Hasiči v sobotu pokračovali v čištění cisteren se zbytky benzenu. „Naším cílem je odstranit chemikálii a snížit výbušné koncentrace uvnitř vagónů a v jejich bezprostředním okolí. Stále pracujeme v protichemických oblecích v nebezpečné zóně. Probíhá dekontaminace zasahujících hasičů,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.
Připravuje se nakládka poškozených vagónů. „Chystáme místo zásahu pro stříhání a manipulaci s cisternami těžkou technikou. Ta postupně během pátku a soboty mířila na místo zásahu. Využijeme automobilové jeřáby a pásová rypadla s demoličními nůžkami či drapáky,“ uvedla mluvčí.
O nasazení kolejového jeřábu a zahájení likvidace vraků se rozhodne v neděli ráno či dopoledne. Záleží to na měření koncentrací v cisternách, sdělil mluvčí drážních hasičů Martin Kavka.
Záběry z dronu ukazují zkázu u Hustopečí, požár cisteren napáchal škody za 125 milionů![]() |
Pokračoval také monitoring vzduchu, vody i půdy. Místo zásahu hasiči monitorují dronem se speciálním detektorem od kolegů ze Slovenska, který v letu měří koncentrace nebezpečných látek v ovzduší. „Máme tak okamžitě k dispozici přesná data. Odebíráme vzorky vod, postupně je analyzujeme, měříme koncentrace v ovzduší v pravidelných intervalech v okolí, nadále s negativními výsledky,“ uvedla Balážová.
„Pokračujeme s činnostmi v souvislosti s ochranou životního prostředí, při nichž vše konzultujeme a koordinujeme s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Z člunů jsme doplnili další norné stěny a sorpční hady do přilehlého rybníku. Chráníme je také pneumatickými ucpávkami, provzdušňujeme aerátory. Firma Dekonta provádí sanační práce v hlubinných vrtech, z nichž odčerpává kontaminovanou vodu a likviduje ji,“ sdělila Balážová.
Na místě v sobotu pracovalo 70 hasičů z 12 jednotek. Hasiči spolupracují s ČIŽP, hygieniky, místními samosprávami, policií či drážními hasiči.
Obyvatelé Hustopečí nemusí mít podle vyjádření hygieniků obavy o kvalitu vody. Opakovaný preventivní monitoring jakosti vody ve vytipovaných studních, který se dělal v pátek, potvrdil výsledky odběrů vody ze studní ze středy.
Vlak s benzenem do výhybky vlétl víc než dvojnásobkem povolené rychlosti![]() |
Benzen byl v jednom z pěti odebraných vzorků vody, hodnota však byla pod hygienickým limitem. Hygienici ale nadále kvůli opatrnosti nedoporučují používat vodu ze studní v blízké chatové oblasti.
Hasiči také zveřejnili vyjádření ČIŽP k sobotním 11:00. Koncentrace benzenu v nejvíce ohrožené vodní nádrži č. 6 jsou podle posledního odběru provedeného v pátek pod limitem znečištění, nelze ale vyloučit jejich opětovný nárůst. V týdnu hodnoty kolísaly v závislosti na počasí a dalších okolnostech. V ostatních monitorovaných povrchových vodách jsou hodnoty benzenu stále pod limity znečištění.
Nákladní vlak převážející z chemičky DEZA přes tisíc tun benzenu z dosud nezjištěných příčin v pátek 28. února před polednem vykolejil a začal hořet. Před nehodou překročil víc než dvojnásobně povolenou rychlost. Ze 17 železničních cisteren naplněných 1020 tunami jedovatého benzenu se podařilo hasičům zachytit 360 tun této látky. Část zůstala ve dvou nepoškozených cisternách, které požár nepohltil. Zbytek toxické chemikálie se podařilo hasičům přečerpat.
Část těkavé látky při nehodě shořela, určité množství benzenu se dostalo také do půdy a prostoru kolejí. Oblast kolem nehody je silně znečištěná, sanace podle odhadů potrvá minimálně dva roky.
Obnovení provozu vlaků na železniční trati mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí bude záležet na hloubce kontaminace kolejového svršku a spodku. Může jít o týdny, ale i měsíce, pokud by byl benzen až v hlubokých vrstvách. Nehoda vlaku a následující mohutný požár poškodil trať zhruba v půlkilometrovém úseku.