Utři si bradu od mlíka, odepsalo ANO studentovi, autora vzkazu tají

  11:46aktualizováno  11:46
Student Rudolf Brož se na Facebooku obrátil na šumperské hnutí ANO s dotazem ohledně hlasování jeho radních. Místo odpovědi reagovalo hnutí zprávou zesměšňující tazatele. Později se za nevhodnou reakci omluvilo, jejího autora však tají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Dvacetiletý Rudolf Brož studuje vysokou školu v Olomouci. Pochází ale ze Šumperka, kde sleduje politické dění, organizoval i některé demonstrace a na podzim poprvé zkusil kandidovat do zastupitelstva.

Minulý pátek se dozvěděl, že městská rada, v níž je zastoupeno i hnutí ANO, schválila cestu šumperské delegace do Číny. Ještě na jaře přitom zástupci hnutí premiéra Andreje Babiše podpořili vyvěšení tibetské vlajky na radnici.

Brož proto napsal zprávu na oficiální facebookový profil hnutí ANO v Šumperku:

„Mohu poprosit o objasnění vašeho hodnotového veletoče, kdy jste na jaře podpořili vyvěšení vlajky Tibetu na radnici, a dnes jste údajně podpořili cestu šumperské delegace do Číny, která soustavně porušuje lidská práva Tibetu a ostatních menšin. To je vidina jejich investic tak vysoká a reálná? Z aktivit nejvyšších pater politiky víme, jak je to s čínskými investicemi v Česku.“

Zprávu napsal ve tři čtvrtě na sedm večer, za necelé dvě hodiny mu přišla odpověď. „Rudánku, utři si pocintanou bradu od mlíka a běž opruzovat jinam,“ zněla příkrá reakce jednoho ze správců profilu.

Přístup ke stránce má více lidí

Ani po několika dnech však není jasné, kdo ze šumperského ANO s Brožem komunikoval.

Podle zastupitele a někdejšího předsedy místní organizace ANO Martina Janíčka měli ještě začátkem roku k profilu přístup čtyři lidé: on, současný místostarosta Šumperku Jakub Jirgl, radní Martin Hoždora a marketingový specialista hnutí Marek Prchal.

„Mně byl přístup odebrán někdy v lednu či únoru,“ dodává však Janíček. Na podzim vedl Janíček ANO do komunálních voleb jako lídr kandidátky, ale následně na protest proti tomu, aby za něj dojednával koalici hejtman Ladislav Okleštěk, opustil vyjednávací tým i pozici předsedy místní organizace.

„Předpokládám, že teď editora a správce stránky dělá pan Hoždora nebo pan Jirgl. Troufám si říct, že to psal jeden z nich. Hlavní administrátor je pan Prchal, ale ten dělá především supervizi,“ popsal dřívější systém Janíček.

„Jméno vám neřekneme“

Místostarosta Šumperku Jakub Jirgl tvrdí, že on autorem reakce na Brožovu otázku není. „Já nejsem správce profilu. V tuto chvíli vím, že je správce pan Prchal,“ uvedl Jirgl pro MF DNES.

Vyjmenovat další lidi s přístupem k profilu hnutí nedokáže. „To bych se musel podívat, kdo tam má práva. Já s těmi příspěvky nepracuji. Já mám svůj profil,“ říká.

Ačkoliv je zjištění dalších uživatelů s přístupem ke stránce otázkou několika málo kliků na počítači, nedokázal na to v pondělí Jirgl najít čas. „Až se k tomu dostanu, tak vám řeknu,“ sdělil. „Nemyslím, že je to šťastný způsob komunikace,“ uvedl nicméně k samotné reakci na Brožovy otázky.

Radní Martin Hoždora se o konkrétních jménech vůbec bavit nechtěl. Podle něj má přístup ke stránce více lidí včetně externisty.

„Nemyslím, že ten text byl taková tragédie. Ten člověk, který to napsal, samozřejmě udělal chybu, že to nepsal ze svého soukromého profilu,“ přiznává Hoždora. „Byly mu odebrány přístupy a nebude nadále komunikovat za hnutí ANO v Šumperku,“ dodal.

„Jméno vám neřekneme. Budeme toho člověka chránit, protože to, co nám přistálo ve zprávách ze strany zástupců uskupení, které tady vyvolává demonstrace, hraničí až s anarchií a zvažujeme trestní oznámení,“ tvrdí Hoždora.

(Ne)omluva

Na stránce ANO, tohle je Šumperk se sice v sobotu objevila omluva, podle reakcí uživatelů však situaci příliš nenapravila.

„Asi jste si všimli, že jeden z našich kolegů odpověděl v soukromé zprávě z této stránky tak trochu příkřeji a zapomněl se podepsat, takže to vypadalo jako názor celé naší organizace. Prostě, propadl chvilkové emoci. Pisatel tuto soukromou zprávu zveřejnil. Pokud se někdo cítí dotčený, tak se mu omlouváme,“ zveřejnilo ANO opět bez podpisu.

Podle samotného Brože toto není omluva, jakou si představoval. V pondělí večer, poté, co se o téma celý den zajímala MF DNES, se někdo z ANO omluvil přímo Brožovi.

„Dnes mi přišla osobní omluva, nechci ji ale zveřejňovat. Byla autentičtější, byť stále nevím, kdo je autorem. Každopádně za ni děkuji,“ říká Brož.

Celá událost měla i další politický rozměr a vyvolala napětí v radniční koalici. Hnutí Šumperáci, za které Brož na podzim jako č. 17 kandidoval, totiž po volbách usedlo na radnici jako koaliční partner ANO.

„Jedním z našich cílů bylo větší zapojení mladých lidí do politiky. Šumperské ANO této snaze vrazilo kudlu do zad,“ zveřejnili v pondělí na Facebooku Šumperáci prohlášení svého radního Radovana Auera.

Autor:

Nejčtenější

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

Tříleté dítě zemřelo v přerovském bytě, policie případ řeší jako vraždu

Ilustrační snímek

V bytě v Přerově ve středu zemřelo násilnou smrtí tříleté dítě. Okolnosti zatím policie neupřesnila, pachateli hrozí až...

PONEDĚLNÍK: Když šéf fotbalu patří před disciplinárku

Marek Malík na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR.

Křiklavě fosforové dresy karvinských fotbalistů ještě rozzářil obránce Matúš Čonka. Ze zajetí u rohového praporku se...

Další z rubriky

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vlak v Brodku u Přerova srazil seniora, mohlo se jednat o sebevraždu

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

K tragické nehodě došlo v sobotu ráno na hlavním železničním koridoru u Brodku u Přerova. Senior pod koly vlaku...

Odbojář bojoval proti nacistům i komunistům, ti se pak jeho rodině mstili

Odbojář Jan Přikryl, který bojoval jak proti nacistům, tak později i komunistům...

Pamětní deska připomíná od letošního léta v Novém Malíně odbojáře Jana Přikryla, který bojoval jak proti nacistům, tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
HORIZONTÁŘ NA TŘÍSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz