„Jde o metodu, která je i v zahraničí zatím spíše ojedinělá. Tento postup přispívá vedle lepšího hojení zejména k pevnějšímu spojení poškozeného místa,“ přiblížil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.
„Jsem rád, že tým naší kliniky opět potvrdil, že dokáže držet krok s nejnovějšími světovými trendy, z čehož profitují především naši pacienti, jimž se snažíme vždy poskytnout tu nejvhodnější a nejefektivnější léčbu,“ kvitoval přednosta Ortopedické kliniky Jiří Gallo.
Lékaři operovali rotátorovou manžetu, což je zevní část společné šlachy svalů a úponů, které umožňují rotovat ramenem a především zvedat celou paži. Poškození manžety vede k bolesti v rameni a také k omezení hybnosti ramene a v konečném důsledku i celé paže.
„To má značný vliv na kvalitu života takto postiženého člověka. Tento problém se řeší ‚suturou’, tedy sešitím natržené šlachy,“ vysvětlil mluvčí Fritscher.
První suturu manžety rotátorů v České republice s pomocí kolagenového implantátu provedl na olomoucké Ortopedické klinice lékař Radim Kalina. V úterý 24. září 2024 zde byly pod jeho vedením uskutečněny hned dvě takové operace.
Kardiologové nově využili náhradu aortální chlopně s delší životností |
„Kolagenový implantát s názvem Regeneten je určený pro léčbu roztržení rotorové manžety, který se jako záplata přifixuje k sešité manžetě. Takto vzniklá konstrukce je pevnější, ale především je podpořeno biologické hojení poraněného místa. Je prokázáno, že tato metoda vede k výraznému snížení opětovného roztržení manžety rotátorů,“ vyjmenoval výhody nové metody Radim Kalina.
Pro první dvě operace na území Česka lékaři využili implantát od výrobce Smith+Nephew, v českém zastoupení firmou Promedica. „Použitá metoda má sice své nesporné benefity pro pacienty, je ale bohužel velmi drahá. My ji zatím můžeme nabídnout našim pacientům jen díky podpoře z vnitřního grantu Fakultní nemocnice Olomouc, i tak jsme za tuto příležitost vděčni,“ dodává vedoucí kliniky Jiří Gallo.