Na úřadech práce jsou tisíce lidí, firmy přesto těžce shání pracovníky

  4:51aktualizováno  4:51
V evidenci úřadů práce je v Olomouckém kraji stále více než 25 tisíc lidí. Paradoxně v době, kdy se mnohým firmám z regionu dlouhodobě nedaří najít dostatečný počet zaměstnanců. Lidé jim chybí napříč téměř všemi profesemi, i když mnohdy mají jen minimální či žádné požadavky na kvalifikaci uchazečů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podle Úřadu práce České republiky je v kraji nyní téměř sedm tisíc volných míst, což je o 12 procent víc než ve stejném období před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak připadají čtyři uchazeči.

Dvanáct procent z nabídky volných míst jsou dělnické strojírenské profese, jako zámečníci, obráběči, soustružníci či mechanici a opraváři strojů. Firmy ale mají problém obsadit dokonce i místa, na něž nepožadují žádnou kvalifikaci. Těch je přes tisíc, což je 16 procent z celkové nabídky.

„V současnosti nám chybí patnáct až dvacet pracovníků. Potřebujeme lidi do potravinářské a živočišné výroby, hledáme také agronoma,“ uvedl například Martin Novák, ekonomický ředitel společnosti Úsovsko sídlící v Klopině na Mohelnicku.

Podle něj je největší problém s úrovní uchazečů o práci. „Volné místo se nám sice podaří zalepit, ale poslední dobou hodně těchto nových lidí po několika dnech práci vzdá a leckdy se ani nenamáhají dát vědět, že už nepřijdou. Nebo je jejich pracovní výkon hodně špatný. Takže to není jen o počtech volných míst, ale především o kvalitě lidí,“ sdělil Novák.

Firmy mají problém sehnat technické profese, zedníky i cukráře

Podobný počet zaměstnanců nyní hledá i strojírenský podnik Papcel Litovel, který nutně potřebuje obsadit technické profese.

„Potřebujeme obráběče kovů, svářeče, montéry, konstruktéry, ale také projektové manažery, elektrotechniky nebo výrobní technology,“ vyjmenoval předseda představenstva Papcelu David Dostál.

Velké zábřežské pekařství a cukrářství Vašíček nemůže sehnat šest pekařů a cukrářů, ať už mužů nebo žen. „Nedostatek zaměstnanců řešíme brigádnickými výpomocemi seniorů,“ přiznal jednatel Libor Blaháček.

Olomoucká stavební firma Svoboda zase nutně potřebuje pět zedníků, mohelnickému kolosu Hella Autotechnik Nova vyrábějícímu reflektory pro vozy světových značek pro změnu chybějí především specialisté do oblasti vývoje.

Olomoucký kraj má nadále jednu z nejvyšších nezaměstnaností

K 31. srpnu evidovala krajská pobočka Úřadu práce České republiky v Olomouci celkem 25 405 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 350 nižší než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je však nižší o 4 624 osob. Podporu v nezaměstnanosti v srpnu pobíralo 6 206 nezaměstnaných, což je pouze čtvrtina všech lidí vedených v evidenci.

V průběhu srpna úředníci nově zaevidovali 2 784 lidí, naopak 3 134 uchazečů odešlo z evidence. Nejde však pouze o nástup do zaměstnání.

„Do práce ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 839 osob, z nichž 454 bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce. Další byli vyřazeni z evidence, protože buď odmítli nabízené zaměstnání, nebo nepřišli bez omluvy na domluvenou schůzku,“ vysvětlil analytik krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Podíl nezaměstnaných klesl o jednu desetinu na 5,7 procenta. Region tak vykazuje čtvrtou nejvyšší procentuální nezaměstnanost mezi kraji České republiky. Z pětice okresů Olomouckého kraje je na tom výrazně nejlépe Prostějov, kde je bez práce pouze 4,3 procenta obyvatel v produktivním věku.

  • Nejčtenější

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Silničáři chystají už třetí velkou opravu zfušovaného úseku dálnice D35

Nové čtyři kilometry vozovky zprovoznilo nyní Ředitelství silnic a dálnic v části D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Stroje klapou, cyklostyl barví. Fakulta se vrátila do dnů okupační stávky

Studentskou okupační stávku si na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zopakovali tehdejší aktéři...

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Atmosféru Olomouce před i po listopadu 89 ukazuje nová kniha fotek

Přes 130 dnes již historických fotografií obsahuje nová unikátní publikace nazvaná Olomoucké okamžiky 1989, kterou ve...

Nejen skvělý kouč, Brückner v Olomouci i střílel góly. Na trávníku i ledu

Karel Brückner, který tento týden oslavil 80. narozeniny, je bezesporu nejvýznamnější muž v historii olomouckého...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz