živočišných komodit a provedla analýzu na obsah benzenu. Všechny odebrané vzorky byly negativní,“ sdělil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Pozor na koupání a zalévání
Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje se Zdravotním ústavem v Ostravě oznámily, že benzen a jeho deriváty nebyly detekovány ani ve vodě z vytipovaných studní či veřejných vodovodů.
Z preventivních důvodů však odborníci i nadále nedoporučují využívat vodu z nádrže číslo šest. „Nedoporučujeme ji ke koupání ani zalévání a ani by se neměly konzumovat ryby z této lokality,“ upozorňuje hlavní hygienička KHS Barbora Macková.
Opatření podle ní platí do doby, než monitoring s jistotou prokáže, že konzumace rybího masa je bezpečná. Nejen rybáři tak nyní napjatě čekají na výsledky z laboratoří vodní toxikologie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Tamní experti už dříve avizovali, že pokud by ryby v nádrži byly dlouhodobě vystaveny benzenu, mohly by se v nich jedy nakumulovat, což by se negativně projevilo na kvalitě masa a chuti.
„Nikdo nebude jíst ryby, které smrdí po fenolu,“ zmínil možné riziko Roman Grabic z Jihočeské univerzity s tím, že právě na fenol a fenolické látky může benzen v půdě degradovat a podobně by metabolizoval i v těle ryby. Prvotní výsledky však naznačují, že k tomu zatím nedošlo.
„Až na úhyn jednotek kusů ryb v prvním měsíci po havárii, kdy zde obsahy benzenu překračovaly až dvacetinásobně povolenou limitní hodnotu, nebyly rybí populace výrazněji zasaženy a ryby v řece Bečvě a státních nádržích jsou v pořádku,“ hlásí ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček s tím, že štěrkovnu bude možné znovu zarybňovat po dokončení první fáze sanačního projektu, tedy zhruba za šest měsíců.
Benzen z havárie se dál nešíří, koncentrace v jezeře u Hustopečí klesla pod limit![]() |
Podle Pernického bude kromě výsledků analýz rozhodující také to, zda vláda prodlouží stav nebezpečí. „Pokud by toto omezení, které zakazuje vstup do lokality, padlo a ryby budou v pořádku, mohl by být lov povolen. Samozřejmě v místech, kde to bude možné. Určitě nebude možné rybařit na břehu, kde probíhá sanace území,“ zdůrazňuje.
Lovte jenom pro zážitek
Kromě klasického rybolovu zvažuje i variantu pro případ, že by ryby z nádrže přece jen vykazovaly kontaminaci benzenem. „V tom případě by se dalo lovit metodou ‚chyť a pusť‘, která je už nyní mezi některými rybáři oblíbená, protože jim jde jen o zážitek chytit si metrového kapra nebo dvoumetrového sumce,“ přibližuje Pernický.
Pokud by si rybář v takovém případě úlovek nechal, hrozil by mu odběr povolenky. Podle šéfa rybářů při likvidaci následků havárie nejvíc zafungovala larsenová stěna, která obehnala podzemní benzenové jezero a zabránila dalšímu úniku jedů do okolí.
Lidé se bojí výparů benzenu. Látku mají z podzemní vody odstranit obří filtry![]() |
„Benzen, který se do jezera dostal ještě před její instalací, se daří krotit díky dvěma vysokokapacitním čerpadlům a 22 monitorům, které rozptylují vodu a jedy z ní vytěkají. Za minutu proženou až patnáct tisíc litrů vody,“ podotýká Pernický.
Na místo již také doputovaly filtry s aktivním uhlím, které přímo v ohnisku havárie budou čerpat kontaminovanou podzemní vodu a čistit ji. Spuštěny by mohly být do dvou týdnů. Správa železnic chce vrátit vlaky na trať v červnu.
23. dubna 2025 |