U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

  4:53aktualizováno  4:53
Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly spadnout a ucpat přístup do hlubin nejhlubší zatopené jeskyně světa, případně zranit návštěvníky. Kromě kácení se navíc řeší i problematické ohrazení propasti, kterým mohou propadnout psi nebo i děti.

K propasti míří stále větší množství lidí poté, co zde speleopotápěči v roce 2016 naměřili zatím rekordní hloubku její zatopené části. Dálkově ovládaný robot se dostal 404 metrů pod hladinu, a i když zdaleka nedosáhl dna, Hranická propast tím pokořila do té doby nejhlubší jeskyni Pozzo del Merro v Itálii.

Zájemci o pohled do Hranické propasti letos v rezervaci Hůrka narazí nejen na cedule, které je upozorňují, že tam vstupují na vlastní nebezpečí, ale nově také na to, že mají mít na vodítku psy nebo že jim hrozí pád do propasti.

„Někteří návštěvníci nechápou, že nejhlubší zatopená jeskyně světa může být nebezpečná,“ vysvětlil správce rezervace Jiří Šafář z Agentury ochrany krajiny a přírody ČR.

Loni se u propasti odehrály dvě tragédie. Koncem dubna se po pádu do propasti zabil mladý cizinec, který byl pod vlivem alkoholu. Další smrtelný případ byl podle Šafáře sebevraždou. Ze srázu nad propastí už se zřítilo i několik psů.

Pohled na propast i do ní

Vedoucí aragonitových jeskyní Barbora Šimečková se obává, že stejné riziko hrozí při vyšší návštěvnosti také dětem. I proto už léta volá po tom, aby správci rezervace doplnili zábradlí kolem stezky k propasti o prvky, které by proklouznutí dětí zabránily.

„Zábradlí bylo asi před třemi lety vyměněno za stejný typ, který tam byl instalován už v padesátých letech. Navrhli jsme jej doplnit pletivovými panely či svislými trubkami, ale agentuře ochrany přírody se to nelíbí. Ráda bych, abychom už vybrali jednu variantu a tu instalovali dřív, než do propasti někdo spadne,“ říká Šimečková.

U propasti pokácí téměř tři desítky stromů

Podle Šafáře by navrhované řešení přišlo na zhruba půl milionu korun, které agentura k dispozici nemá.

„Navíc by to prakticky znamenalo, že by byla kolem celé propasti klec. Loni na podzim jsme se dohodli, že bude předložen nějaký jiný návrh, ale zatím jsme jej neobdrželi. Míč není na naší straně,“ hájí postoj správců rezervace Šafář.

Pokud jde o nebezpečné suché a hnilobou napadené stromy, situaci správci podle Šafáře řeší. Přestože do vegetace v rezervaci by člověk neměl zasahovat, na třicet listnáčů bude muset z Hůrky pryč.

„Na podzim 2017 spadl do jezírka veliký buk. Kdyby se posunoval hlouběji, hrozilo, že by uzavřel takzvané hrdlo ve 205 metrech pod hladinou. Tím by byl znemožněn další průzkum ve větších hloubkách. Strom se nakonec podařilo vytáhnout. Po této události jsme nechali zpracovat dendrologický posudek na stromy nad propastí,“ popsal Šafář.

„Ty, které byly vyhodnoceny jako problematické, budou asanovány. Chceme tak předejít dalším pádům do jezírka, případně i do míst, kde se pohybují návštěvníci,“ dodal.

Kácení čeká 27 stromů. „Lesy ČR na tuto akci momentálně shánějí finanční prostředky,“ poznamenal Šafář.

Hranice chtějí opravit budovu s infocentrem a přestavět přechod

Popularita Hranické propasti přiměla město Hranice k tomu, aby loni otevřelo nové informační centrum na teplickém nádraží. Sídlí v části nevyužívané, architektonicky cenné výpravní budovy. O víkendech je otevřené od dubna.

„V budově jsme zatím v pronájmu, ale v budoucnu bychom ji chtěli odkoupit a celou opravit,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Vzhledem k tomu, že infocentrum stojí u frekventované silnice, chce město letos investovat do přestavby nebezpečného přechodu pro chodce před nádražím.

„Měl by být osvětlen a upraven. Ze strany od lázní chceme bezbariérový přístup, osvětlení a upravit i chodník. Máme na to vyčleněny dva miliony,“ sdělil Bakovský.

Podívejte se na záběry, které pořídil robot v hlubinách Hranické propasti

Nejčtenější

Bahno z polí i kroupy velikosti pingpongového míčku. Českem se prohnaly bouřky

V Hradčanech na Prostějovsku padaly kroupy o průměru tří centimetrů. (13....

Zatopené sklepy i rozlité menší toky měly na svědomí bouřky s přívalovými dešti, kroupy a nárazový vítr. Zasáhly...

Kluci museli dozadu a připoutat se, říká trenér z nehody autobusu s dětmi

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Nejen štěstí, ale také důraz na bezpečnost pomohly při úterní nehodě autobusu s více než dvěma desítkami malých...

Autobus plný malých fotbalistů narazil do kamionu, zranilo se 18 lidí

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Na dálnici D35 u Litovle na Olomoucku naboural do kamionu autobus s více než dvěma desítkami malých fotbalistů ve věku...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Je to cikánský zlořád, říká o rvačce starosta. Sklízí chválu i kritiku

Při velké rvačce dvou skupin lidí v Kojetíně na Přerovsku byli útočníci...

Další svědky a také videozáznamy shánějí policisté, kteří vyšetřují potyčku dvou skupin lidí v centru Kojetína na...

Další z rubriky

Přežila války i revoluce, teď olomoucká Zora vyrábí 43 tisíc tun čokolády

Pohled na jednu z prvních „výrobních linek“ na sladkosti v olomoucké firmě...

Tento týden uplynulo 120 let od chvíle, kdy v Olomouci zahájila výrobu továrna na sladkosti, ze které je dnes jedna z...

Na šumperský festival Blues Alive přijede hvězda z Louisiany Kenny Neal

Hvězda světové bluesové scény, multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal z...

Špičkový multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal z Louisiany, držitel nejprestižnější bluesové ceny Blues Music...

Elitní český vědec se podle komise podílel na zmanipulování dat v článku

Ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity...

Univerzita Palackého utrpěla značný šrám na renomé. Elitní chemik Radek Zbořil se podle etické komise školy podílel na...

Najdete na iDNES.cz