(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Prodej Hardu v Jeseníku provázejí spory, část lidí trvá na výpovědích

  • 1
Složitá situace nastala kolem jesenické firmy Hard vyrábějící montované haly. Kvůli insolvenci jejího vlastníka byla prodána část areálu i se zaměstnanci společnosti Moravia Industry, jenže lidé už předtím dostali výpovědi. Nový majitel teď tvrdí, že jsou neplatné, část lidí na nich naopak trvá.

Moravia Industry koupila výrobní zařízení a část budov podniku od insolvenčního správce někdejšího vlastníka továrny - společnosti Vítkovice Power Engineering, která skončila v srpnu v konkurzu.

Zaměstnanci Hardu v souvislosti s transakcí poukazují zejména na to, že nový spoluvlastník areálu vznikl teprve koncem října, zhruba dva týdny před nákupem Hardu. Obavy v nich vzbuzuje i to, že Moravia Industry je registrovaná ve Velké Británii.

„Nelíbí se nám, že závod získala firma bez strojírenských zkušeností založená účelově jenom k tomuto prodeji a navíc v zahraničí. Obáváme se, že ve skutečnosti nechce udržet výrobu. Proto také lidé nechtějí vzít zpět výpovědi. Bojí se, že nedostanou nejen poslední výplatu, natož odstupné,“ uvedl odborový předák Hardu Christo Bulguris.

Doplnil, že Moravia Industry koupila závod i s pracovníky, tedy s rizikem, že bude muset vyplatit odstupné.

„Teď tlačí na zaměstnance, aby vzali výpovědi zpět, protože odstupné činí kolem 20 milionů korun,“ popsal Bulguris s tím, že pokud by se Moravia Industry k vyplacení odstupného neměla a skončila v konkurzu, břemeno by přešlo na úřad práce.

„Zaměstnanci by na tom ale tratili, protože by dostali jen 65 procent zákonného nároku, nikoli to, co je dohodnuto v kolektivní smlouvě,“ vysvětlil odborář.

Závod chceme zachránit, záleží ale na lidech, říká nový majitel

Moravia Industry však prostřednictvím svého majitele Stanislava Lepky ujišťuje, že s ukončením produkce nepočítá.

„Cílem Moravia Industry je jednoznačně zachovat výrobu montovaných hal v Jeseníku. Pravdou ale je, že pokud budou odboráři blokovat výrobu a sabotovat převzetí závodu novým majitelem, skutečně se může stát, že výroba montovaných hal v Jeseníku skončí. Vina by za to padla jen a pouze na odboráře,“ uvedl Lepka.

K jádru sporu, jímž jsou výpovědi, Lepka řekl, že jsou neplatné. „Protože byly insolvenčním správcem dány z neplatného důvodu. Tím bylo takzvané zrušení podniku. K tomu však ve skutečnosti nedošlo,“ tvrdí Lepka.

„Chápeme složitou situaci některých našich zaměstnanců, kteří si už našli novou práci. Právní vadu výpovědí však nemůžeme ignorovat. Mohli bychom se dostat do rozporu s povinnostmi řádného hospodáře a s daňovým řádem. Těm, kteří si už našli nové zaměstnání, se pokusíme vyjít vstříc. Těm ostatním dáváme místo odstupného novou budoucnost v perspektivní firmě,“ dodal.

Výtky zaměstnanců, kteří chtějí nechat prodej Hardu prověřit a v tomto směru se již obrátili na státní zastupitelství, směřují i vůči insolvenčnímu správci společnosti Vítkovice Power Engineering Davidu Vandrovcovi.

„Insolvenční správce neinformoval, že dochází i k převodu práv a povinností zaměstnanců včetně nároku na odstupné. Nejednal s námi, nevěnoval tomu pozornost,“ uvedl odborový předák Christo Bulguris.

Insolvenční správce: Mnohé zaměstnance zajímá jen odstupné

Vandrovec to však popřel: „Zaměstnanci byli informováni, že prodejem závodu došlo k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů včetně platné kolektivní smlouvy a byl jim představen i tým nového majitele závodu.“

Podle správce přistupovali lidé z podniku od samého počátku k novému majiteli velmi negativně.

„Přitom je zcela zřejmé, že pokud zaměstnanci nebudou vycházet novému majiteli vstříc v jeho snaze provoz závodu zachránit, nemůže být tento majitel ve své snaze úspěšný. Mnozí zaměstnanci navíc dali jasně najevo, že je zajímá jen to, zda dostanou odstupné, nikoli to, zda budou moci nadále pracovat v Hardu,“ podotkl Vandrovec.

Bulguris však kontruje: „Lidé mají zájem dál pracovat, ale všechno má svá pravidla. Navíc když vidíme, že dochází k demontáži strojů, máme podezření, že je snaha je rozprodat.“

Spor se rozhořel i o druhou část areálu

Podle Lepky firma skutečně stroje demontuje, ovšem pouze výhradně v těch halách, které nevlastní.

„Zde zmenšujeme pronajímané prostory, to znamená, že naši techniku sestěhováváme na menší a technologicky dostatečný prostor,“ řekl majitel Moravia Industry.

Kauza Hard má ale ještě další rozměr. Týká se části areálu, který holding Vítkovice, pod nějž spadá firma Vítkovice Power Engineering, prodal jinému zájemci, ačkoli o ni údajně usilovala - a byla ochotná zaplatit podstatně víc - Moravia Industry. Její vedení se s tím ale nechce smířit, prodej části areálu chce napadnout u soudu.

„Moravia Industry již podala žalobu na určení vlastnictví a další žalobou se bude domáhat zrušení výsledků dobrovolné dražby,“ uvedl Lepka.

Společnost Vítkovice se proti tomu ohradila. „Prodej části závodu Hard byl plně pod kontrolou insolvenčního správce. Poté se uskutečnila zcela transparentní veřejná dobrovolná dražba majetku Vítkovice a. s. (výrobních hal Hardu). Společnost Moravia Industry měla dostatek prostoru se do dražby registrovat, což neučinila,“ zdůraznila mluvčí holdingu Vítkovice Eva Kionková.