Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud osvobodil muže v kauze podvodu s nedokončenou solární elektrárnou

  • 1
Krajský soud v Brně zprostil Zdeňka Dvořáka obžaloby z podílu na podvodu v případě solární elektrárny v Prostějově-Vrahovicích. Elektrárna získala licenci, přestože byla nedostavěná a nefunkční, aby byla zajištěna vyšší výkupní cena. Muž pracoval v dodavatelské firmě.

Dvořáka původně předloni poslal krajský soud do vězení spolu s dalšími obžalovanými v kauze. Jeho podílem na činu se ale musel na pokyn odvolacího vrchního soudu zabývat znovu.

Muž působil v závěru roku 2010, kdy k podvodu došlo, v předsednictvu dodavatelské firmy. U soudu řekl, že vše řídil jeho nadřízený a on byl „užitečný idiot“. Šéf firmy Zdeněk Svoboda, pod něhož Dvořák spadal, dostal nakonec osmiletý trest, a to jako souhrnný i za další solární aféru s elektrárnou v Držovicích u Prostějova.

Státní zástupce Jiří Morava tvrdil, že Dvořák zatajil energetické společnosti, že elektrárna není funkční. Obhájce naopak poukázal na to, že neexistuje žádný důkaz, který by tyto závěry podložil. Také označil za správný postup vrchního soudu, když zpochybnil vinu jeho klienta.

Soudce krajského soudu Michal Zámečník v odůvodnění uvedl, že soudu nezbylo než akceptovat závěry vrchního soudu. Podle něj soud také nezjistil motiv, který by svědčil o Dvořákově pomoci k podvodu.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce se k možnému odvolání nevyjádřil. Obhajoba se vzdala práva na odvolání.

Škoda je 8,5 milionu korun, mohla však být mnohem vyšší

Vrahovická elektrárna získala licenci koncem roku 2010, tedy těsně před snížením ceny za výkup elektřiny. Nebyla však hotová a nefungovala, takže podmínky pro udělení licence nesplňovala. Energii začala dodávat až v březnu 2011. Celkovou potenciální škodu vyčíslila obžaloba na 63 milionů korun, skutečně způsobenou na 8,5 milionu korun.

Brněnský soud za to poslal už v roce 2016 do vězení několik lidí, odvolací vrchní soud na počátku loňského roku jednomu člověku trest zvýšil, u Dvořáka věc vrátil k novému projednání a u dalších tresty ponechal.

Nejvyšší soud v závěru loňského roku potvrdil 6,5 roku Jiřímu Patykovi, jednateli společnosti Mondragone, které elektrárna patřila. Dostal i peněžitý trest milion korun a soud také firmu zrušil. Bývalý zaměstnanec Energetického regulačního úřadu Jan Kourek si má ve vězení odpykat trest pět let, s podmínkou vyvázl revizní technik Vlastimil Dubovský.

,