Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Aplikace vyvinutá v Olomouci umožňuje videokonzultaci lékaře s pacientem

  4:20
Specialisté olomoucké nemocnice vytvořili aplikaci pro videokonzultace pacientů s doktory. Její vývoj urychlil koronavirus, kvůli němuž lidé nemohli do ordinací. Novinku teď mohou využít všechny státní špitály.

Mezi konstruktéry je Petr Hrdlička považován za otce Škody Favorit. Vozem, který vznikl na sklonku socialismu, odstartoval renesanci českého automobilového průmyslu po sametové revoluci.

Ale ani dnes ve svých 85 letech nezůstává Hrdlička stranou pokroku. Jako pacient se srdečním implantátem se nebojí využívat telemedicínu, tedy sledování a konzultace s lékařem na dálku.

Doma v Mladé Boleslavi mu tak stačilo jedno kliknutí na odkaz, jenž mu přišel do e-mailu, a ve vteřině byl v ambulanci kardiologa ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL). Ušetřil tak nejméně tři hodiny cesty autem.

„Jsem monitorovaný výborně, všechny léky mám. Příště se uslyšíme z lázní,“ sdělil online svému lékaři a přednostovi I. interní kliniky – kardiologické Miloši Táborskému.

Právě olomoucké kardiocentrum a Táborským založené Národní telemedicínské centrum (NTC) jsou v českém prostředí průkopníky distanční ambulantní péče. Z původních několika desítek pacientů vzrostl za posledních deset let počet lidí monitorovaných na dálku na zhruba tisícovku. A brzy jich zřejmě bude mnohem víc.

Pracovníci NTC a IT specialisté olomoucké nemocnice totiž vyvinuli webovou aplikaci pro videokonzultace pacientů s lékaři, kterou budou moci využít všechny státní nemocnice.

Produkt doby covidové

Specialisté z FNOL bez nadsázky přiznávají, že aplikace je produktem doby covidové.

„Pandemie způsobila komplikaci nejen pacientům s akutními problémy, ale zasáhla zejména pacienty s chronickými onemocněními, kteří nemohli docházet na pravidelné kontroly do specializovaných ambulancí,“ popsal Táborský.

„Například zažádat si o léky nemohli jinak než telefonicky. Pokud jim ovšem zaneprázdněný lékař telefon nezvedal, neměli jinou možnost, jak léky získat,“ naznačil komplikace, kterým pacienti v minulých měsících čelili.

Situace během pandemie přitom dospěla tak daleko, že zdravotní sestry nestačily zapisovat požadavky pacientů a lékaři vyřizovat telefonáty. Odborníci z NTC a odboru informačních technologií nemocnice proto vytvořili webové rozhraní, na němž si pacienti mohli objednat nejenom potřebné léky, ale také videoschůzku s lékařem.

„Vše funguje přes nemocniční informační systém, kde mají zdravotníci všechno pohromadě. Vidí i zpětně do pacientových záznamů, mohou proto například upravit dávkování léků tak, aby léčba byla co nejúčinnější,“ vysvětlil jeden z autorů aplikace Michal Štýbnar.

Aplikaci už využívá pražská Nemocnice Na Bulovce

Během pandemie koronaviru se podobných – především komerčních – aplikací objevilo víc. Problém ale je, že se nemocnice obávají poskytnout informace do softwaru třetích stran, riskovaly by tak únik dat.

„Vymysleli jsme proto svůj software, který je na našich serverech a je napojený na naši infrastrukturu. Nemůžeme ho prodávat ani dávat zadarmo komerčním subjektům, ale přímo řízené nemocnice, kterým jsme aplikaci ukázali, projevily zájem,“ sdělil náměstek informačních technologií FNOL Antonín Hlavinka.

Jako první už začala olomoucký software využívat pražská Nemocnice Na Bulovce. Sdílení softwaru podpořil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Národní telemedicínské centrum v Olomouci je i kompetenčním centrem ministerstva zdravotnictví. Právě tady má vznikat gros a směr elektronizace zdravotnictví. Je logické, aby se zde takové aplikace vyvíjely a aby je následně přejímaly další nemocnice,“ řekl.

Přestože se telemedicína v Česku propaguje už víc než deset let, lékaři si k ní cestu hledali pomalu. Ale poté, co jim covid-19 zavřel ambulance, změnili názor.

„Dřív jsme museli lékaře přesvědčovat, aby ji začali využívat, dnes za námi sami chodí. Potřebovali se s pacienty spojit alespoň tímto způsobem,“ podotkl Hlavinka.

Aplikace vhodná i pro psychology

Největší prostor zatím telemedicína dostala v kardiologii. Na dálku pracovníci NTC sledují především pacienty s kardiostimulátory a defibrilátory. Prostřednictvím implantovaného zařízení kontrolují také stav lidí se srdečním selháním.

Ambulanci na dálku začala ve FNOL využívat i II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická. Pacientům tak například sděluje výsledky histologického vyšetření.

Přibyli i lidé, již jsou v paliativní péči, tedy umírající.

„Pacient si na dálku může zažádat o schůzku s psychologem. Video sice nenahradí osobní setkání, ale na druhé straně tak pacient může strávit víc času s rodinou,“ dodal Štýbnar.

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Město získalo dotaci na nové centrum magistrátu. Je předražené, říkají kritici

Největší investici v historii do městské budovy připravuje přerovský magistrát. Na přestavbu budovy Emos, která se má...

Brazilce bychom museli nechat pomalovat ponorku, říká kurátorka streetartové akce

Spoluzakladatelka streetartového festivalu v Olomouci Romana Junkerová společně s kolegy přináší každoročně do města...

Vidkun opět u soudu. Žalobce žádá přísnější kvalifikaci, obhajoba zproštění

Olomoucký krajský soud dnes znovu otevřel korupční kauzu Vidkun, kterou vrátil vrchní soud k opětovnému projednání....

Ze Šumperka do Jeseníku za 23 minut, pomohl by tunel i elektrifikace

Letitou vizi tunelu pod Červenohorským sedlem posunula dál nová územní studie. Ačkoli k dvacetimiliardové stavbě je...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...