Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Dřevohostice po letech obnovily mechanický betlém, má i mlýn poháněný vodou

  11:52aktualizováno  11:52
Starší obyvatelé Dřevohostic na Přerovsku se během adventu vzpomínkami vrátili do dětství. Po mnoha letech mohou znovu vidět a slyšet mechanický betlém, který od začátku 60. let minulého století stával o Vánocích v místním kostele svatého Havla.

Řemeslníci z Dřevohostic v čele s bývalým starostou Ladislavem Sigmundem strávili opravou tamního mechanického betléma mnoho hodin, aby ho bylo možné po 15 letech opět vystavit. Součástí je i tekoucí voda pohánějící mlýn při cestě do rybníka. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Betlém, který je k vidění v rámci vánoční výstavy na dřevohostickém zámku, znovu rozpohybovali místní řemeslníci v čele s bývalým starostou Ladislavem Sigmundem.

„Žijeme v podstatě na venkově, kde jsou lidé s betlémem spjati. Připomíná jim mládí. Když jsme jej vytáhli a začali opravovat, každý, kdo ho viděl, reagoval dojetím i nadšením. Starší lidé si pamatují si, jak u něj jako děti klečeli v kostele,“ říká kastelán zámku Jiří Kasperlík.

Mechanický betlém v roce 1960 pořídil pro dřevohostickou farnost tehdejší farář Rudolf Klimeček. Podle dodnes dochovaného účtu za něj zaplatil 12 tisíc korun.

Fotogalerie

„Betlém byl u nás v kostele vystavován a uváděn do chodu po mnoho let, avšak jeho mechanika se často kazila, chtěla odborníka a častou údržbu. A tak pan farář později betlém uschoval na půdě fary,“ vzpomněl předseda Vlastivědného spolku Žerotín v Dřevohosticích Zdeněk Smiřický.

Páter Rudolf Klimeček nastoupil do farnosti v roce 1950 po úmrtí faráře a konzistorního rady P. Artura Pospíšila.

„Ten byl velký nejen postavou – měřil přes dva metry – ale byl to i velký vlastenec, který v Dřevohosticích sloužil po celou dobu okupace. Měl i zásluhu na záchraně dřevohostického obloukového mostu u cukrovaru, který chtěl německý wehrmacht 7. května 1945 vyhodit do povětří,“ popisuje dějinné souvislosti Smiřický.

Čerpadlo z pračky a motorek z gramofonu

Nástupce, farář Klimeček, byl podle Smiřického v obci velmi oblíbený. „Měl krásný vztah k lidem a byl známý tím, že při opravách kostela všestranně pomáhal. Dokonce stavěl lešení a chodil jako svatý Josef s tesařskou sekerou,“ usmívá se Smiřický.

Podle někdejšího dlouholetého starosty Ladislava Sigmunda lidé z farnosti na popud pátera Klimečka před koupí vlastního betléma pro inspiraci objížděli všechny velké betlémy v okolí.

„Ten dřevohostický vznikl pravděpodobně podle prusinovského vzoru,“ říká Sigmund.

Přestože farář betlém koupil, místní lidé k němu spoustu věcí vyrobili sami. V jeho mechanice se tak dají najít velmi netradiční zlepšováky – například vodní mlýn, přes který teče voda do rybníka, je poháněn čerpadlem z pračky, o další pohon se zase stará motorek z gramofonu.

„Jde sice o betlém typu Svaté země s kamennými městy a nehostinnou pouští kolem, ale místní lidé si k němu přidali vlastní prvky. Proto je v betlémě například i větrný mlýn. Je to trochu slepenec, ale je náš,“ usmívá se Sigmund, který má na starosti současnou opravu, již si objednal městys.

Obci patří betlém od roku 2003, kdy jej farnost Dřevohosticím darovala. Toho roku byl dočasně vystaven během vánoční expozice, poté se pro něj na zámku hledaly stálé prostory. Betlém tak zhruba 15 let nikdo neviděl. Od letošního roku má své stále místo a stává se součástí návštěvnické trasy.

V budoucnu přibude i rozsvěcující se souhvězdí na obloze

Vzhledem k rozsahu poškození se zatím rekonstrukce dočkala zhruba polovina betléma.

„Některé figurky a mechanické věci jsou bohužel už natolik poškozeny, že je budeme muset opravovat na dvě etapy, pokračovat tedy budeme příští rok,“ doplňuje Sigmund.

Lidé se však mohou těšit na funkční vodní a větrný mlýn, apoštoly, kteří procházejí jeskyní před Pannou Marií a Ježíškem, nebo postavy vycházející z městské brány.

Obecní památka bude mít do budoucna i nová vylepšení, například rozsvěcující se souhvězdí na obloze. Ladislav Sigmund jej chce obohatit i o další české prvky jako zvoničku nebo holubník.

  • Nejčtenější

Firmy mají zájem o dobývání křišťálu na Jesenicku, sama obec těžit nechce

O těžbu křišťálu, kterou chce po desítkách let znovu spustit Velká Kraš na Jesenicku, je velký zájem. Obci se...

Olomouc je nákupní velmoc, každý obyvatel má dva metry čtvereční obchodu

Rozloha obchodů udělala z Olomouce rekordmanku České republiky. Dominantní postavení oproti ostatním městům navíc ještě...

Muž, který připravoval vraždu své tety palcátem, dostal 13 let

Vrchní soud v Olomouci definitivně odsoudil Pavla Nárožného z Přerova ke 13 letům odnětí svobody za přípravu vraždy...

Bez křižáku v bundeslize. Kučera je inspirací pro odvrženého Tijaniho

Loni i kvůli skandálním chybám rozhodčích v baráži s fotbalovou Jihlavou neslavil postup do první ligy. Byl znechucený....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Mírná zima stupňuje hraboší pohromu, zemědělcům hrozí problémy už od jara

Od letošní zimy si zemědělci z Hané i dalších oblastí Olomouckého kraje slibovali, že pomůže zmírnit kalamitu...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Umění v ulicích a edukační výstavy, olomoucké muzeum chystá řadu novinek

Naplno vtáhnout běžného návštěvníka do světa umění, ukázat mu, jak se na něj má dívat a vnímat jej. To je jeden z...

Omezení glyfosátů v Prostějově neprošlo navzdory petici se stovkami podpisů

Přes osm set podpisů se podařilo shromáždit organizátorům petice proti používání glyfosátů a škodlivých látek k hubení...

Ekologové neuspěli, ministerstvo kácení v rezervaci Suchý vrch posvětilo

Ekologové neuspěli s odvoláním proti výjimce, kterou Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky loni povolila kácení a...

Čipování psů neřeší hlavně na vesnicích, část majitelů s ním vůbec nepočítá

Přestože od prvního ledna mají mít svůj čip všichni psi, v Olomouckém kraji podle odborníků pořád chybí u tisíců...

Najdete na iDNES.cz