Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Pozemky stát lidem vyvlastnil, chybu ve špatně určené nízké ceně dál neřeší

Stěží uvěřitelné déja vu stále nekončí pro potomky rodiny, které komunistický režim v 50. letech sebral půdu a později na ní mimo jiné postavil dálnici. Po revoluci rodina dostala zbylé pozemky zpět, aby o ně v novém miléniu zase přišli poté, co jim byla nabídnuta zcela neadekvátní cena, a po jejím odmítnutí stát půdu vyvlastnil. Přiznanou chybu nikdo neřeší.

Manželé Pošvářovi na dříve pořízeném snímku u pozemků, které jim stát vyvlastnil pro sjezd z dálnice D46, přestože se s nimi předtím dohodl. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Pro sjezd z dálnice D46 k obchodní zóně u Držovic a Prostějova, který má na sporných pozemcích vzniknout, už bylo dokonce vydáno i stavební povolení. A to i přesto, že se brněnský krajský soud stále zabývá žalobou potomků rodiny Pospíšilových.

Ti tak reagovali na fakt, že krajský úřad v Olomouci potvrdil vyvlastnění jejich pozemků, o výši náhrady však nerozhodl.

„Stavba dálnice D46 je stavbou veřejně prospěšnou, pro kterou je účel vyvlastnění zákonem stanoven. Speciální stavební úřad tedy není vázán souhlasem či nesouhlasem vlastníka dotčeného pozemku nebo stavby,“ uvedl k vydání povolení ředitel odboru infrastruktury a územního plánu na ministerstvu dopravy Josef Kubovský.

Majitelé pozemků jsou z postupu státu znechucení. „Pokud už je vydáno stavební povolení bez toho, aby s tím vlastník souhlasil, tak je to neskutečný podraz a návrat do totality, protože rodina si přesně toto zažila v 50. letech. Akorát že tenkrát se neodvážila protestovat, nebo to bylo marné,“ argumentuje Jiří Pošvář, manžel vnučky znárodněného držovického sedláka Pospíšila.

„Dnes protestujeme dál, že soudy ještě o vyvlastnění nerozhodly, ale státní aparát si stejně opět dělá, co chce, a práva obyvatel ho nezajímají,“ dodává.

Na žalobu spoléhá také další dědička Jaroslava Sivková z Ostravy. „Je potřeba zmínit citový vztah k těm pozemkům. Již jednou je tato republika znárodnila a postavila si na nich dálnici. V jednadvacátém století se to děje znovu, aniž by stát vykompenzoval finanční újmu. Vlastnické právo je přitom jedním ze základních principů, které jsou zakotveny v ústavě,“ argumentuje.

Podepsanou smlouvu ŘSD zrušilo a cenu srazilo

Majitelé se původně začátkem roku 2016 s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) dohodli a podepsali příslušné kupní smlouvy včetně návrhu na vklad do katastru nemovitostí za cenu zhruba 650 korun za metr čtvereční.

Za měsíc jim však ŘSD oznámilo, že smlouvy neplatí z důvodu chybné metodiky při výpočtu a z ní vyplývající příliš vysoké ceny. Po jednostranném zrušení pak úřady postupně nechaly vypracovat další tři znalecké posudky a nakonec použily nejnižší cenu, která klesla na 43 korun za metr.

6. března 2019

Taková částka byla přitom hluboko pod cenou obvyklou v této lokalitě. Minimálně 600 korun například úřady nabízely za pozemky pod nedalekým plánovaným severním obchvatem Prostějova, který zdejší obchodní zónu spojí s výpadovkou na Kostelec na Hané a Konici. Důležitá dopravní spojka se právě staví.

„Dnes je půda vyvlastněná, my nemáme ani desetinu původní ceny a stát se tváří, že je všechno v pořádku,“ rozčiluje se Jiří Pošvář.

Bez dokončení majetkového vypořádání stavět nelze

Chybu přitom už dříve přiznalo i samotné ŘSD. „Nebylo přihlédnuto k ustanovení zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Kupní cena nebyla ve znaleckém posudku vypočtena podle skutečného stavu a účelu užití pozemků,“ sdělil mluvčí organizace Jan Studecký.

Možná poslední nadějí majitelů půdy z Držovic na nové kolo jednání s ŘSD a získání férové ceny je fakt, že dokud nebude majetkoprávní vypořádání dokončeno, nemůže začít samotná stavba.

„Stavebník nemůže zahájit práce na pozemku cizího vlastníka bez řádného věcného práva k tomuto pozemku. Aby stavba mohla být zahájena, musí být dokončeno majetkoprávní vypořádání nebo uzavřena smlouva o jiném věcném právu. Tato povinnost je stavebníkovi uložena v podmínkách stavebního povolení,“ potvrdil ředitel odboru ministerstva dopravy Kubovský.

  • Nejčtenější

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Osmnáctiletý zapasoval auto pod kamion. Zemřel, vrstevníci bojují o život

Čerstvě plnoletý řidič vyjel v noci na Olomoucku s autem ze silnice a narazil do odstaveného kamionu. Na místě zemřel,...

Rodiče dali do babyboxu dítě i s doklady, může to zkomplikovat adopci

Do babyboxu v Šumperku někdo odložil dítě i s doklady. Ze schránky v tamní nemocnici vyzvedl personál čtyřměsíčního...

Pár se v parku uprostřed dne oddával sexu, hrozí mu trest za výtržnictví

Zápis do trestního rejstříku může vynést muži se ženou rozhodnutí pustit se v Olomouci do intimních hrátek na veřejně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hanou bude napájet voda z moravskoslezských přehrad, plánuje ministerstvo

Na první pohled nečekaný zdroj má podle plánů ministerstva zemědělství posílit zásobování vodou na Olomoucku a...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Řidič náklaďáku při odbočování srazil cyklistku, žena je vážně zraněná

Vážné zranění utrpěla cyklistka, kterou ve středu v Prostějově srazil nákladní automobil. Nehoda se stala, když vůz...

Přerovské Laguně čištění nepomohlo, voda už zase není vhodná ke koupání

Sotva začala vedra, Přerované opět přišli o možnost koupat se v tamní nádrži Velká laguna. Rozbory ukázaly, že voda...

Ptačí „réprép réprép“ znělo i v noci. Vzácný chřástal lákal samici a budil lidi

Premium Malou vesnici na Přerovsku překvapil hlučný a vzácný host, který tam přiletěl až z Afriky. Na místo ho zřejmě přilákala...

Do nákupních center se stěhují všichni, i proto je Olomouc městem supermarketů

Přestože obchodní centra a supermarkety dlouho devastovala pandemie covidu, velké prodejny v Olomouci dál rostou....

Grafton Recruitment Praha
JAVA PROGRAMÁTOR

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....