Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zakladatel nemocnice v Šumperku operoval pacienty i židli, chudým rozdával maso

  11:57
Oblíbený a uznávaný, vynikající odborník. A podle všeho také člověk, který si uměl užívat života. To vše platí o zakladateli šumperské nemocnice Augustu Hagerovi, od jehož narození dnes uplynulo 175 let. Šumperk jeho zásluhy ocenil v roce 1908 čestným občanstvím. Za svůj život stihl Hager prožít spoustu zajímavých historek.

August Hager se výrazně zasloužil o výstavbu šumperského špitálu otevřeného v roce 1896. | foto: Archiv Drahomíra Polácha

O lékaři Hagerovi se tradovala zajímavá anekdota. „Při jedné z nočních zábav v restauraci tehdejšího hotelu Ludwig se u židle ulomila noha. V bujaré náladě někdo navrhl, aby zavolali doktora Hagera, který uzdravil již bezpočet polámaných končetin,“ popisuje šumperský historik Drahomír Polách.

Lékař přišel, bez podivení otevřel kufřík s nástroji, pomocí obvazů dal židličku dohromady a předal ji číšníkovi. „Poté v klidu vypsal účet za lékařskou pomoc s přirážkou za výkon v nočních hodinách. Sumu ještě vynásobil dvěma jako náklady za zábavu,“ zmiňuje Polách.

K tomu každý člen sešlosti musel přispět na jeho „vepřový fond“, který představoval pomoc pro chudé pacienty. Pak se Hager zapojil do další zábavy.

Slavný lékař se narodil 8. listopadu 1849 v Rakousku v početné rodině. Od útlého mládí se musel starat o svou obživu, na gymnáziu poskytoval hodiny žákům z bohatých rodin. Toulavé boty ho o prázdninách zavedly do Francie, Itálie, Španělska, a dokonce Turecka.

August Hager se výrazně zasloužil o výstavbu šumperského špitálu otevřeného v roce 1896.

Matka chtěla, aby se stal knězem, ale mladý August její přání nevyslyšel a pustil se sveřepě do medicíny. „Byl sice chudý, ale nabitý energií a pomocí nevysychajícího humoru a dobré nálady zdolával všechny životní překážky,“ líčí Polách.

Zpočátku nic nenasvědčovalo, že se Hager dostane do Šumperka. Po absolvování univerzity totiž získal místo sekundáře ve známém Rudolfově špitále ve Vídni, kde se seznámil se svou pozdější manželkou. Jenže v hlavním městě monarchie se potkal se šumperským velkostatkářem Karlem Chiarim a hudebním skladatelem Karlem Oberleithnerem z rodiny šumperských textilních magnátů a jeho život nabral úplně jiný směr.

Zachránil tisíce lidí, relaxoval na „curlingu“

Díky nim získal Hager místo v Šumperku a stal se městským fyzikem, jak se tehdy praktickým lékařům říkalo. „Oba šumperští přátelé mu zajistili velmi dobrou klientelu,“ popisuje historik.

Ve městě tehdy fungoval Zephyrescův špitál, který tam založil průmyslník Konstantin Zephyrescu. Šlo o maličkou nemocnici s pouhými osmnácti lůžky a jako městský fyzik tam začal sloužit i Hager. Proslulost si získal zejména operacemi strumy (závažné onemocnění štítné žlázy – pozn. red.).

První transplantace na světě se odehrála v Olomouci v roce 1905

„Dnes si těžko dokážeme představit, v jakých podmínkách musel chirurgické zákroky provádět. K osvětlení mu tehdy musely stačit petrolejové lampy,“ připomíná Polách. Za pacienty jezdil Hager na koni. „Vyprávělo se, že po deseti letech, když jeho šiml zestárnul, dal ho utratit a maso rozdal chudým. Když viděl, jakou to mezi potřebnými vyvolalo odezvu, založil s nádechem recese takzvaný Vepřový spolek,“ odhaluje Polách.

V jeho jméně vybíral od bohatých pacientů finanční prostředky, za něž před Vánoci kupoval vepřové maso, které pak s koláči a dalšími pochoutkami rozdával chudým a nemocným. Hager měl podle tehdejších pramenů poněkud drsnější přístup k pacientům, provázený humornými průpovídkami.

„Takovým přístupem zpravidla utlumil napjatou či stísněnou situaci, která bývá průvodním znakem nemocí. Pacienti mu bezmezně věřili, což byl předpoklad úspěšné léčby,“ zdůrazňuje Polách. Uvádí se, že Hager za svou dlouholetou praxi zachránil životy tisícům lidí.

