ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Hazardní hráči v Olomouckém kraji dluží statisíce, končí u sázení naživo

  • 0
Hazardní hraní se v Olomouckém kraji stále víc přesunuje na internet. Trendem je riskantní sázení. Čtvrtina sázkařů, kteří se obrátili na odborníky nabízející pomoc, dluží přes milion korun.

Pětadvacetiletého Libora z Olomoucka bavilo sledovat sportovní zápasy už od dětství. S kamarádem si už v brzkém věku pro zábavu a adrenalin vsadil. Po čase však sázení propadl a utrácel tak většinu výplaty. Musel si brát půjčky. Se zábavou byl pak už konec, tipoval, aby splatil dluhy. 

Nakonec si nadělal půlmilionový dluh, který nebyl schopný splatit. To muže, který si nepřál zveřejnit přesné jméno, donutilo říct o svých problémech rodině, přiznat si, že propadl gamblerství, a začít s léčbou.

S podobným příběhem a žádostí o pomoc přichází do Společnosti Podané ruce v Olomouckém kraji stále více lidí. 

„Každý rok přibude o pět až deset procent více klientů, kteří jsou závislí na online hraní,“ sdělil psycholog Podaných rukou Lukáš Franc.

Všichni si přitom nesou břemeno pořádného dluhu. „Průměrný dluh nových klientů byl v roce 2020 téměř čtyři sta tisíc korun,“ vyčíslil Franc.

Lidé, kteří  se zaměřují hlavně na sázení, mají podle něj obvykle ještě vyšší závazky.

„Minulý rok to bylo kolem 420 tisíc korun. Vyšší průměr ale dělá čtvrtina sázkařů, kteří mají dluh více než jeden milion korun. Polovina klientů měla dluh do čtvrt milionu,“ upřesnil Franc.

Sázejí většinou sportovci

Právě sportovní online sázení se stalo současným trendem mezi hráči.

„Sázkaři jsou z pětadevadesáti procent sportovci. Zpočátku si dělají analýzy zápasů, sledují je a diskutují o nich ve skupinách. Sázejí jednou za dva dny menší částky. Utrácejí tak oproti hráčům na automatech s rozvahou,“ řekl psycholog.

Sázky

  • 400tis. korun průměrně loni dlužili problémoví sázkaři v kraji.
  • 50tis. korun dokáže podle statistik prosázet za měsíc sázkař.
  • 95% sázkařů na utkání jsou podle statistik sportovci.

Pokud se jim však přestane dařit, přecházejí k mnohem nebezpečnějšímu sázení naživo. 

„Je to rychlé. Lidé nesází jen před zápasem, ale i v jeho průběhu,“  řekl vedoucí oddělení adiktologických služeb a nízkoprahových zařízení Olomouckého kraje Společnosti Podané ruce David Bezdomnikov. 

„Můžou sázet na los nebo zda dá jejich tým v příštích patnácti minutách gól, což je založené na náhodě. Podporuje to impulzivní tipování, které je velmi  nebezpečné,“ doplnil.

Podle France u live sázení většinou závislí zůstanou a také skončí. „Bývají to tak poslední tři měsíce před léčbou. V té době sází stylem všechno, nebo nic a chtějí zkusit naposledy štěstí, než jim dojdou peníze,“ vysvětlil. 

Za poslední  měsíce podle něj často nadělají větší dluhy než za několik let klasického sázení. 

Problémy hráčů zasahují do řady oblastí

Kromě finančních trablů může mít závislost na hazardních hrách i další dopady. 

„Problémy s hraním pociťují hráči také v oblasti rodinných vztahů. Mají i potíže s užíváním návykových látek nebo úzkostně depresivní poruchy. U těchto lidí pozorujeme také větší sebevražednost,“ sdělil vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. 

To potvrzuje i výroční zpráva střediska o hazardním hraní v České republice v roce 2020, podle které až třiašedesát procent hráčů trpělo před léčbou úzkostně depresivní poruchou a dvaadvacet procent hráčů se pokusilo o sebevraždu, z toho polovina opakovaně.

Stejně jako závislí na návykových látkách ani patologičtí hráči si dlouho nepřipouští nebo nechtějí přiznat, že jsou nemocní. 

„Stydí se za to, bojí se, že když jejich problém vyjde najevo, bude to ostuda. Hlavní moment, kdy si řeknou, že potřebují pomoc, jsou neudržitelné finanční ztráty. Dopadají na jejich rodinu a vztahy, práci nebo koníčky,“ vysvětlil Mravčík.

Někdy si ale ani tehdy gambler neuvědomí, že je něco špatně. „Manžel hraje ruletu, automaty a každý týden sází spoustu peněz, i když ví, že máme dvě děti,“ zoufala si přednedávnem například jedna matka na internetové diskusi. 

„Také vybírá peníze i z mého účtu a z domácí pokladničky. Nevím, co s ním mám dělat. Nemůžu od něj odejít. Miluju ho a děti ho potřebují,“ psala.

Profese: hráč pokeru

Na druhou stranu, všechny hráče hazardních her nemusejí čekat jen dluhy a léčba. Někteří se hraním dokážou uživit, aniž by propadli závislosti.

 „Jenom pokerem se živím rok. Trvalo mi to tři roky relativně intenzivní práce. Měl jsem období, kdy jsem půl roku prohrával, ale potom se to zlomilo,“ svěřil se hráč online pokeru David Tichý. 

Mezi hráči je v současnosti oblíbená také online ruleta, stírací losy a online automaty. Naopak o klasické přístroje v hernách zájem v kraji klesl. 

Z výroční zprávy střediska pro drogy a závislosti vyplývá, že se tento trend podepsal i na hernách, protože se v Olomouckém kraji snížil počet takových provozoven o osmnáct procent.

Jedním z důvodů je pravděpodobně pandemie. „Byly zavřené herny. Otevřely až v červnu. Hráči se tak přesunuli na internet,“ uvedl Bezdomnikov. 

Podle něj je online hraní v současné době dobře propagované a také jednoduché. „Například internetové sázky mají dobrou reklamu. Navíc je to uživatelsky přístupné. Lidé můžou sázet z práce i z domu,“ upozornil.