Dluhonice zredukovaly požadavky pro odblokování dostavby D1 na polovinu

  4:54aktualizováno  4:54
Na polovinu původně předpokládaných nákladů snížil Přerov své požadavky na investice, kterými chce kompenzovat fakt, že dálnice D1 z Přerova do Říkovic povede okrajem místní části Dluhonice. Po seškrtání požadavků ze třinácti na osm klesla odhadovaná částka z 320 milionů na 150 milionů korun.

Datum zahájení dostavby posledního úseku dálnice D1 u Přerova od nynějšího konce u Říkovic (na snímku) do čtvrti Předmostí zůstává i nadále nejasné. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

K tomu, aby sepsali své náměty, vyzval Dluhonické loni na podzim premiér Andrej Babiš. Gesto mělo obyvatele přesvědčit, aby přestali bojkotovat navrženou trasu.

Lidé, kteří dvacet let marně usilovali o posunutí dálnice o 150 metrů dál od obce, Babišovu nabídku po několikaměsíčním váhání přijali a premiérovi zaslali dopis obsahující třináct požadavků. Premiér ovšem ve své odpovědi upozornil, že do velké části z nich se bude muset zapojit město.

„Maximalistický seznam se nám díky vstřícnému jednání Dluhonických podařilo zúžit na osm bodů. O nich budeme nyní dál jednat s ministerstvem dopravy,“ řekl primátor Přerova Petr Měřínský.

Předseda komise místní části Dluhonice Oldřich Boráň byl na škrty v seznamu připravený.

„Víme, že nebude moci být splněno všech 13 bodů. Jsme realisté a jsme připraveni jednat,“ uvedl.

Na seznamu kompenzací zůstaly opravy cest, chodníků, veřejného osvětlení nebo výstavba nových cyklostezek kolem chemičky Precheza a na koruně budoucí protipovodňové hráze kolem řeky Bečvy.

Naopak rozloučit se lidé musejí s přáním na stavbu silničního podjezdu pod železnicí, který měl být náhradou za zrušený přejezd poblíž ulice U Rozvodny. Postavit jej by podle odborníků bylo technicky příliš problematické.

Většinu nákladů musí nést stát, tvrdí město

Původně odhadované náklady snížil i fakt, že ze seznamu požadavků vypadlo jedno ze dvou míst pro výstavbu nových domů nebo hráz kolem řeky Bečvy, která by stála 115 milionů korun. Dluhoničtí o ni ale nepřijdou, investici totiž bez ohledu na kompenzace připravuje jako protipovodňové opatření státní podnik Povodí Moravy.

Stejně tak podle radních není třeba dál zahrnovat do seznamu opravy kulturního domu, protože ty už zase organizuje přerovská radnice.

Zástupci města jsou přesvědčeni, že z 90 procent by se na úhradě kompenzací měl podílet stát, radnice by podle nich měla platit jen zbývajících deset, maximálně patnáct procent.

„Dluhonice nás budou stát nějaké peníze, ale to neznamená, že nebudeme rozvíjet i ostatní místní části,“ podotkl primátor Měřínský.

Zmocněnec ministerstva dopravy David Čermák, který má pomoct uspíšit dostavbu dálnice D1, si myslí, že ani upravený seznam ještě není konečný. Mezi body, s nimiž se Dluhoničtí zřejmě budou muset rozloučit, je nová lávka pro pěší a cyklisty, která by nahradila tu, již zničila povodeň na Bečvě v roce 1997.

„Prověřoval jsme státní hmotné rezervy, ale mostní provizoria, která tam jsou, nestačí na překlenutí Bečvy. Náklady na nový most by přitom byly příliš vysoké, i proto tento bod zřejmě ještě vypadne,“ upozornil Čermák.

Estakáda v Dluhonicích zřejmě zůstane

Stát podle zmocněnce pravděpodobně nebude moci splnit ani požadavek na výměnu dálniční estakády za méně hlučný násep. Projekt, který nyní prochází územním řízením na olomouckém magistrátě, s touto změnou nepočítá a samostatné projednání by znamenalo výrazné zdržení, které už si stavba nemůže dovolit.

Pokud totiž nebude zahájena do konce roku 2021, vyprší platnost EIA – posudku vlivu na životní prostředí – a finální úsek D1 se bude muset začít připravovat znovu.

„Mrzí mě, že se změnu nepodařilo prosadit dříve,“ litoval Čermák.

Kompenzacemi se nyní podle něj budou zabývat odborníci na ministerstvu dopravy, o způsobu jejich financování pak během října rozhodne vláda.

Dálnice D1 se do konce tohoto roku prodlouží o právě budovaný třináctikilometrový úsek z Lipníka nad Bečvou do přerovské místní části Předmostí. Kdy se začne stavět posledních jedenáct kilometrů do Říkovic, není zatím jasné. Stavba stále čeká na změnu územního rozhodnutí.

„Děláme ještě další procesní úkony, které podle zákona činit máme. Rozhodnout bychom ale měli ještě letos,“ sdělila Eva Hyravá, vedoucí stavebního úřadu v Olomouci, kam se spis stěhoval kvůli podjatosti přerovských úředníků.

Osud posledního úseku záleží i na postoji ekologických organizací, které schvalovací proces napadají. Například spolek Děti Země stále trvá na tom, aby se trasa odsunula dál od Dluhonic.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Řidič vjel na červenou na přechod, srazil ženu s kočárkem a dětmi

Ilustrační snímek

U vážné dopravní nehody zasahovali záchranáři a policisté na Přerovsku. Nepozorný řidič narazil do ženy, která...

Smrti dívek na silnici mohly zabránit lampy, chystají se už dva roky

Místo tragické nehody v Lipnické ulici na okraji Přerova, kde řidič...

Víkendová tragická nehoda, při níž řidič na okraji Přerova srazil dvě dívky přebíhající silnici, se možná vůbec...

Živnostník přehlédl formalitu a mimo údržby i montoval, stíhá ho kriminálka

Ilustrační snímek

Až k obvinění z neoprávněného podnikání dovedlo muže z Prostějova relativně drobné zanedbání formalit. Téměř tři roky...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Další z rubriky

Přehrada Skalička zničí klenot přírody s ohroženými druhy, varují vědci

Řeka Bečva v lokalitě zvažované přehrady Skalička poskytuje domov řadě...

Pokud by jako klíčová část protipovodňové ochrany Přerovska vznikla na řece Bečvě přehrada Skalička, bude zničeno v...

Živnostník přehlédl formalitu a mimo údržby i montoval, stíhá ho kriminálka

Ilustrační snímek

Až k obvinění z neoprávněného podnikání dovedlo muže z Prostějova relativně drobné zanedbání formalit. Téměř tři roky...

VIDEO: U Šternberka hořela dřevěná chata, hasiči zabránili požáru lesa

Jednu z chat v rekreační oblasti u Bělkovic-Lašťan na Olomoucku poničil velký...

Velké škody napáchal v noci na dnešek požár chaty v rekreační oblasti u Šternberka. Hasičům se nicméně podařilo...

Soud poslal papírenský Papcel kvůli téměř půlmiliardovým dluhům do úpadku

Stroj na výrobu papíru litovelské firmy Papcel.

Krajský soud v Olomouci poslal společnost Papcel, která v Litovli na Olomoucku vyrábí papírenské stroje, do úpadku....

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz