„V současné době máme velmi závažné a fakty podložené podezření, že jedním z hlavních cílů organizovaného a dobře připraveného nájezdu na exekutorský úřad je snaha vyvést částku zhruba 300 milionů korun mimo dispozici úřadu,“ uvedl v tiskovém prohlášení Jícha společně s dalším exekutorem René Mohylou, který ve čtvrtek dočasně převzal vedení úřadu.
„Tento promyšlený útok vede odstupující exekutor Vrána v součinnosti s jeho partnery ze společnosti C.M.B. CZ Facility. Podle dostupných informací bylo ve čtvrtek převedeno právo disponovat s prostředky na těchto účtech na Jiřího Bílka a Jana Zaorálka. O tomto jsme informovali orgány činné v trestním řízení, ministerstvo financí a exekutorskou komoru,“ dodali.
Kromě toho také varovali, že by lidé neměli s Vránou jednat v souvislosti s agendou týkající se exekutorského úřadu, neboť jakékoliv dohody mohou být následně prohlášeny za neplatné. Vlastní provoz úřadu podle nich probíhá normálně.
Dlouholetý šéf přerovského úřadu nařčení odmítá. „Mým záměrem je od začátku předat v klidu a řádně úřad novému exekutorovi. Nemá význam reagovat na nesmysly a lživá obvinění, nad kterými zůstává rozum stát. Jejich jediným cílem je vmanipulovat zaměstnance včetně budoucího exekutora Jíchy ze strany propuštěného ředitele Roberta Runtáka do sporu, který mu má přinést majetkový prospěch,“ napsal ve své reakci.
Převzetí úřadu René Mohylou podle něj nemá zákonnou oporu. „K údajné obavě o 300 milionů na vázaném účtu pak sděluji, že jsem už ve středu, tedy den poté, co mi zaměstnanci znemožnili vstup do úřadu, podal na soud návrh na přijetí peněžních prostředků do úschovy soudu, čímž budou ochráněny před protiprávními kroky,“ dodal.
Exekutorská komora: Jde o interní spor, úřad normálně funguje
Na spory už zareagovala i Exekutorská komora, která nařídila mimořádnou hloubkou kontrolu a její kontrolní komise si v pátek předvolala Vránu i Jíchu k podání vysvětlení.
„Předběžné závěry ukázaly, že nedošlo k pochybení v exekuční činnosti úřadu vůči klientům. Jde o interní spor mezi Tomášem Vránou a jeho zaměstnanci v souvislosti s ukončením jeho aktivního působení v úřadu. Určitá pochybení na místě nicméně zjištěna byla, například postup v rozporu s Etickým kodexem Exekutorské komory,“ napsali zástupci komory v tiskové zprávě.
Komora nyní podle nich zálohuje veškeré spisy, tak aby exekučních řízení nemohla být kvůli sporům přerušena, chce situaci nadále sledovat, a také přispět k její stabilizaci.
„Jsme událostmi tohoto týdne vážně znepokojeni. Spor Tomáše Vrány s jeho zaměstnanci vrhá na exekutorskou obec velmi negativní světlo, které bohužel dopadá na všechny kolegy. Chování obou stran sporu je přinejmenším porušením etických pravidel, jejichž nedodržení narušuje důstojnost úřadu, který zastáváme,“ uvedla prezidentka komory Pavla Fučíková.
„Bohužel musím konstatovat, že naše stavovská organizace nemá dostatečně
silné kompetence, které by mohla využít v případech komplikací při přechodu exekutorského úřadu, což se ostatně projevuje právě teď. Ačkoli jsme již několikrát navrhovali přijmout v tomto směru legislativní opatření, nebyli jsme v jejich prosazení prozatím úspěšní,“ dodala.
Vrána nařčení odmítá, převedené tři miliony jsou podle něj jeho
Jícha už ve středu obvinil Vránu společně s dalšími dvěma lidmi, že z exekutorského úřadu neoprávněně vyvedl 3,4 milionu korun na účet společnosti C.M.B. CZ Facility. Ve čtvrtek pak nechal Vránovi zablokovat účty a oznámil, že je úřad přerovský exekutorský úřad od úterního poledne terčem promyšleného útoku.
„A to nechvalně proslulou skupinou osob kolem společnosti C.M.B. CZ Facility. Tato kontroverzní skupina je historicky spojena s podvodnými insolvencemi a další nekalou obchodní činností,“ tvrdí Jícha, který se má formálně stát novým šéfem úřadu od začátku dubna.
Vrána ovšem v uplynulých dnech uvedl, že převedené tři miliony byly jeho penězi z běžných účtů, ke kterým má přístup pouze on a souvisí s jeho obchodními aktivitami. Aby zabránil pochybnostem, navrhl exekutorské komoře složení částky do úschovy.
I on navíc podal trestní oznámení na bývalé zaměstnance úřadu, které viní ze závažných porušení úředních povinností.
„Pan Jícha pravděpodobně od bývalého vedení exekutorského úřadu ke svému vyjádření obdržel chybné či zavádějící podklady,“ uvedl s tím, že spoléhá na kontrolu Exekutorské komory.
Ve sporu přitom nejsou jen šéfové úřadu. V úterý tam museli vyjíždět policisté kvůli tomu, že nové zaměstnance přicházející převzít agendu ti stávající nepustili do budovy, zablokovali vstup a poté odmítali komunikovat i s přivolanou hlídkou. Situace se postupně vyhrotila a začalo hrozit, že skončí velkou potyčkou zhruba čtyřiceti lidí. Díky policejnímu zásahu se nakonec vše obešlo bez násilností (více čtěte zde).