Nezastavení u krajnice, předjíždění před vozem jedoucím se sirénou a majáky, zastavení v nevhodném místě, zmatkování a nepochopitelné manévry či třeba chodci pokoušející se přejít silnici navzdory blížícímu se zásahovému vozu.
Tomu všemu musí čelit řidiči hasičského sboru, ale také záchranné služby nebo policie. Hasiči jsou však v nejobtížnější pozici, neboť ze složek IZS používají největší a nejtěžší techniku.
VIDEO: Záchranáři se „probíjeli“ uličkou. Problémy dělaly zahraniční kamiony |
Potřebují tudíž nejvíc místa a současně mají nejvýrazněji omezené možnosti manévrování. Proto nyní znovu apelovali na zásady, které navíc všem účastníkům provozu ukládá i zákon.
„Je třeba dodržovat základní pravidla. Jakmile uslyšíte sirény a vidíte majáky, ihned sjeďte k pravé krajnici a bezpečně zastavte. Což platí i pro cyklisty,“ podotkla mluvčí hasičského sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Problémy působí i cyklisté a chodci
Jak totiž ukazují i záběry na videu s nejčastějšími chybami, cyklista jedoucí dál může cisternu zablokovat úplně stejně jako auto, neboť v kombinaci s protijedoucí dopravou ho nelze bezpečně předjet. I proto by tak měla zastavovat u krajnice rovněž auta v protisměru – rozměrný mnohatunový zásahový vůz hasičů si jednoduše žádá spoustu místa.
Nebezpečné situace ovšem mohou vytvářet i řidiči, kteří sice zastaví, ale na zcela nevhodném místě – v nepřehledné zatáčce, před horizontem, případně ve městě u ostrůvku nebo na kruhové křižovatce.
Lidé by dále neměli zapomínat, že k zásahu může jet více než jedno záchranářské vozidlo, a tudíž je třeba zůstat ve střehu i po průjezdu prvního vozu.
Samostatnou kapitolu pak tvoří chodci, kteří v případě blížících se vozů s majáky nesmí přecházet, a to ani po přechodu včetně situace, kdy mají na semaforu zelenou.
5. října 2022 |