V neosvětlené ulici si lidé udělali lampu sami, město jim ji odstřihlo

  18:11aktualizováno  18:11
V prostějovské ulici Dr. Horáka chybí veřejné osvětlení. Lidé si tam desítky let svítili provizorní načerno nataženou odbočkou z pouliční lampy ve vedlejší ulici. Drát však technické služby před časem odstřihly a od té doby je v ulici tma.

V prostějovské ulici Doktora Horáka chybí veřejné osvětlení. (březen 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Při stavbě veřejného osvětlení v Prostějově se v minulosti zapomnělo na jednu lokalitu v severozápadní části města. Osvětlené jsou všechny vedlejší ulice včetně výpadovky na Určice, pouze stometrová část ulice Dr. Horáka žádné lampy nemá.

Vynalézaví obyvatelé celou věc vyřešili svépomocí. Od nejbližší lampy veřejného osvětlení ve vedlejší ulici někdy v sedmdesátých nebo osmdesátých letech minulého století natáhli kabel, který vedl přes koruny zdejších lip až ke světlu na jednom z řadových domů.

Lampa se rozsvěcovala vždy, když technické služby spustily veřejné osvětlení v celém Prostějově, a ráno zase ve stejnou dobu zhasínala. Nikdo se nemusel o nic starat a načerno zapojené světlo kupodivu fungovalo až do roku 2017.

„Bylo to tady tak léta letoucí,“ vzpomíná jeden z dlouholetých obyvatel ulice František Kuchař.

Před více než rokem, když se musely pokácet některé staré lípy, protože se v ulici kopala voda, technické služby objevily pokoutně natažený kabel, který pochopitelně nemohl splňovat žádné elektrotechnické ani bezpečnostní normy. Drát technici okamžitě odpojili.

Na kraji ulice zůstaly pouze dva stromy, na kterých je smotaný kabel dodnes zavěšený. A na jednom z domů je stále namontovaná lampa veřejného osvětlení, která ovšem od té doby nesvítí.

„Je tady úplná tma. Večer raději nikam nechodíme“

Obyvatelé tak přišli o jediné světlo v této části ulice. Jakmile zajde slunce, domy tonou v naprosté tmě.

„Sice se nám dobře spí, ale večer a v noci na ulici není vůbec nic vidět. Je tady úplná tma. Když se dělala voda, byly zde až třímetrové výkopy. Naštěstí do nich nikdo nespadl. Chodník je rozbitý, takže večer lidé chodí raději po silnici,“ popisuje situaci Kuchař.

„Zvlášť přes zimu, když je brzy tma, aby měl člověk strach jít ven. Je tady totiž úplná tma. Nikdy nevíte, co se může stát. Večer už raději nikam nechodíme,“ stěžuje si další z obyvatel Zdeněk Račanský.

Dokonce se už stalo, že několik automobilů mělo opakovaně na straně u chodníku vypuštěná kola. Někdo zřejmě využil situace, že není vidět, a udělal si zlomyslnou radost.

Radnice slíbila nápravu, pořídí nové lampy

Prostějovská radnice přislíbila, že celou věc co nejdříve napraví. „O této situaci víme a počítáme s rozpočtovým opatřením ve výši zhruba sto padesát tisíc korun na veřejné osvětlení,“ potvrdila mluvčí radnice Jana Gáborová.

V minulých letech město instalovalo lampy také na jiných místech v Prostějově.

Šlo například o úpravy v okrajových částech na točně v Čechůvkách nebo o nové veřejné osvětlení u fotbalového hřiště v Čechovicích. Na příjezdovou cestu zde svítí zbrusu nové osvětlení, které tady citelně chybělo.

Město se zároveň na provozu veřejného osvětlení snaží šetřit a na některá místa zavádí speciální technologii. Naposledy na sídlišti Západ pro elektrický rozvaděč v ulici Finská, předtím v ulici A. Slavíčka a v ulici J. Zrzavého na sídlišti Hloučela.

„Zařízení pracuje na principu optimalizace napětí pomocí transformátoru se speciální indukcí kalibrovanou na konkrétní odběrné místo. Snižují se tak ztráty vedení, prodlužuje se životnost výbojek a snižuje teplota svítidel a kabelů,“ vysvětlil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil. Návratnost investice je něco přes pět let, životnost pak dvacet roků.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Návrat Langera se nekoná. ODS zrušila jeho volbu do vedení olomoucké buňky

Ivan Langer během kongresu ODS (6. 12. 2008)

Bývalý místopředseda ODS a někdejší ministr vnitra Ivan Langer už není členem regionální rady strany v Olomouckém...

Penalty na Spartě: úmyslná ruka a hloupý faul. Jílek se zlobil na Jemelku

Rohodčí Petr Ardeleanu (vpravo) si prohlíží na videu situaci, po které nařídil...

Dva pokutové kopy během pěti minut v závěru utkání, kruté pro olomoucké fotbalisty, které na Spartě do té doby vedli...

Další z rubriky

Parkování v centru měla řešit podzemní garáž za 50 milionů, zeje prázdnotou

Mohelnice vybudovala na nově vybudovaném autobusovém nádraží podzemní...

Podzemní parkoviště, které loni na podzim otevřela Mohelnice na Šumpersku na nově vybudovaném autobusovém nádraží,...

Langerův návrat do vedení krajské ODS je po zásahu vedení strany nejistý

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer ve volebním štábu olomoucké ODS. (21. října...

ODS v Olomouckém kraji zatím neví, kdy zopakuje sněm, jehož výsledky o víkendu anulovala výkonná rada strany. Oficiálně...

Šprýmař s charakterem nedal gestapu spát, živého Morávka nedostalo

Štábní kapitán Václav Morávek na nedatovaném snímku. Zveřejněn byl v publikaci...

Přesně 77 let uplynulo ode dne, kdy Václav Morávek padl jako poslední ze slavné odbojové skupiny Tří králů v Praze při...

Najdete na iDNES.cz