„Zatímco od movitých pacientů poplatky důsledně vybíral, chudým je odpouštěl, a ještě jim přilepšoval,“ poukazuje historik. Přestože lékařův volný čas byl velmi vzácný, dokázal si najít prostor na oblíbenou metanou (historická obdoba curlingu), kterou hrával s dalšími místními osobnostmi.

Střídání lékařů skončilo fiaskem, lidé ze Štěpánova nemají péči ani dokumentaci

Od začátku svého působení v Šumperku patři Hager k propagátorům výstavby nové nemocnice. Sám sháněl peníze na všech frontách, byť hlavním donátorem bylo město. Stavba byla zahájena v roce 1894 a 8. března 1896 byl špitál slavnostně otevřen.

Hager se stal prvním primářem, zasloužil se rovněž o opakované rozšiřování zdravotnických služeb ústavu. Z nemocnice odešel na penzi v roce 1913, s léčením však neskončil. Protože koně vyměnil za automobil, vyjížděl za pacienty daleko mimo Šumperk, například do oblasti Hanušovic.

Náhrobek Augusta Hagera na čestném pohřebišti města Šumperk.

„Když August Hager v roce 1928 zemřel, zúčastnilo se jeho pohřbu nevídané množství lidí. Šumperské noviny psaly, že ten den město skýtalo obraz stěhování národů,“ říká Polách.

O Hagerově obrovském renomé svědčí jak čestné občanství, tak skutečnost, že byl pochován na čestném pohřebišti města a na jeho náklady. Na jeho náhrobku je prosté označení „Dr. August Hager 1849-1928“ a nápis „Ušlechtilému pomocníkovi nemocných a chudých“.

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  1.12 22:31

Zase bezdomovci. Manžele Lukáčovy připravila příroda už o druhý dům

Z Brna do Jeseníku utekli poté, co se jim sesunul svah na dům, který si zrovna dostavěli. A když už se měli zabydlet v novém domově u řeky Bělé a strávit v něm první Vánoce, měsíc před nastěhováním...

2. prosince 2024  15:26

Žití v Green Wall? Místo luxusního bydlení jen problémy, lidé zvažují žalobu

Green Wall Tomkova je novostavba v olomoucké čtvrti Hejčín, která se stala známou pro svou unikátní zelenou fasádou. Ta sice nedávno uschla, nyní se ale opět začíná zelenat. Rezidence se však zřejmě...

27. listopadu 2024  5:13

Přijde kalamita. Krkonoše a Jeseníky čeká příval sněhu

Od čtvrtka do pátku očekává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na severovýchodě Česka husté sněžení. Výstraha před vysokou intenzitou platí pro Liberecký a Královéhradecký kraj, nízká pak ještě...

27. listopadu 2024  11:48

On užíval leccos, ona žila zdravě a cvičila. Kratom se stal osudným oběma

Premium

Přibývá vážných zdravotních komplikací i úmrtí po užití kratomu, upozorňují záchranáři. Oběti přitom bývají z různých kruhů. To dokazují i poslední případy z Olomoucka. Účinky zeleného prášku...

29. listopadu 2024

Nejlepší ligový pažit? V Olomouci. Znám každé stéblo, říká oceněný trávníkář

Na Andrův stadion zamířilo poprvé historii prestižní ocenění. Komise pro stadiony a hrací plochy FAČR se Společností trávníkářů totiž rozhodly, že olomoucký svatostánek disponuje nejlepší hrací...

4. prosince 2024  7:58

Vzácný puštík přiletěl do Jeseníků z Beskyd. Je extrémně plachý

Pro ochranáře a milovníky přírody jde o dobrou zprávu. Podobně jako orel se vrací do Jeseníků i puštík bělavý, tedy kriticky ohrožený druh sovy. Ačkoliv se jedná po výrovi velkém o naši druhou...

4. prosince 2024  5:45

Žáci usedli do lavic ve škole z kontejnerů, tu původní spláchla povodeň

Jako by se dětem v České Vsi na Jesenicku vrátil začátek září, kdy zahajovaly nový školní rok. Dnes dopoledne si to totiž se svými kantory opět zopakovali. Tentokrát se ovšem jednalo o první...

3. prosince 2024  14:42,  aktualizováno  18:35

Naše limity jsou pro ženy tvrdé, říká nový šéf jesenické horské služby

Premium

Horská služba Jeseníky má nového šéfa. Stal se jím Jakub Fabián. Jako profesionální záchranář dosud pracoval v resortu Dolní Morava. „Jeseníky jsou moje srdeční záležitost,“ svěřil se mladý muž....

3. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...