Volební komise v Olomouckém kraji čekaly na voliče marně, účast byla nízká.

Volební komise v Olomouckém kraji čekaly na voliče marně, účast byla nízká. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Volební místnosti zely prázdnotou, sečteno bylo za dvacet minut

  • 1
Volbu nových europoslanců v Olomouckém kraji provázela rekordně nízká účast. Podle politologa k nezájmu lidí přispělo, že v kampani chybělo silné téma. Na některých místech hlasování poznamenaly bouřky a výpadky proudu.

Čtyři desítky let sedává František Laštůvka u voleb, ale tohle ještě nezažil. "Je to snad největší nezájem voličů, co si pamatuji," podotkl předseda volební komise ve chvíli, kdy do sobotního uzavření "jeho" volební místnosti na Slovanském gymnáziu v Olomouci chybělo čtvrt hodiny.

Z více než 870 voličů, které měl Laštůvka pro letošní volby do Evropského parlamentu na seznamu, jich v druhý den voleb přišlo zhruba 130. I tak ovšem jeho okrsek patřil s celkovou volební účastí předběžně přesahující 20 procent spíše k těm vytíženějším.

Sčítání trvalo někde jen dvacet minut

Na olomoucké Základní škole Heyrovského se předzvěst nízké účasti objevila už při otevírání volební místnosti.

"Před dveřmi nikdo nečekal. U jiných voleb se na začátku dovnitř nahrne alespoň deset lidí. Teď nic. Otevřeli jsme, a teprve po chvíli přišel první volič," řekl předseda komise Zdeněk Machalíček. "Dorazilo zhruba šestnáct procent voličů."

Přibližně patnáct procent voličů přišlo podpořit své kandidáty na olomoucké Gymnázium Čajkovského. "Docela se nudíme. Celý den sedíme a čekáme," popsal hodinu před koncem hlasování předseda tamní komise Jaroslav Nevrlý.

Ještě citelněji se nezájem lidí projevil mimo Olomouc. V Litovli ve škole Vítězná dosáhla účast k pouhým 13 procentům.

"Přišlo kolem 130 lidí. Při prezidentských volbách jsme měli tuším přes 50 %. Trochu nás překvapilo, že byla docela slabá účast v pátek. To obvykle chodí více lidí, asi aby si to odbyli už před víkendem. Ale my tu měli sotva šestiprocentní účast," divila se zapisovatelka Irena Hrubá.

Sčítání hlasů tak komisím v sobotu po druhé hodině odpoledne nezabralo příliš času. Například v Šumperku trvalo v některých okrscích třeba jen asi 20 minut.

"V sobotu přišlo o dost víc lidí než v pátek. Odvolilo jich 121 z celkových 542. Takže účast nakonec byla přes 20 procent. Do našeho okrsku spadala i nemocnice, tudíž jsme měli k dispozici přenosnou urnu. Nicméně ji nikdo nevyužil," shrnula předsedkyně jedné z volebních komisí Martina Černá.

Voličům podle politologa chyběla motivace

Nezájem o eurovolby si politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého vysvětluje především tím, že se v kampaních politických stran neobjevilo žádné silné téma.

"Veřejnosti chyběla motivace. Rozhodla podle mě i mediálněpolitická kritika Evropské unie. Sice se o ní u nás hodně hovoří, ale výrazně převažuje negativní tón. Nakonec tak přišli volit jen skalní příznivci jednotlivých stran."

Olomoučanka Hana Baleková si ale volby ujít nenechala. "Studuji evropská studia, takže kdo jiný už by měl k těmto volbám jít, když ne já. Těžko se dalo čekat, že lidé půjdou ve velkém k evropským volbám, když i u těch národních je jen lehce nadpoloviční účast."

Kromě nízké účasti pak v Olomouci a okolí zasáhly do hlasování o nových europoslancích i výpadky elektřiny. S jedním se komise potýkala v pátek po osmé hodině večer v olomoucké městské části Slavonín.

"Sbor dobrovolných hasičů sem dopravil elektrocentrálu. Až do třiadvacáté hodiny zajistili osvětlení volební místnosti," přibližuje mluvčí hasičů Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Podle Marie Mazánkové, která na volby v regionu dohlížela z krajského úřadu coby vedoucí správního a legislativního odboru, výpadky proudu narušily volby i v sobotu kolem poledne.

"A to ve Šternberku a okolí ve spojitosti s bouřkami. Odpoledne po jedné hodině však už bylo vše opět v pořádku," upřesňuje Mazánková. Jiné komplikace její kolegové při desítkách kontrol v terénu nezaznamenali.

,