Šestnáct ministrů dopravy, pět znaleckých posudků a především léta nejistoty, co bude dál. Příběh domu Pavla Gereše z přerovské místní části Dluhonice, který potřebuje stát ke stavbě posledního úseku dálnice D1, ale nakonec dospěl do zdárného konce. ŘSD se s vlastníkem nemovitosti dohodlo na odkupu domu.
„Dům pana Gereše se nám podařilo vykoupit, smlouvu už podepsaly obě strany,“ řekl David Fiala, ředitel brněnského závodu ŘSD, který má výstavbu dálnice u Přerova na starosti.
Gereš se vyjádřil stejně. „Mohu to potvrdit, dům jsem ŘSD prodal,“ řekl muž, který má ve zmíněné nemovitosti na okraji Dluhonic kovářskou a zámečnickou dílnu. Podpis pro něj znamenal úlevu, a to i přesto, že se nenaplnily jeho představy o tom, kolik za nemovitost od státu dostane.
„Pokud bych vycházel z nabídky, o které byla kdysi řeč, potvrzená ale oficiálně nebyla, tak jsme se dostali asi na 60 procent této částky. Jednu dobu ale byla na stole i podstatně nižší suma, která pro mě byla neakceptovatelná. Takže jsme se nakonec dostali na kompromis,“ řekl.
„Každopádně jsem moc rád, že se to celé konečně uzavřelo. V domě podnikám, mám v něm dílnu a potřebuju jít dál, shánět náhradní prostory,“ popsal Gereš.
Jednání v Dluhonicích i Předmostí jsou na dobré cestě
O prodeji svého domku jednal Gereš řadu let. „To si nikdo nedokáže představit, jaké to je jednat se státem. Oni mají v ruce kulatá razítka, člověk si k nim nemůže nic dovolit. Byly to roky nejistoty, co bude dál,“ podotkl.
Další z potřebných pozemků v Dluhonicích se státu podařilo vykoupit už na jaře. Ke stavbě úseku mezi Říkovicemi a Přerovem ale ještě potřebuje v této místní části přesvědčit k prodeji sousedku kováře Gereše.
„V tomto případě jsme k dohodě zatím nedospěli, nicméně jednání jsou na dobré cestě,“ ujistil Fiala. Oběma vlastníkům ŘSD už dříve pohrozilo vyvlastňováním.
To samé platilo pro majitele pozemků v zahrádkářské kolonii v Přerově-Předmostí. I tam se podle ředitele brněnského závodu ŘSD daří hledat s vlastníky společnou řeč.
„Nemám žádnou informaci o tom, že by v Předmostí nastaly nějaké potíže,“ zdůraznil. Vyvlastňování už naopak začalo u osmi pozemků, které se státu nedaří vykoupit, protože jejich majitelé zemřeli nebo mají neznámou adresu.
ŘSD už pro dálnici vykoupilo zhruba 97 procent parcel
S převody parcel ŘSD pohnulo v posledních dvou letech. Ještě na začátku loňského roku měl stát u posledního úseku páteřní české dálnice vykoupeno jen 36 procent pozemků.
„Nyní je to už přibližně 97 procent,“ řekl Fiala.
ŘSD se navíc před nedávnem podařilo dořešit posudek stavby na životní prostředí.
„Ministerstvo životního prostředí vydalo na dotčený úsek dálnice, který figuruje mezi vládními prioritami, takzvanou ověřenou EIA,“ upřesnil s tím, že před časem státní podnik zahájil soutěž na firmu, která dálnici postaví.
Do práce na posledním úseku D1 dlouhém deset kilometrů, se vítěz tendru v hodnotě zhruba osmi miliard korun pustí na konci příštího roku. Tedy v případě, že se ŘSD podaří dotáhnout do konce zbylé výkupy a vyřídí veškerá povolení. Termín by mohl nabrat skluz v územním řízení, do kterého může vstupovat veřejnost.