Nechtěné opevňování hradu Helfštýna pokračuje, letos přibude uzavírka

  4:53aktualizováno  4:53
Středověký hrad Helfštýn, populární turistický cíl Olomouckého kraje, čeká jedna z nejnáročnějších sezon. Na zřícenině vrcholí opravy a zastřešení paláce na čtvrtém nádvoří, proto je veřejnosti i letos přístupná jen od čtvrtka do neděle. Letos navíc bude v létě uzavřena přístupová silnice.

Hrad Helfštýn, který stojí poblíž Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Zatímco cyklisté a pěší se k nám dostanou v pohodě, tak lidé, kteří k nám jezdí auty, se letos asi trochu zapotí. Věřím ale, že objížďky budou dobře značené a nebudou představovat velké komplice,“ řekl kastelán hradu Jan Lauro.

Správa a údržba silnic Olomouckého kraje (SÚSOK) se chystá od května do prosince rekonstruovat dva celkem sedm kilometrů dlouhé úseky silnice II/437. První část vede z okružní křižovatky ve Smetanově ulici v Lipníku nad Bečvou, druhá začíná půl kilometru před obcí Oprostovice a končí na hranici Zlínského kraje.

„Stavební úpravy nebudou ve všech úsecích stejné, rozsah vychází z diagnostického posouzení stávajícího stavu vozovky,“ uvedl vedoucí Střediska údržby Jih SÚSOK Radomír Všetička.

Zatímco na prvním úseku budou dělníci měnit asfaltovou vrstvu, druhý čeká i výměna konstrukčních vrstev vozovky. Předpokládaná cena oprav je 150 milionů korun. Podle Všetičky je rekonstrukce nevyhnutelná.

„Stávající vozovka vykazuje trvalé deformace, pokles a olamování krajů s množstvím síťových trhlin, místy až rozpad obrusné asfaltové vrstvy. Diagnostický průzkum prokázal, že vozovka je v nevyhovujícím, někde až v havarijním stavu,“ vysvětlil Všetička s tím, že práce budou rozdělené do etap tak, aby minimalizovaly vliv jednotlivých uzávěr na dopravu.

„Jakmile bude jednotlivý úsek dokončen, bude ve spolupráci se zhotovitelem a orgány státní správy předán do veřejného užívání,“ slíbil.

Sezonu ve velkém stylu kazí rozkopaná silnice

Na tuto opravu by hned příští rok měla navázat rekonstrukce silnice přímo v Týnu nad Bečvou, což by de facto uzavřelo motoristům přístup k hradu. Právě na rok 2020 přitom správci Helfštýna naplánovali slavnostní otevření rekonstruovaného paláce. Díky zastřešení tu vznikne nová prohlídková trasa.

Objevy archeologů na hradě

„Těšili jsme se, že to bude sezona, kterou si užijeme ve velkém stylu. Jestli bude příjezdová komunikace rozkopaná a budou k nám moct jenom pěší, tak to asi taková sláva nebude,“ přemítá kastelán Lauro.

Starosta Týna nad Bečvou Antonín Ryšánek zatím neví, zda oprava silnice ve vesnici skutečně začne už za rok, nebo až v roce 2021.

„Snažím se, aby to bylo už příští rok, ale záleží na projektu našich inženýrských sítí, které chceme spolu se silnicí vyměnit,“ popsal. Rekonstrukce silnice je podle něj neodkladná.

„Správci silnic jsou ochotní cestu opravit teď. Pokud bych to oddaloval, mohla by jim dojít trpělivost. Buď by pak cestu neudělali vůbec, nebo by ji udělali bez nás a my bychom neměli nové inženýrské sítě.“

Hrad zahájí sezonu v sobotu, dál bude tři dny v týdnu zavřený

Letošní sezona hradu Helfštýn naplno začíná tuto sobotu zahájením výstavy nejlepších kovářských prací oceněných během poslední dekády tradičního setkání uměleckých kovářů Hefaiston v kategorii živá tvorba.

„Během Hefaistonu mají mistři kováři vymezený časový limit, v němž musí exponát dokončit. Tato kategorie bývá samostatně hodnocena mezinárodní porotou. Protože takto oceněná díla ještě nebyla v úplnosti prezentována veřejnosti, vznikl ucelený výběr těch nejvýše hodnocených prací, který představíme pod názvem Héfaistovy vavříny,“ uvedl Lauro.

Ještě v dubnu se na Helfštýně uskuteční také tradiční jarmark Velikonoce na hradě, v květnu se koná oblíbený Festival vojenské historie, v červnu Helfštýnské ateliéry, o měsíc později pak hradní pouť a v srpnu Hefaiston.

Hrad je od loňska otevřený v období od dubna do října jen od čtvrtka do neděle. Návštěvnost to přesto výrazně nepoznamenalo.

„Přestože jsme loni měli tři dny v týdnu zavřeno, dorazilo skoro 80 tisíc osob. Letos už během březnových víkendů prošlo branami Helfštýna víc než tři tisíce lidí, stejný počet příznivců dorazil i na novoroční výšlap. Považujeme to za velice úspěšný začátek sezony,“ pochvaluje si kastelán.

Podívejte se na část dědictví předků objeveného na Helfštýně

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

Osm tisíc výpůjček za první měsíc. Prostějov potvrdil pověst města kol

V Prostějově, kde je díky rovinatému terénu jízda na kole velmi populární,...

První měsíc má za sebou projekt půjčování kol, který od března funguje v Prostějově. Ačkoliv se hlavně ze začátku...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

VIDEO: Hanačka udržuje zdobení kraslic slámou, pštrosí zabere až dva týdny

Dvaasedmdesátiletá Marie Záhorová ze Senice na Hané ukazuje velikonoční...

Bez jakýchkoli předloh či výkresů zdobí Marie Záhorová ze Senice na Hané na Olomoucku kraslice kousíčky slámy přesně...

Najdete na iDNES.cz