O případu z konce ledna informovala olomoucká nemocnice až nyní. Podle dostupných informací osmačtyřicetiletý muž v noci venku upadl a nedokázal vstát ani si přivolat pomoc. Byl tak nalezen až v ranních hodinách a už před transportem do fakultní nemocnice ho svědci dlouho oživovali.
„Podchlazení vedlo k zástavě srdce a krevního oběhu. Po opožděné laické resuscitaci převzali péči o pacienta kolegové ze záchranné služby, ale než jsme jej napojili na mimotělní oběh uběhlo 96 minut,“ nastínil Jan Juchelka z kardiochirurgické kliniky.
V té chvíli už klesla mužova tělesná teplota na pouhých 24 stupňů a EKG monitor ukazoval fibrilaci komor, tedy smrtelně nebezpečnou poruchu srdečního rytmu.
„Mimotělní oběh sloužil nejen k obnově plně kompetentní krevní cirkulace a okysličení, ale také k aktivnímu ohřevu krve pacienta,“ vysvětlil kardiochirurg.
Ve chvíli, kdy tělesná teplota stoupla na 30 stupňů pak došlo k samovolné obnově činnosti srdce. Přístroji zajišťovaný mimotělní oběh nicméně muži nakonec nahrazoval funkci srdce a plic celkem 129 minut.
„Pacienta jsme ještě během operačního zákroku po dosažení běžné tělesné teploty od mimotělního oběhu odpojili a ve stabilním stavu předali do péče lékařů anesteziologicko-resuscitačního oddělení,“ přiblížil Juchelka.
Mimotělní oběh zachraňuje i desítky životů ročně
Už následujícího dne lékaři pacienta probudili z umělého spánku. „I přes dlouhotrvající zástavu srdce a resuscitaci nejevil známky významnějších neurologických následků a po týdenní hospitalizaci jsme jej propustili do domácí péče,“ konstatoval kardiochirurg.
Na šťastném konci mělo podle něj kromě moderních technologií a odborného zásahu kardiochirurgů, resuscitačního týmu a personálu oddělení urgentního příjmu podíl paradoxně právě i silné podchlazení, které zpomalilo negativní dopady srdeční zástavy na mozek a další orgány.
„Byl to sice výjimečný případ, ale opět prokázal, že technologie pokročilé resuscitace za pomocí mimotělního oběhu a samotná existence specializovaného ECMO centra má opodstatnění, protože zachraňuje životy,“ zdůraznil Juchelka.
Počet pacientů, při jejichž resuscitaci je využit mimotělní oběh, se v olomoucké fakultní nemocnici pohybuje v řádu jednotek, ale někdy také až desítek případů ročně.
30. července 2023 |