Zaměstnanci továrny Mora Moravia se ani po mnoha kolech jednání mezi vedením a...

Zaměstnanci továrny Mora Moravia se ani po mnoha kolech jednání mezi vedením a odbory nedočkali požadovaného zvýšení platů a dalších benefitů v návaznosti na dobré ekonomické výsledky továrny. K průlomu a dosažení dohody došlo až v úterý. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Sedm kol jednání i protest. O mzdy se u výrobce sporáků Mora ostře bojovalo

  • 5
Dlouhá neúspěšná jednání o zvýšení mezd vyvrcholila protestem dělníků ve společnosti Mora Moravia, která v Hlubočkách na Olomoucku vyrábí varnou techniku. Prosperující tradiční firmy se dotýkají problémy mateřského koncernu Gorenje.

Pracovníci Mory byli naštvaní, že vedení opakovaně odmítá jejich požadavky. Proto jich stovky přišly v pondělí na protestní mítink a na pět set z celkových sedmi set se podepsalo pod petici.

Protest přišel po sedmi kolech neúspěšného vyjednávání, kdy odboráři chtěli sedmiprocentní navýšení mezd, což ale zaměstnavatel odmítal. Dělníci byli připraveni v případě dalšího selhání jednání protest opakovat.

Nakonec to nebylo potřeba. Přestože v úterý odboráři neprosadili všechny požadavky, podařilo se jim podle předsedkyně odborové organizace Dany Stiborové získat maximum.

„Jednání trvalo téměř tři hodiny a bylo hodně náročné. Viděla jsem ale vůli vedení dohodnout se, takže jsme přistoupili na kompromis. Navýšení sice není celých sedm procent, ale blíží se to,“ nastínila.

„Došlo k dohodě a byly vyjednány podmínky kolektivní smlouvy pro rok 2020,“ potvrdil pro ČTK jednatel Mora Moravia Vítězslav Růžička.

Vedení podniku: K úspěchů přispěla i mateřská firma

Základem podle Stiborové bylo, že se podařilo vyjednat plošné přidání o 3,5 procenta, a také navýšení fondu za splnění pracovní doby.

„Spolu s dalšími benefity se dostáváme výrazně nad inflaci, což bylo cílem,“ popsala.

Odborům se nicméně nepodařilo vyjednat třeba navýšení příplatků za přesčasy a víkendovou práci ze 30, respektive 25 procent, na jednotných padesát.

Vedení společnosti dlouho argumentovalo, že požadavky odborů nemůže vyslyšet kvůli tomu, že i přes dobrý výsledek továrny vykázala mateřská skupina Gorenje jako celek ztrátu.

„To, že firma byla loni úspěšná, není jen dobrou prací lidí v Mariánském Údolí, ale zejména tím, že produkci dodává Gorenje na trhy celé Evropy,“ uvedlo v pondělním prohlášení vedení firmy.

Odbory: V Moře jsou i v rámci kraje podprůměrné mzdy

Odbory poukazovaly na to, že na rozdíl od mateřské společnosti je zdejší závod velmi úspěšný. Třeba za už přesně spočtený rok 2018 utržil více než dvě miliardy korun a čistý zisk přesáhl dvacet milionů.

„Bylo by nespravedlivé nenavýšit u nás výrazněji mzdy, protože lidé tady berou za stejnou práci výrazně méně než ve Slovinsku. Naše průměrné mzdy ve výši 24 tisíc jsou navíc podprůměrné v rámci republiky i Olomouckého kraje,“ řekla Stiborová.

Ta vyčítá vedení a majitelům, že nechávali lidi dlouho v nejistotě. „Kolektivní smlouva se vždycky podepisovala mnohem dřív. Teď jsme za polovinou února a teprve se bude podepisovat,“ podotkla.

„Vůbec nerozumím tomu, že jednání trvala tak dlouho, když jim náš závod vydělává velké peníze. Jenom doufám, že si s platem polepšíme,“ komentoval dění jeden ze zaměstnanců, který chtěl zůstat v anonymitě.

Mora Moravia patří k nejvýznamnějším výrobcům sporáků a vestavné varné techniky v Evropě. Vznikla v roce 1825 jako železárny a hutě, až o necelých padesát let později začala vyrábět šicí stroje, které byly prvním zdejším výrobkem pro domácnost.

Prvních třicet let dvacátého století pak bylo ve znamení výroby oblíbených kamen Meteor, kterých k zákazníkům z Mariánského Údolí putovalo více než milion kusů. Sporáky přišly na řadu v roce 1919 a po druhé světové válce přibyly také lednice a automatické pračky.

V současnosti se podnik specializuje pouze na varnou techniku. Továrnu v roce 2005 koupila slovinská firma Gorenje Group, kterou předloni převzala čínská skupina Hisense.