Směšný dostal nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odhalili předloni v červnu. Zbylých šest obžalovaných bylo již pravomocně odsouzeno.
Skupina podle obžaloby obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než 100 kilogramů této drogy.
U Směšného musí krajský soud náležitě objasnit všechny skutkové závěry, ke kterým dospěl, a důkladně je odůvodnit, uvedli dnes soudci vrchního soudu.
U Žáka naopak soudci označili zprošťující rozhodnutí ze strany krajského soudu za předčasné, krajský soud podle něj nevěnoval pozornost odposlechům, na což poukázal i státní zástupce.
Odvolaly se obě strany
V případu se odvolaly obě strany. Žalobce u Směšného, kterému původně hrozila sazba deset až 18 let vězení, žádal trest 14 let, u Žáka byl právě proti zprošťujícímu výroku.
S rozsudkem krajského soudu nesouhlasila ani obhajoba, obhájce Směšného například poukazoval na to, že organizovanost skupiny není doložena.
Mohli vyrobit metrák pervitinu. Šéf dealerů si odsedí 8,5 roku vězení![]() |
Směšný podle obžaloby obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství léků a chemikálií pro výrobu drog.
V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově ji prodával. Souzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jodu a šest kilogramů fosforu; podle odborníků by se například z takového množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu.
Suroviny nakupovali pachatelé v Polsku
Žáka krajský soud potrestal za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce. Zproštěn byl naopak za případ předání téměř 21 kilogramů jodu a bezmála šesti kilogramů fosforu na nádraží v Zábřehu.
„Podle důkazů je jednoznačné, že zcela jasně věděl, co předává. Tato situace by zproštěna být neměla,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Kandráč.
U šesti zbylých z původní osmičlenné skupiny krajský soud loni uznal jejich dohodu o vině a trestu, pěti obžalovaným uložil tresty v rozmezí od 6,5 do 8,5 roku, jeden vyvázl s trestem podmíněným.
Skupina podle kriminalistů nakupovala od lidí z Polska tablety s obsahem pseudoefedrinu a další chemikálie pro výrobu drogy.
Podle policie šlo minimálně o 35 kilogramů červeného fosforu, jde o množství chemikálie, ze kterého je možné vyrobit až 106 kilogramů pervitinu, uvedl tehdy ředitel olomoucké kriminální policie Jan Lisický.
Nakupovali také jod. Pervitinem zásobovali narkomany na území Olomouckého kraje, drogy však putovaly i za hranice kraje.
16. února 2023 |