Kraj řeší trable s heliportem, majitel části pozemku mu vypověděl smlouvu

  14:42aktualizováno  14:42
Helikoptéry záchranné služby mohou mít od příštího roku problém přistát na olomouckém heliportu na Tabulovém vrchu. Jeden z pozemků totiž vlastní developerská společnost, která jej kraji jako správci plochy pronajímala. Nyní firma smlouvu vypověděla a novou uzavřela jen do konce letošního prosince.

Část pozemku pod olomouckým heliportem patří jedné ze společností známé místní firmy Gemo. | foto: ZZS Olomouckého kraje

Všechny ostatní pozemky pod heliportem vlastní Olomoucký kraj.

„Ten problém vznikl v roce 1996, kdy už heliport stál. Jeden z pozemků byl předmětem restituce a nový majitel ho odmítl zdravotnické záchranné službě prodat. Bohužel ho v roce 2005 prodal Technologickému parku a potenciální budoucí problém byl na světě,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer.

„Na světě“ je problém právě teď. Pronájem pozemku vyprší na konci roku a developer nezastírá, že s jeho pomocí bude prosazovat své zájmy. S Tabulovým vrchem totiž počítá nový olomoucký územní plán jako s rozvojovou částí města pro stovky bytů a rodinných domků. A společnost Gemo Development z impéria podnikatele Jaromíra Uhýrka tady chce stavět také.

„Symbolicky uprostřed tohoto rozvojového území zůstává nadále heliport se všemi negativními vlivy na široké okolí. Proto je potřeba tuto věc řešit,“ říká Uhýrek.

Už loni prý předestřel kraji a olomoucké radnici nápad přesunout heliport na letiště v Neředíně. „Zároveň jsme vyjádřili, že jsme připravení vést jednání o naší spoluúčasti na vzniklých nákladech odhadovaných na desítky milionů,“ podotkl Uhýrek.

Přesun heliportu si kraj nedokáže představit

U toho však podle něj jednání i skončila. Takže před nedávnem firma vlastnící pozemek pod heliportem vypověděla nájemní smlouvu a se záchrankou podepsala novou, která však platí pouze do konce roku.

Jenže zatím není vůbec jisté, že se do té doby problém podaří vyřešit. Například proto, že přesun heliportu si kraj vůbec nedokáže představit.

„Letiště rozhodně není vhodné místo pro záchranářský vrtulník. Navíc bychom nemohli počítat s dotací, když už kraj na jeden heliport v Olomouci dotaci před lety dostal,“ poznamenal Rozbořil.

Sám si navíc nemyslí, že heliport jakkoliv znehodnocuje rozvojovou lokalitu Tabulový vrch. „Je zřejmé, že koupě pozemku, o který jde, byla spekulativní, protože okolo jsou krajské parcely a ten pozemek sám o sobě nemá velkou cenu,“ rýpl si do developera.

Ještě tvrdší byl dlouholetý lékař letecké záchranné služby a poslanec Milan Brázdil. „Letecká záchranka se stává rukojmím v prosazování zájmů soukromého developera. Kraj do heliportu investoval před lety desítky milionů korun. Tato investice a další navazující jsou tak vážně ohroženy,“ prohlásil.

Uhýrek: Gemo nechce ohrozit zdraví a životy zraněných

Podle hejtmana i zástupce developera však takto vyhrocená situace není. „Byl jsem jednatelem společnosti Gemo ujištěn, že firma nechce ohrozit existenci heliportu,“ uvedl Rozbořil.

„Gemo v žádném případě nechce způsobit jakékoli možné budoucí komplikace, či dokonce ohrožení zdraví a života obyvatel. Proto jsme uzavřeli novou nájemní smlouvu platnou do konce letošního roku a jsme připraveni jednat o koncepčním řešení,“ dodal Uhýrek.

Je však možné, že problém bude řešit až nové vedení kraje vzešlé z říjnových voleb.

„Samozřejmě by bylo dobré, pokud se tuto záležitost podaří vyřešit co nejdřív,“ řekl Rozbořil, který chce alespoň dosáhnout prodloužení nájmu i na příští rok.

„Další kroky nechci předjímat. Ale uděláme vše pro to, aby provoz heliportu nebyl ohrožen ani omezen,“ dodal hejtman.

Nejčtenější

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Komunisté dělali z namibijských dětí Čechy, návrat do Afriky řada nezvládla

Vojenský ranní nástup namibijských dětí na zámku v Bartošovicích na severní...

Africké uprchlické tábory, válka, socialistické Československo i dnešní Česká republika a daleká Namibie. To jsou...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

Další z rubriky

Invalida si vyjel na houby, po poruše vozíku ho našel až policejní vrtulník

Vrtulník s termovizí při prohledávání lesů v okolí Vlčnova, kde se ztratila

Velká pátrací akce se rozjela ve středečních večerních hodinách na Prostějovsku, kde se muž senior vydal na elektrickém...

Bezdomovcům nabídnou v Olomouci práci při úklidu ulic, zájem je velký

ilustrační snímek

Speciální pracovní místa pro bezdomovce vytvoří v Olomouci technické služby města ve spolupráci s místní charitou. Lidé...

Po rodu Kleinů zůstal „nezničitelný“ most či cesta přes Červenohorské sedlo

Historická fotografie zachycující stavbu ocelového příhradového mostu v Petrově...

Odborníci čekali, že povolí, ale více než stoletý most z Petrova nad Desnou na Šumpersku, byť vyztužený moderní...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz