Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Hanou bude napájet voda z moravskoslezských přehrad, plánuje ministerstvo

  4:54
Na první pohled nečekaný zdroj má podle plánů ministerstva zemědělství posílit zásobování vodou na Olomoucku a Přerovsku. Má jím totiž být kaskáda přehrad Slezská Harta – Kružberk na řece Moravici v povodí Odry v Moravskoslezském kraji. Mezi zvažovanými variantami k přivedení vody je přitom i vybudování desítek kilometrů obřího potrubí.

Podle plánu ministerstva zemědělství by Hanou měla pomoci zásobovat vodou i přehrada Slezská Harta na Bruntálsku. | foto: Jaroslav OžanaMAFRA

Podle ministerstva je plán reakcí na velká sucha uplynulých let. „V letech 2015 až 2020 se řada lokalit na Olomoucku a Přerovsku potýkala s nedostatkem vodních zdrojů pro průmysl, zemědělství a výrobu pitné vody. Z těchto oblastí přišel požadavek na zvýšení zabezpečení dodávek vody,“ vysvětlil ministr zemědělství Miroslav Toman.

„V návaznosti na koncepci ochrany České republiky před následky sucha jsme proto iniciovali tento návrh,“ dodal.

Přehrady na řece Moravici jsou podle ministerstva schopny i při plnění všech svých vodárenských povinností v Moravskoslezském kraji ještě pořád dodávat do oblastí střední Moravy s nedostatkem vody zhruba kubík za sekundu. Resort už připravil tři varianty řešení.

„Východní spočívá ve využití stávajícího vodárenského systému Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, které dodávají upravenou vodu společnosti VaK Přerov. Další varianty byly západní, které by přiváděly surovou neupravenou vodu. U těch by musel být vybudován zcela nový přivaděč,“ shrnul mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

První ze západních variant podle něj může využít gravitační dopravu vody raženým tunelem, což by znamenalo vysoké náklady na vybudování, ale nízké na provoz. Druhá počítá s čerpáním vody potrubním systémem uloženým pod povrchem, stavba by tak byla relativně levná, ale provozování dražší.

„Všechny varianty byly v rámci investičního záměru posouzeny z hlediska technické proveditelnosti, nákladů a předpokládaných vlivů na životní prostředí. Dokument, který připravuje Povodí Odry, byl dokončen a nyní se projednává s kraji. Výsledky spolu s návrhem dalšího postupu budou do konce září předloženy vládě,“ doplnil Bílý.

Nádrž z Opavska už roky pomáhá Hranicím

Díky mezikrajské spolupráci už přitéká voda z Kružberské přehrady čištěná v úpravně Podhradí u Vítkova přivaděčem na Přerovsko. Ten by se tak mohl zapojit do východní varianty. Bez vody ze zmíněné přehrady si v současnosti už neumí představit provoz vodárenské sítě v Hranicích.

„Když zhruba před dvaceti lety vznikla potřeba dodávek vody do nové průmyslové zóny, došlo k napojení na úpravnu v Podhradí. Od té doby město využívá dodávky k plné spokojenosti,“ nastínil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Projekt ministerstva nicméně v regionu zatím bez ohledu na to, která varianta nakonec dostane přednost, nemá velkou podporu jak u politiků, tak třeba ani vodohospodářů. Například vedení kraje ho nevidí jako potřebný.

„Není zde poptávka po zdroji vody ze sousedního regionu, a tudíž ani po takovém projektu,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída.

Podle něj je potřeba problematiku sucha řešit jinak než budováním „rour mezi kraji“.

„V budoucnu to může být alternativa ke zvážení. Do té doby bychom však měli nasměrovat energii a peníze spíše do chytrého hospodaření s vodou v krajině než do podobných megalomanských projektů,“ myslí si Šmída.

Odborníci o užitečnosti plánu pochybují

Také vodohospodáři jsou k projektu zdrženliví. „Já potřebu vody ze Slezské Harty nevidím. Redistribuce vody na tak velkou vzdálenost není podle mě správná myšlenka. Spíš by se v regionu měla prosazovat stavba přehrady na řece Moravě, protože na ní není ani jedna,“ míní technický náměstek Vodohospodářské společnosti Olomouc Jiří Kožušníček.

Navíc podle něj už dlouho existuje varianta možného kratšího propojení jižních deficitních oblastí regionu s bohatými zdroji spodních vod u Mohelnice.

Potřebnost nevidí ani hydrolog Vladimír Šala. „Je pravda, že do loňska panovalo velké sucho, ale ani tehdy nebyl nedostatek podzemní vody v Olomouckém kraji takový, že by byl nedostatek pitné vody. Zdroje se navíc od té doby dostaly do normálního stavu a někde dokonce i nad něj,“ sdělil.

Podle zemědělců užitečnost projektu závisí mimo jiné na tom, zda bude možné přiváděnou vodu použít i na zavlažování, nebo půjde pouze o pitnou.

„Neznám detaily, ale pokud by bylo možné dodávanou vodu aspoň zčásti využít pro zavlažování, bylo by to jen dobře. Zvlášť pro pěstitele ovoce a zeleniny. Je tady ale otázka nákladů a efektivity,“ řekl šéf Krajské agrární komory Olomouckého kraje Martin Novák.

Třeba v roce 2017 klesla půdní vlhkost na Hané někde pod dvacet procent a tato místa tak tehdy patřila k nejsušším oblastem v republice.

  • Nejčtenější

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

V práci staví lodě, doma vytvořil třímetrovou sochu filmového Vetřelce

Premium Sochař z Citova na Přerovsku si na jaře před zahradou u silnice postavil třímetrovou železnou sochu mimozemského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkovné v Olomouci zdraží, nově se začne platit také na sídlištích

Na všech olomouckých sídlištích je nedostatek parkovacích míst. Když je za socialismu stavěli, jezdilo po cestách...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Pole na Hané jsou hladová po kompostu, pro zemědělce je však drahý

Zemědělci a provozovatelé kompostáren v Olomouckém kraji se shodují, že by pole potřebovala více kompostu. Hnojení...

Když mě vidí děti, smějí se a závodí, říká cyklostrážnice z Prostějova

Nejen autem nebo pěšky vyráží do terénu prostějovští strážníci. Zkušená strážnice Martina Přecechtělová nafasovala...

Vzácní čápi černí překvapili odborníky, když si vystavěli hnízdo na zemi

Překvapení čekalo na zoology olomoucké zoo na Svatém Kopečku, když si pár čápů černých navzdory poznatkům o biologii...

V práci staví lodě, doma vytvořil třímetrovou sochu filmového Vetřelce

Premium Sochař z Citova na Přerovsku si na jaře před zahradou u silnice postavil třímetrovou železnou sochu mimozemského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Do Česka zamíří ojetiny po povodních. Takové auto je dobré jen do šrotu

Německo, Belgie a Nizozemsko, těžce postižené povodněmi ze závěru minulého týdne, patří mezi země, ze kterých se do...