Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Vědci budou na hradech zkoumat vliv dezinfekce, může škodit památkám

  5:10
Na hradě v Českém Krumlově a také Bouzově na Olomoucku budou chemici z Univerzity Palackého zkoumat vliv pravidelné dezinfekce na historické předměty.

Hrad Bouzov | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Dezinfekce, která se s epidemií nemoci covid-19 stala součástí běžného života, umí chránit lidi, ale také škodit památkám.

Nutnost pravidelně dezinfikovat prostory, v nichž se pohybují návštěvníci například hradů a zámků, ohrožuje při použití nevhodných přípravků hlavně historické podlahy, kliky, madla nebo zábradlí.

Vyznat se v tom, které prostředky jsou pro konkrétní povrchy bezpečné, proto pomohou správcům památek chemici z Přírodovědecké fakulty (PřF) Univerzity Palackého v Olomouci.

Díky spolupráci katedry analytické chemie, Národního památkového ústavu (NPÚ) a pražské Akademie výtvarného umění (AVU) budou mít kasteláni do dvou let v rukou manuál, jímž se budou moci řídit.

„Potřeba takto zacíleného výzkumu vzešla z mimořádné situace na jaře, kdy jsme se museli v rámci zahájení návštěvnické sezony pružně vypořádat s novými hygienickými požadavky na provoz. Naší hlavní motivací a zároveň povinností je zajistit bezpečný návštěvnický provoz hradů a zámků a zároveň maximálně ochránit spravovaný majetek v době zvýšených protiepidemických opatření,“ uvedla Jana Michalčáková, náměstkyně generální ředitelky pro památkovou péči NPÚ.

„Hledáme cestu, jak veřejnosti dál umožnit seznamovat se s památkami, které jsou součástí naší kultury, a přitom to dělat tak, abychom je lidem mohli ukazovat i za padesát let. Je potřeba najít kompromis a chovat se tak, aby předmětům zůstaly jejich vlastnosti,“ doplnil vedoucí katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty Karel Lemr.

Vliv opakovaného použití dezinfekce budou odborníci v první fázi zkoumat na modelových vzorcích vybraných materiálů, teprve po ověření dopadu dezinfekčních látek přenesou experimenty na vhodné historické povrchy na hradech v Českém Krumlově a Bouzově na Olomoucku.

„Tyto hrady představují zástupce objektů s velmi bohatým rejstříkem návštěvnických prostor a měly zájem se výzkumu přímo zúčastnit,“ objasnila výběr Michalčáková.

„Zapojili jsme se dobrovolně, protože chceme zjistit, jaký vliv pravidelná dezinfekce má,“ potvrdila kastelánka bouzovského hradu Zuzana Šulcová.

Po jarní vlně epidemie nového koronaviru sice nadřízený NPÚ vydal doporučení, jaké dezinfekční prostředky na hradech a zámcích používat, správci Bouzova se ale z opatrnosti řídili hlavně vlastním rozumem.

„Obávali jsme se poškození, proto jsme některé věci řešili po svém. Například historické kovové kliky jsme obalili strečovou fólií a teprve tu jsme dezinfikovali. Sami jsme dělali preventivní opatření u věcí, na které návštěvníci sahají nejčastěji,“ podotkla Šulcová.

Poškození podle ní nehrozí mobiliáři na prohlídkových trasách, kde i za dřívějších okolností bylo zakázáno dotýkat se vystavených věcí, na toaletách či v prodejně suvenýrů tomu ale zamezit nejde.

„I tam jsou často původní dveře a kliky. Napadlo nás proto, že bude jednodušší měnit na nich pravidelně ochrannou fólii než riskovat jejich poškození,“ vysvětlila.

Podobně správci Bouzova chránili například i okenní parapety, na které preventivně položili silikonovou podložku.

Nejšetrnější je mýdlová voda

Výzkum chemiků z PřF začal dotazníkovým šetřením, z něhož vyplynulo, jaké dezinfekční prostředky zaměstnanci správy hradů používají nejčastěji.

„Jsou mezi nimi ty na bázi alkoholu nebo přípravky kombinující alkohol a peroxid vodíku. Někdo používá k dezinfekci i mýdlovou vodu, což je nejšetrnější metoda,“ popsal šéf výzkumu Lemr.

Do laboratoří PřF už míří vzorky různých kovů, dřeva nebo kamene, které připravili odborníci na AVU v Praze. Na povrchovou úpravu materiálů použili stejné technologie, jaké používali předkové před staletími.

„Vzorky zanalyzujeme a zjistíme výchozí stav. Pak na ně budeme nějakou dobu aplikovat různé dezinfekce a sledovat, jestli dochází ke změně povrchu,“ vysvětlil Lemr.

Škála metod, kterou s kolegy použijí, je podle něj široká. Sledovat ale například budou to, zda se u vzorků mění zbarvení nebo takzvaná odrazivost, tedy zda povrch zmatní.

„Dezinfekce nemusí přímo způsobit chemickou změnu předmětu, ale může narušit jeho povrchovou ochrannou vrstvu. Pak hrozí, že i za běžných podmínek bude docházet například k větší korozi. Tam, kde zaznamenáme změny, nás bude zajímat, která složka dezinfekčního prostředku to způsobila a zda je možné ji něčím nahradit,“ doplnil Lemr.

Na konci projektu vznikne soubor doporučení, jak které historické povrchy nejvhodnějším způsobem dezinfikovat a u kterých povrchů se dezinfekci zcela vyhnout.

  • Nejčtenější

Srážka nákladních vlaků na Přerovsku omezila koridor na Ostravu

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy se dřevem a lokomotiva vykolejily na...

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v...

Kostlivec v pohraniční skříni. Vyrovnání s Poláky může stát obce pozemky

Premium Od roku 1958 se táhnou problémy územního vyrovnání mezi Polskem a Českou republikou. Řešení pozemkového dluhu vůči...

Posel lepších časů. Český talent je blízko průlomu. A zahraje si se svou milou

Premium V Melbourne Parku nepříjemně fičelo. Tenisté přestali úzkostlivě dbát na taktiku a snažili se aspoň nějak trefit míč....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z VOLEJE: Drulák bez servítků o Peltovi či Berbrovi. Proč nesleduje ligu?

Z voleje odpovídal Radek Drulák. Český Fotbalista roku 1995, vicemistr Evropy, dvojnásobný nejlepší střelec ligy, se...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Radnice si vyšlápne na přebujelou reklamu v historickém jádru Olomouce

Množství reklamních štítů, které se navzájem překrývají, kontrastní barvy, jež spolu neladí, neestetické označení...

Sypač dostal na sněhu smyk, převrátil se a vyklopil sůl mezi stromky

Na Šumpersku se při údržbě silnice převrátil sypač. Osmačtyřicetiletý řidič jel příliš rychle a dostal na zasněženém...

Šéfem olomouckých hřbitovů se stal radní. Politická trafika, říkají kritici

Premium Za politickou trafiku označili olomoučtí Piráti a Starostové jmenování dosavadního radního za KDU-ČSL Ladislava...

Po srážce vlaků se čeká na novou výhybku, soupravy v místě jezdí čtyřicítkou

Vykolejené vagony, poškozená lokomotiva, zničené trakční vedení i výhybka, na které se za stanicí Prosenice na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...