Falešní vojáci na sítích vylákali z osamělých žen statisíce korun

  10:35aktualizováno  10:35
Olomoučtí kriminalisté se tento týden začali intenzivně zabývat dvěma podobnými případy. Osamělé ženy se na sociálních sítích seznámili s muži, kteří se vydávali za zahraniční vojáky a postupně z žen vylákali statisíce korun. Podvodníkům v případě dopadení a usvědčení hrozí vězení od dvou do osmi let.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Policie apeluje na veřejnost, aby byla obezřetná při komunikaci na internetu s neznámými lidmi. „V tomto týdnu jsme přijali dvě oznámení od žen, které se na internetu seznámily s někým neznámým, který se vydával za zahraničního příslušníka armády,“ uvedl krajský mluvčí policie Libor Hejtman.

O prvním případu se policisté dozvěděli v pondělí 12. listopadu. Podvodník, který se vydával za amerického vojáka sloužícího v Sýrii, od sedmapadesátileté zdravotně postižené ženy z Přerova postupně vylákal 700 tisíc korun. 

Fiktivní příslušník armády USA požádal na sociální síti ženu o přátelství, které žena přijala. Postupně si spolu vyměnili několik e-mailů. 

Ošálené ženě zločinec následně napsal, že jí poslal balíček se 400 tisíci dolary (v přepočtu přes devět milionů korun) a zlatem, který zadrželi celníci v Turecku. Poprosil podvedenou, aby zaslala několik tisíc eur za proclení zásilky. 

A žena platila. Nejen, že postupně utratila své úspory, ale navíc si od různých finančních institucích vypůjčila přes 300 tisíc korun. 

Další fiktivní voják vylákal od ženy přes milion korun

„Druhý obdobný případ přijali ve středu policisté ve Šternberku. Padesátiletá žena se seznámila v polovině srpna 2018 přes sociální síť s mužem, který se vydával za Australana sloužícího v mírových sborech OSN v Somálsku,“ popsal policejní mluvčí Hejtman.

Podvodník ženě nasliboval společný život a že jakmile mu v prosinci letošního roku skončí mise, že za ženou přijede. Následně ji zaslal balíček s elektronikou a zlatem, a požádal jí, aby zásilku sledovala. 

Podobně jako v prvním případě, i zde balíček skončil v Turecku, odkud ženě přišla zpráva, že musí zaplatit clo ve výši 3 100 eur (v přepočtu přes 80 tisíc korun). Falešný voják podvedené slíbil, že ji poplatek vrátí. Ona mu uvěřila a peníze v polovině října skutečně zaplatila. 

Po týdnu nicméně dostala další e-mail z Turecka, že má zaplatit další poplatek ve výši 42 200 eur (téměř milion a sto tisíc korun). Zločinec ji stále ujišťoval, že ji vynaložené peníze vrátí a ona mu stále věřila. Do konce října postupně částku uhradila. 

To nebyl konec, do týdne od zaplacení poslední částky ji přišel další e-mail. Tentokrát se jednalo o částku 92 tisíc eur (v přepočtu téměř dva miliony a čtyři sta tisíc korun).

V tento moment žena zbystřila a napsala fiktivnímu vojákovi, že vyhledá právní pomoc. Pachatel se s ženou rozloučil a tím komunikaci ukončil. Za necelý měsíc od ženy získal téměř milion a čtvrt korun. 

„Raději odmítněte zahraniční nápadníky,“ radí policie

„Oba případy si převzali kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality SKPV Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Za přečin podvod hrozí pachateli trest odnětí svobody na dvě až osm let,“ řekl Hejtman. 

V souvislosti s těmito případy policisté apelují, aby byli lidé obezřetní. 

„Chtěli bychom důrazně apelovat převážně na osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly žádné peníze,“ dodal policejní mluvčí.

Autor:

Nejčtenější

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Muži se s majákem vydávali za policisty, po zastaveném řidiči chtěli pokutu

Falešným policistům nechyběl ani modrý maják.

Neobvyklý případ falešných policistů vyšetřovali ti skuteční v Olomouci. Dva muže, kteří s pomocí majáku zastavili auto...

Cestu z Mohelnice do Moravské Třebové blokovala srážka dvou kamionů a auta

Na vytížené silnici I/35 se u Studené Loučky srazily dva kamiony a osobní auto....

Jednu z klíčových spojnic Moravy a Čech zablokovala na téměř sedm hodin vážná nehoda. Stala se na silnici I/35 poblíž...

Další z rubriky

Stál 29 milionů, teď stát marně prodává bývalý kněžský seminář za čtyři

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku.

Trable s bývalým kněžským seminářem ve Vidnavě na Jesenicku pokračují. Stát se ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování...

Olomouc zvyšuje nájmy, na opravy bytů přesto dala v rozpočtu méně peněz

Pohled na Olomouc.

O miliony korun méně na investice a opravy městských bytů posílá letos v rozpočtu vedení Olomouce. A to i přesto, že v...

Celníci zastavili podezřelou cisternu s tisíci litrů nelegálního lihu

Snímek cisterny, kterou celníci zadrželi v závěru roku 2018 kvůli podezření na...

Daňový únik vyčíslený předběžně na víc než osm milionů korun odhalili celníci při kontrole u Olomouce. Na obchvatu...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz