Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Na nového majitele jesenického Hardu už míří první žaloby kvůli odstupnému

  • 2
Bývalí zaměstnanci závodu Hard Jeseník podali na společnost, jejímž novým majitelem se stala nedávno firma Moravia Industry, první žaloby. Domáhají se v nich odstupného, které jim firma odmítá vyplatit. Vedení podniku dál tvrdí, že na peníze nemají nárok.

Podle mluvčího společnosti Pavla Kočiše většina zaměstnanců odmítla pokračovat v práci pro Hard a trvala na výpovědích, které před prodejem podniku rozdal insolvenční správce.

„Zaměstnancům, kteří trvali na výpovědích, nevznikl nárok na odstupné,“ prohlásil Kočiš.

Zaměstnanci však mají jiný názor. A argumentují i stanoviskem právních expertů odborářů.

„Nárok na odstupné zaměstnanci mají bez ohledu na to, co si myslí zaměstnavatel,“ je přesvědčen také odborový předák Christo Bulguris. Podle něj už první zaměstnanci podali žaloby.

„Bohužel žalobu není možné podat hromadně, takže jednotliví zaměstnanci ji podávají každý za sebe. Zatím jich odešlo pět.“

Lidé firmu žalují nejen kvůli odstupnému, ale také za porušení zákoníku práce. Odbory zaměstnancům s právními kroky pomáhají.

Zda budou mít všichni lidé nárok na podporu, zatím není jasné

Firma počítá s tím, že kauza půjde k soudu. „Jsme si vědomi, že část zaměstnanců má opačný právní názor. Nárok na odstupné se tak pravděpodobně stane předmětem právních sporů,“ podotkl Kočiš.

Zaměstnanci, kteří odmítli vzít výpovědi zpět, se v prvních třech prosincových dnech registrovali na úřadu práce.

„Přišlo celkem 90 bývalých zaměstnanců Hardu,“ uvedl šéf kontaktního pracoviště Úřadu práce Jeseník Martin Viterna. Hard měl přitom přes 130 zaměstnanců. Část si našla práci jinde, zbytek zatím v Hardu zůstává.

Podle Viterny si zaregistrovaní lidé musí sedm dní počkat na rozhodnutí, zda budou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

„V tuto chvíli nevíme, proč byl pracovní poměr ukončen. Musíme zpracovat všechny podklady. Teprve poté buď podporu přiznáme, nebo zamítneme,“ popsal tento týden Viterna. Sám nechce předjímat, jak šetření dopadne, kolem propouštění lidí je totiž řada nejasností.

Firma dala části lidí nové výpovědi, odstupné už by nedostali

Původně zaměstnanci dostali výpověď od konkurzního správce zadlužené společnosti Vítkovice Power Engineering, která vlastnila i jesenický závod Hard. Ve výběrovém řízení pak koupila Hard včetně zaměstnanců právě Moravia Industry, která vznikla kvůli tomuto účelu. Ta výpovědi rozdané konkurzním správcem považuje za neplatné a přesvědčovala zaměstnance, aby je vzali zpět. Ti to ale odmítli.

„Neviděli perspektivu, že bude závod znovu vyrábět. Nic tomu také nenasvědčovalo,“ míní odborář Bulguris.

„Insolvenčním správcem podané výpovědi jsou neplatné, neboť nenastal zákonný důvod jejich podání, kterým by bylo ukončení provozu,“ trvá však na svém Moravia Industry.

Část zaměstnanců tak ještě koncem listopadu dostala výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně. V tom případě by podle Viterny lidé neměli nárok na podporu a nemají nárok ani na odstupné od zaměstnavatele. Moravia Industry tvrdí, že se zaměstnanci odmítali řídit pokyny vedení závodu, což byl podle Kočiše důvod pro okamžité rozvázání pracovního poměru.

Odbory: Lidé pracovat chtěli, ale žádnou práci jim firma nedala

Zaměstnanci jsou naopak přesvědčeni, že na rozdíl od výpovědi od konkurzního správce, která je podle nich v pořádku, je ta druhá pro hrubé porušení pracovní kázně, kterou dostalo několik desítek lidí, v rozporu se zákonem.

„Nebyli schopni dát nám práci. Šest týdnů se ve výrobních prostorách netopilo. Tvrdili nám, že chtějí ve výrobě pokračovat, ale už před více než třemi týdny odstavili všechny svářecí agregáty. Nepředložili nám plán reorganizace, protože podle všeho ani žádný nebyl,“ popsal Bulguris a odmítl, že lidé nechtěli pracovat.

„Naopak, písemně jsme o práci žádali, ale žádnou jsme nedostali,“ popisuje Bulguris, který pracoval jako konstruktér.

Moravia Industry přitom dál trvá na tom, že chce znovu vyrábět. „Naším cílem od začátku je obnovit výrobu montovaných hal a na tom se nic nemění. Část zaměstnanců pokračuje v pracovním poměru, další potřebné zaměstnance si umíme zajistit jednak na trhu práce, jednak kooperací s výrobními partnery,“ prohlásil Kočiš.