V neosvětlené ulici si lidé udělali lampu sami, město jim ji odstřihlo

  18:11aktualizováno  18:11
V prostějovské ulici Dr. Horáka chybí veřejné osvětlení. Lidé si tam desítky let svítili provizorní načerno nataženou odbočkou z pouliční lampy ve vedlejší ulici. Drát však technické služby před časem odstřihly a od té doby je v ulici tma.

V prostějovské ulici Doktora Horáka chybí veřejné osvětlení. (březen 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Při stavbě veřejného osvětlení v Prostějově se v minulosti zapomnělo na jednu lokalitu v severozápadní části města. Osvětlené jsou všechny vedlejší ulice včetně výpadovky na Určice, pouze stometrová část ulice Dr. Horáka žádné lampy nemá.

Vynalézaví obyvatelé celou věc vyřešili svépomocí. Od nejbližší lampy veřejného osvětlení ve vedlejší ulici někdy v sedmdesátých nebo osmdesátých letech minulého století natáhli kabel, který vedl přes koruny zdejších lip až ke světlu na jednom z řadových domů.

Lampa se rozsvěcovala vždy, když technické služby spustily veřejné osvětlení v celém Prostějově, a ráno zase ve stejnou dobu zhasínala. Nikdo se nemusel o nic starat a načerno zapojené světlo kupodivu fungovalo až do roku 2017.

„Bylo to tady tak léta letoucí,“ vzpomíná jeden z dlouholetých obyvatel ulice František Kuchař.

Před více než rokem, když se musely pokácet některé staré lípy, protože se v ulici kopala voda, technické služby objevily pokoutně natažený kabel, který pochopitelně nemohl splňovat žádné elektrotechnické ani bezpečnostní normy. Drát technici okamžitě odpojili.

Na kraji ulice zůstaly pouze dva stromy, na kterých je smotaný kabel dodnes zavěšený. A na jednom z domů je stále namontovaná lampa veřejného osvětlení, která ovšem od té doby nesvítí.

„Je tady úplná tma. Večer raději nikam nechodíme“

Obyvatelé tak přišli o jediné světlo v této části ulice. Jakmile zajde slunce, domy tonou v naprosté tmě.

„Sice se nám dobře spí, ale večer a v noci na ulici není vůbec nic vidět. Je tady úplná tma. Když se dělala voda, byly zde až třímetrové výkopy. Naštěstí do nich nikdo nespadl. Chodník je rozbitý, takže večer lidé chodí raději po silnici,“ popisuje situaci Kuchař.

„Zvlášť přes zimu, když je brzy tma, aby měl člověk strach jít ven. Je tady totiž úplná tma. Nikdy nevíte, co se může stát. Večer už raději nikam nechodíme,“ stěžuje si další z obyvatel Zdeněk Račanský.

Dokonce se už stalo, že několik automobilů mělo opakovaně na straně u chodníku vypuštěná kola. Někdo zřejmě využil situace, že není vidět, a udělal si zlomyslnou radost.

Radnice slíbila nápravu, pořídí nové lampy

Prostějovská radnice přislíbila, že celou věc co nejdříve napraví. „O této situaci víme a počítáme s rozpočtovým opatřením ve výši zhruba sto padesát tisíc korun na veřejné osvětlení,“ potvrdila mluvčí radnice Jana Gáborová.

V minulých letech město instalovalo lampy také na jiných místech v Prostějově.

Šlo například o úpravy v okrajových částech na točně v Čechůvkách nebo o nové veřejné osvětlení u fotbalového hřiště v Čechovicích. Na příjezdovou cestu zde svítí zbrusu nové osvětlení, které tady citelně chybělo.

Město se zároveň na provozu veřejného osvětlení snaží šetřit a na některá místa zavádí speciální technologii. Naposledy na sídlišti Západ pro elektrický rozvaděč v ulici Finská, předtím v ulici A. Slavíčka a v ulici J. Zrzavého na sídlišti Hloučela.

„Zařízení pracuje na principu optimalizace napětí pomocí transformátoru se speciální indukcí kalibrovanou na konkrétní odběrné místo. Snižují se tak ztráty vedení, prodlužuje se životnost výbojek a snižuje teplota svítidel a kabelů,“ vysvětlil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil. Návratnost investice je něco přes pět let, životnost pak dvacet roků.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Do Olomouce zamíří na finále poháru tisíce fanoušků i policejní posily

Těžkooděnci v Hradci Králové čekají na příjezd Baníkovců. (10. dubna 2011)

Obyvatelé a návštěvníci Olomouce se musejí ve středu připravit na policejní manévry. Uskuteční se mezi hlavním vlakovým...

Mánesova kresba pohřešovaná od války je zpět na zámku, kde žil a tvořil

Návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku mohou od nynějška...

Unikátní kresbu zámku Čechy pod Kosířem na Prostějovsku od Josefa Mánesa, která byla od druhé světové války nezvěstná,...

Olomoucká dopravní aplikace je zatím slibný pokus s chybami, ukázal test

Test aplikace Chytrá Olomouc ukázal, že sledování obsazenosti parkovišť zatím...

Reportéři MF DNES měsíc testovali novou dopravní aplikaci Chytrá Olomouc, kterou v dubnu spustilo město. Zatímco jako...

Najdete na iDNES.cz