Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Opravu kulturáku brzdí další soutěž na projektanta, cenu to může prodražit

  14:37
Už čtvrté výběrové řízení na projektanta velké rekonstrukce Domu kultury chystá nyní šumperská radnice. Jedna z největších investic novodobé historie města, připravovaná od roku 2018, se stala noční můrou. Mimo jiné i proto, že kvůli zdržením nejspíš původně odhadovaná cena stavby výrazně vzroste.
Dům kultury v Šumperku

Dům kultury v Šumperku | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Uspořádání další soutěže, která by se měla uskutečnit ještě letos, městu umožnil výrok Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jenž konstatoval, že radní zrušením předchozího nepovedeného výběrového řízení nijak nepochybili.

„Návrh dodavatele DigiTry Art Technologies(DAT) proti zrušení zadávacího řízení zadavatelem úřad zamítl, neboť neshledal důvod pro uložení nápravného opatření,“ sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

„Jsme rádi, že úřad takto rozhodl. Novou soutěž se zpřesněnými podmínkami budeme chtít vypsat co nejdříve,“ reagoval starosta Šumperka Miroslav Adámek a podotkl, že zcela nová soutěž omezí riziko možných námitek ze strany účastníků.

Pražská firma mohla rozporovat i verdikt ÚOHS, ale neudělala to. Její zástupci to zdůvodňovat nechtěli.

„Nebudu to komentovat, je to naše interní rozhodnutí, které nechceme zveřejňovat,“ uvedla Lenka Babínková z DAT.

Kulturák je na ÚOHS jako doma

Šumperskou zakázku na projektanta rekonstrukce Domu kultury řešil ÚOHS už podruhé. Pražské firmě se loni nelíbilo, že byla vyloučena údajně pro příliš nízkou cenovou nabídku.

Ze zápisu hodnoticí komise vyplývaly obavy, že by společnost nebyla schopna za nabídnutých deset milionů korun projekční práce udělat v potřebné kvalitě a termínu.

Obnova kulturáku v Šumperku se protahuje, projektanta město vybírá už pět let

Úřad zdůvodnil svůj zásah tím, že město netransparentně odůvodnilo vyloučení jednoho ze dvou zájemců ze zadávacího řízení kvůli nízké ceně. To potvrdil i předseda ÚOHS, k němuž se město následně odvolalo.

„Jako opatření k nápravě byl zrušen úkon vyloučení uvedeného uchazeče a všechny následující úkony města jako zadavatele,“ nastínil tehdy mluvčí Švanda.

Druhá společnost Atelier 38 by jinak získala zakázku s nabídkou provést projekční práce za 21 milionů, což byl oproti konkurentovi víc než dvojnásobek.

Po pěti letech pořád jen studie, projekt chybí

Členové výběrové komise ale nebyli jednotní, s vyloučením firmy s nejnižší nabídkou nesouhlasil zastupitel Michael Kohajda z tehdy koaličního a nyní opozičního uskupení Srdcem pro Šumperk. Poté prosazoval, aby bylo rozhodnutí o vyřazení zrušeno a soutěž se řádně dokončila.

„Mohli jsme už mít projektanta, a ne přešlapovat na místě. Přitom jde o čas, protože Dům kultury opravdu není v dobrém stavu a zásadní rekonstrukci nutně potřebuje,“ shrnul Kohajda.

Ten poukazuje rovněž na to, že se celý projekt kvůli pokračujícím zdržením městu stále víc prodražuje.

„Pokud se do opakované soutěže ona pražská firma opět přihlásí, tak podle mě už podá dražší nabídku. Jednak kvůli inflaci, zadruhé kvůli původnímu argumentu, že jsou moc levní,“ předpokládá.

Stavba se výrazně prodražuje

„Město tak získá stejnou službu za výrazně více peněz, a navíc ještě s velkým zpožděním,“ sdělil Kohajda.

Kolik bude obnova Domu kultury stát, město neví, odhady se ale už teď pohybují kolem 400 milionů. „Je však možné, že se cena nakonec dostane i k půl miliardě,“ obává se Kohajda.

Účast v nové soutěži nevyloučila ani jedna z firem, které se o zakázku ucházely loni. „Předběžně mohu říct, že dalšího kola se zúčastníme,“ sdělil už dříve jednatel Atelieru 38 Vladimír Milota.

„Otázku naší další účasti necháváme stále otevřenou, rozhodneme se na základě aktuálních kapacit a priorit,“ uvedla Babínková z DAT.

Termíny jsou neúprosné

Pokud se podaří soutěž uspořádat ještě letos a nikdo se neodvolá, bude mít vítěz na zpracování projektu jeden a půl roku.

„Následuje fáze získávání stavebního povolení, což jsou další měsíce, a též soutěž na zhotovitele si vyžádá minimálně půl roku,“ míní Kohajda.

„A potom rok a půl až dva potrvá samotná výstavba. Když vše půjde dobře, bude rekonstrukce dokončena v polovině roku 2028,“ odhadl.

Rekonstrukce zkomplikuje i konání vyhlášeného festivalu

Rekonstrukce Domu kultury si vyžádá jeho přechodné uzavření, které se mimo jiné dotkne i největší kulturní akce ve městě a v celém kraji, světoznámého hudebního festivalu Blues Alive pořádaného každoročně v listopadu.

„Bude to velký zásah do organizace. Počítáme s tím, že dva ročníky bude nutné zvládnout jinde,“ řekl mluvčí akce Štěpán Suchochleb.

Přesun do jiné budovy je ovšem podle něj málo pravděpodobný. „V Šumperku podobné zařízení pro takový festival není. Do jiného města ale nechceme, festival je obrovský místní fenomén,“ objasnil.

Zvažován je tak spíše přesun akce na léto. „V úvahu připadá červen či září, kdy bychom Blues Alive mohli uspořádat v Pavlínině dvoře šumperského muzea, který se pro toto období nabízí jako nejvhodnější místo,“ nastínil Suchochleb.

Šumperský Dům kultury byl postaven v rámci komunistických akcí Z, otevřen byl v roce 1980. Od té doby se nedočkal žádné zásadní rekonstrukce, pouze dílčích oprav, takže už delší dobu chátrá.

30. března 2023

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Paraglidisté uvázli na stromech, jednoho musel z 20 metrů snést vrtulník

Ve větvích stromů na hranici Vojenského újezdu Libavá na Přerovsku uvázli ve čtvrtek dva paraglidisté. Jednoho letce,...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Zadusíte nás, odmítá část velkých měst na Hané úsporné škrty vlády

Primátoři z hnutí ANO z Olomouckého kraje nesouhlasí s úsporným balíčkem vlády. Zhorší se služby úřadů, budeme muset...

Ze Šumperka do Jeseníku za 23 minut, pomohl by tunel i elektrifikace

Letitou vizi tunelu pod Červenohorským sedlem posunula dál nová územní studie. Ačkoli k dvacetimiliardové stavbě je...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...