Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Záchrana hradeb zabere Šumperku deset let, hodí se i kameny z lesa

  16:47
Kameny posbírané v lesích a také ty, co zůstaly po opravě zámku, posloužily v Šumperku při první etapě obnovy pozůstatků hradeb. Jde o jednu z nejatraktivnějších památek ve městě, opevnění se zachovalo pouze na třech místech.

Ještě devět let práce mají před sebou v ideálním případě dělníci, kteří v Šumperku v roce 2020 dokončili první část obnovy pozůstatků zdejších hradeb. Stojí tady od počátku 16. století, měřily až pět metrů. Poničila je ovšem třicetiletá válka, dříve k nim patřil také vodní příkop. | foto: Soňa Singerová

Vybudovat hradby kolem Šumperka trvalo v 16. století jedno desetiletí, oprava toho, co z nich zbylo, pak v současnosti zabere zhruba stejnou dobu. V tuto chvíli je hotová první etapa jejich náročné rekonstrukce, zbývá tak ještě devět let práce.

Před staletími až pět metrů vysoké hradby s branami a baštami obkroužily celé město, do dnešní doby se ovšem zachovaly pouze tři úseky hradebních pásů. Jeden mezi ulicemi Langrova a Na Hradbách, další za Slovanskou ulicí a třetí podél Okružní ulice.

Právě tomuto kusu někdejšího opevnění, jež nyní v Šumperku patří mezi nejvyhledávanější památky, se odborníci věnovali. Jde o první etapu rekonstrukce z celkem deseti plánovaných.

„Začali jsme úsekem hradeb, jenž byl v nejhorším stavu,“ upřesnila vedoucí oddělení komunálních služeb šumperské radnice Eva Nádeníčková.

Experti museli stabilizovat podzemní prostory

Hradby u Okružní ulice zrekonstruovala firma z Huštěnovic ve Zlínském kraji, s opravami fortifikací má letité zkušenosti.

„Na podobné stavby se specializujeme, na Moravě jsme jich už zrekonstruovali řadu. Opevnění vždy patřila k historické podobě měst a jsme rádi, že se na jejich záchraně můžeme podílet,“ podotkl šéf společnosti Zdeněk Habáň.

Při opravě části šumperských hradeb tak jeho lidé zrekonstruovali lícovou plochu zdi a kaverny i horní hranu opěrné zdi a také stabilizovali podzemní prostory opevnění narušené kořeny blízko rostoucích stromů.

Větší trhliny pak dělníci vyplnili kameny a provázali do stávajícího zdiva tak, aby korespondovaly s původním zdivem.

„Jako spojovací materiál se používá speciální vápenitá směs. Dlouhodobě vyzrává, dokáže přijímat a vydávat vlhkost, díky tomu nepraská,“ vysvětlil Habáň.

Problém ovšem byl s kameny, z nichž jsou hradby vyzděné. „Sehnat materiál stejné struktury, vzhledu a tvarů je problém. Jednoduše proto, že se už nikde netěží. Část jsme získali z oprav nedalekého zámku Třemešek a další sběrem v okolních lesích,“ přiblížila městská památkářka Monika Paulová.

Město chránil také deset metrů široký vodní příkop

Obnovu hradeb má šumperská radnice rozplánovanou na dlouhou dobu. I když se podaří každý rok dokončit jednu etapu, potrvá náročná rekonstrukce ještě devět let.

Samotné opevnění pochází z počátku 16. století. Tehdejší majitel města Petr ze Žerotína začal s budováním bytelné fortifikace v roce 1513. A to po ničivém požáru, kdy shořela většina do té doby ještě „dřevěného“ Šumperka. Hradby byly vysoké až pět metrů a široké jeden a půl metru. Jejich vybudování zabralo zhruba deset let.

V hradbách byly také dvě hlídané brány, doplňovala je pětice bašt. Dokola byl i deset metrů široký vodní příkop, napájela ho voda z Bratrušovského potoka.

Obyvatelé Šumperka si ovšem pocit bezpečí za širokou kamennou zdí nijak dlouho neužívali. Když v 17. století za třicetileté války dobyli jejich město Švédové, byly hradby vážně poškozeny už při samotném útoku švédských vojsk, která posléze v roce 1643 ve městě téměř celý den rabovala.

Poté navíc museli šumperští měšťané na příkaz vítězné armády velkou část hradeb strhnout. Poničené opevnění pak už nikdo nikdy neobnovil.

Na místě hradeb stavěli svá sídla bohatí podnikatelé

Další části hradeb padly při rozšiřování města v 19. století, takto uvolněný prostor se proměnil ve velmi lukrativní stavební parcely pro zámožné šumperské podnikatele, kteří zbohatli především na textilnictví. Zmizely také všechny hlídkové věže.

Vodní příkop kolem města místní zavezli, proměnil se v parkovou zónu. Okolí hradeb se poté stalo vyhledávaným cílem vycházek zdejších měšťanů.

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Měla jsem pár piv, mumlala náctiletá. Autem pro ni přijel opilý otec

Opilé dívky spící na lavičce u autobusového nádraží v Přerově si o víkendu všimli strážníci. Když ji probudili,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bouře opět udeřily. Bez proudu byly desetitisíce míst, silný vítr bral střechy

Silné bouřky se v pondělí odpoledne prohnaly republikou. Silné poryvy větru lámaly na Pardubicku stromy a větve, a to...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ve Staré Vodě se mohou rozeznít zvony, zchátralý kostel je dostal darem

Kostel v zaniklé obci Stará Voda, stojící na hranici vojenského újezdu Libavá na Olomoucku, bude mít opět své zvony. Do...

Olomoučtí vědci objevili masožravku s pastmi pod zemí, nazvali ji stydlivou

První druh masožravé láčkovky vytvářející funkční podzemní pasti se podařilo objevit mezinárodnímu týmu vědců vedenému...

Město zaskočilo pětinásobným zvýšením daně pro některé podnikatele

Kojetínská společnost Evila, která se zaměřuje na výrobu textilní galanterie, letos zaplatí městu na dani z nemovitosti...

VIDEO: Dělníci stavěli pavilon interny dva roky, záznam má čtyři minuty

Nemocnice ve Šternberku se pyšní moderním pavilonem interny, který nabízí komfort nejen zdravotníkům, ale také...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT/KA (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...