Hejtman Okleštěk radí seniorům na Šlágr TV. Není to volební kampaň, říká

  4:53aktualizováno  4:53
Ladislav Okleštěk z hnutí ANO je poslancem a hejtmanem Olomouckého kraje, ale zatoužil také po roli v televizi. Před několika dny avizoval, že se dohodl s vedením Šlágr TV na novém pořadu, ve kterém bude vystupovat. Formou televizní poradny chce pomáhat seniorům, kteří tvoří značnou část diváků Šlágr TV, s otázkami na sociální témata.

Hejtman Olomouckého kraje a poslanec Ladislav Okleštěk. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Informovat lidi a pomáhat jim je podle mě také náplní práce poslance a hejtmana,“ říká o novém pořadu sám Ladislav Okleštěk (ANO). Své angažmá v televizi za problematické nepovažuje.

„Nápad na spolupráci vznikl na základě mojí dřívější spolupráce se Šlágr TV. Uvědomil jsem si, že plní významnou sociální službu pro starší občany celé republiky. Z osobní zkušenosti vím, že starší lidé vnímají Šlágr TV jako svého přítele, rádce. Moderátory pak jako někoho, kdo jim rozumí a ‚je v tom s nimi‘. Přičemž další podobná televizní platforma u nás není,“ shrnul Okleštěk.

„Jelikož mám jako hejtman ve své gesci právě sociální oblast a osobně se velmi aktivně v této oblasti angažuji, přišel nápad na spolupráci, a to v rámci pravidelného pořadu – televizní poradny, v rámci které bychom seniorům mohli poskytovat odborné a spolehlivé informace a odpovědi na otázky ze sociální oblasti, které je zajímají, někdy i trápí,“ dodal.

Šlágr TV je hudební televize, která vysílá od roku 2012. Repertoár se skládá především z dechovky, harmonikářských písniček a skupiny specifických interpretů, mezi které se řadí například Duo Jamaha.

V televizi také běží debatní pořady s interprety, zábavné pořady a v neposlední řadě teleshopping. Hlavní publikum tvoří lidé ve věku nad 55 let.

Donedávna patřila televize manželům Peterkovým, v současnosti ji prostřednictvím několika firem z poloviny ovládá Karel Peterka, další podíly vlastní mediální podnikatel Aleš Zavoral a firma FWDS Europe.

Předvolení kampaň? Tak jsem nad tím nepřemýšlel, říká hejtman

Spolupráce s televizí je podle hejtmana bezplatná, on sám za ni nemá žádný honorář. Jak pořad vypadá?

„Přímo diváci nastolují svými dotazy témata, v jednom z prvních dílů se mě paní ptala například na to, jak a kde zajistí pro rodinného příslušníka paliativní péči, zda si ji může běžná česká rodina dovolit,“ popsal Okleštěk, podle něhož běží pořad jednou týdně a trvá dvacet minut. Okleštěk tvrdí, že několik dílů již televize odvysílala. Název vlastního pořadu však prý nezná.

MF DNES oslovila s žádostí o detaily i Šlágr TV, ani přes opakované urgence se však nikdo z vedení televize neozval.

Okleštěk zároveň odmítl to, co se logicky nabízí, tedy že celá jeho nová kariéra televizního moderátora a rádce je spíše první vlaštovkou kampaně před krajskými volbami, které budou za rok.

„Takto jsem nad tím nepřemýšlel. Televizní pořady se vymýšlejí a připravují dlouho dopředu, takže spojitost s volbami, které jsou navíc ještě daleko, zde určitě není,“ reagoval Okleštěk na otázku MF DNES.

Faktem ovšem je, že hejtman již od nástupu do funkce klade na osobní PR značný důraz. Nejprve pomocí kampaně Hejtuj hejtmana na billboardech a sociálních sítích, kterou si podle svých slov platil ze svého, stejně jako další PR kampaň Oholte hejtmana.

A již několik měsíců běží na regionálním kanálu TV Morava pořad Řekni to hejtmanovi, za nějž kraj zaplatil podle zveřejněných smluv 180 tisíc korun v rámci nákupu televizního vysílání.

„Je to jeho rozhodnutí, jestli bude bavič, nebo hejtman“

Krajská opozice je ovšem z Oklešťkova ohlášeného účinkování na Šlágru rozpačitá.

„Já si myslím, že by se pan hejtman měl spíše prezentovat úspěchy kraje a prací na úrovni kraje. Kraj má stále hodně věcí k řešení, věci s dopravou a podobně. Z pohledu indikátorů hospodářského a sociálního se dostává Olomoucký kraj na poslední místa a je tady dost práce,“ hodnotí krajská zastupitelka a senátorka Jitka Seitlová (Koalice pro Olomoucký kraj).

„Je to nicméně rozhodnutí pana hejtmana, jestli bude bavič, nebo bude působit jako hejtman,“ dodává.

Také další zastupitel Radim Sršeň (STAN) se pozastavuje nad tím, že Okleštěk ke svým dvěma politickým funkcím přidává i angažmá v televizi.

„Nechápu, proč by náš pan hejtman měl být na celostátním Šlágru a radit seniorům,“ říká Sršeň. Zároveň však dodává, že Šlágr je soukromá televize, na které již vystupovalo více politiků v některých pořadech.

„I já jsem tam byl jednou hostem,“ řekl.

Expert: Jsem skeptický k tomu, aby měl politik vlastní pořad

Odborník na mediální etiku Jan Motal z Masarykovy univerzity však upozorňuje, že vystupování politika ve vlastním pořadu je značně problematické.

„Televize obecně musí dbát na vyváženost ve zpravodajských a publicistických pořadech. Čili určitě nesmí divák získat dojem, že je zvýhodňována některá politická strana. To by mohlo nastat tehdy, pokud je moderátor zároveň politik,“ říká Motal.

„Pokud ovšem jde o zábavní žánr, potom se domnívám, že může jít spíše o doklad nevkusu televize, která namísto profesionálního moderátora angažuje tvář známou z politiky,“ míní odborník.

„Obecně jsem ale skeptický k tomu, aby kdokoliv aktivně působící v politice měl vlastní pořad čili byl moderátorem v jakémkoliv médiu. Pokud mu chybí kvalifikovaný oponent, potom jde vždy o prostor, který dostává k propagaci sebe sama navíc,“ dodává Motal.

Autor:
  • Nejčtenější

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Silničáři chystají už třetí velkou opravu zfušovaného úseku dálnice D35

Nové čtyři kilometry vozovky zprovoznilo nyní Ředitelství silnic a dálnic v části D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Nejen skvělý kouč, Brückner v Olomouci i střílel góly. Na trávníku i ledu

Karel Brückner, který tento týden oslavil 80. narozeniny, je bezesporu nejvýznamnější muž v historii olomouckého...

Olomouc odloží protažení tratě i urgentní modernizaci odpadového centra

Na začátku tohoto měsíce leželo před olomouckými radními stamilionové dilema, zda z rozpočtu na rok 2020 kvůli...

Atmosféru Olomouce před i po listopadu 89 ukazuje nová kniha fotek

Přes 130 dnes již historických fotografií obsahuje nová unikátní publikace nazvaná Olomoucké okamžiky 1989, kterou ve...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz