Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Vědci budou na hradech zkoumat vliv dezinfekce, může škodit památkám

  5:10
Na hradě v Českém Krumlově a také Bouzově na Olomoucku budou chemici z Univerzity Palackého zkoumat vliv pravidelné dezinfekce na historické předměty.
Hrad Bouzov

Hrad Bouzov | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Dezinfekce, která se s epidemií nemoci covid-19 stala součástí běžného života, umí chránit lidi, ale také škodit památkám.

Nutnost pravidelně dezinfikovat prostory, v nichž se pohybují návštěvníci například hradů a zámků, ohrožuje při použití nevhodných přípravků hlavně historické podlahy, kliky, madla nebo zábradlí.

Vyznat se v tom, které prostředky jsou pro konkrétní povrchy bezpečné, proto pomohou správcům památek chemici z Přírodovědecké fakulty (PřF) Univerzity Palackého v Olomouci.

Díky spolupráci katedry analytické chemie, Národního památkového ústavu (NPÚ) a pražské Akademie výtvarného umění (AVU) budou mít kasteláni do dvou let v rukou manuál, jímž se budou moci řídit.

„Potřeba takto zacíleného výzkumu vzešla z mimořádné situace na jaře, kdy jsme se museli v rámci zahájení návštěvnické sezony pružně vypořádat s novými hygienickými požadavky na provoz. Naší hlavní motivací a zároveň povinností je zajistit bezpečný návštěvnický provoz hradů a zámků a zároveň maximálně ochránit spravovaný majetek v době zvýšených protiepidemických opatření,“ uvedla Jana Michalčáková, náměstkyně generální ředitelky pro památkovou péči NPÚ.

„Hledáme cestu, jak veřejnosti dál umožnit seznamovat se s památkami, které jsou součástí naší kultury, a přitom to dělat tak, abychom je lidem mohli ukazovat i za padesát let. Je potřeba najít kompromis a chovat se tak, aby předmětům zůstaly jejich vlastnosti,“ doplnil vedoucí katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty Karel Lemr.

Vliv opakovaného použití dezinfekce budou odborníci v první fázi zkoumat na modelových vzorcích vybraných materiálů, teprve po ověření dopadu dezinfekčních látek přenesou experimenty na vhodné historické povrchy na hradech v Českém Krumlově a Bouzově na Olomoucku.

„Tyto hrady představují zástupce objektů s velmi bohatým rejstříkem návštěvnických prostor a měly zájem se výzkumu přímo zúčastnit,“ objasnila výběr Michalčáková.

„Zapojili jsme se dobrovolně, protože chceme zjistit, jaký vliv pravidelná dezinfekce má,“ potvrdila kastelánka bouzovského hradu Zuzana Šulcová.

Po jarní vlně epidemie nového koronaviru sice nadřízený NPÚ vydal doporučení, jaké dezinfekční prostředky na hradech a zámcích používat, správci Bouzova se ale z opatrnosti řídili hlavně vlastním rozumem.

„Obávali jsme se poškození, proto jsme některé věci řešili po svém. Například historické kovové kliky jsme obalili strečovou fólií a teprve tu jsme dezinfikovali. Sami jsme dělali preventivní opatření u věcí, na které návštěvníci sahají nejčastěji,“ podotkla Šulcová.

Poškození podle ní nehrozí mobiliáři na prohlídkových trasách, kde i za dřívějších okolností bylo zakázáno dotýkat se vystavených věcí, na toaletách či v prodejně suvenýrů tomu ale zamezit nejde.

„I tam jsou často původní dveře a kliky. Napadlo nás proto, že bude jednodušší měnit na nich pravidelně ochrannou fólii než riskovat jejich poškození,“ vysvětlila.

Podobně správci Bouzova chránili například i okenní parapety, na které preventivně položili silikonovou podložku.

Nejšetrnější je mýdlová voda

Výzkum chemiků z PřF začal dotazníkovým šetřením, z něhož vyplynulo, jaké dezinfekční prostředky zaměstnanci správy hradů používají nejčastěji.

„Jsou mezi nimi ty na bázi alkoholu nebo přípravky kombinující alkohol a peroxid vodíku. Někdo používá k dezinfekci i mýdlovou vodu, což je nejšetrnější metoda,“ popsal šéf výzkumu Lemr.

Do laboratoří PřF už míří vzorky různých kovů, dřeva nebo kamene, které připravili odborníci na AVU v Praze. Na povrchovou úpravu materiálů použili stejné technologie, jaké používali předkové před staletími.

„Vzorky zanalyzujeme a zjistíme výchozí stav. Pak na ně budeme nějakou dobu aplikovat různé dezinfekce a sledovat, jestli dochází ke změně povrchu,“ vysvětlil Lemr.

Škála metod, kterou s kolegy použijí, je podle něj široká. Sledovat ale například budou to, zda se u vzorků mění zbarvení nebo takzvaná odrazivost, tedy zda povrch zmatní.

„Dezinfekce nemusí přímo způsobit chemickou změnu předmětu, ale může narušit jeho povrchovou ochrannou vrstvu. Pak hrozí, že i za běžných podmínek bude docházet například k větší korozi. Tam, kde zaznamenáme změny, nás bude zajímat, která složka dezinfekčního prostředku to způsobila a zda je možné ji něčím nahradit,“ doplnil Lemr.

Na konci projektu vznikne soubor doporučení, jak které historické povrchy nejvhodnějším způsobem dezinfikovat a u kterých povrchů se dezinfekci zcela vyhnout.

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragický výbuch domu na Prostějovsku mohla způsobit manipulace s pyrotechnikou

V obci Otinoves na Prostějovsku došlo po poledni k výbuchu a požáru domu soukromé firmy se zábavní pyrotechnikou. Právě...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Při výbuchu domu zemřel jeho majitel, potvrdila pitva. Vyšetřování potrvá měsíce

Obětí čtvrtečního výbuchu rodinného domu v Otinovsi na Prostějovsku je jednačtyřicetiletý majitel domu, potvrdila...

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Historický hotel v centru Jeseníku nikdo nechce. Hoteliérem se může stát radnice

Premium Hotel Slovan patřící Jeseníku se prodávat nebude. Zastupitelé záměr zrušili, protože se nepodařilo najít pro nemovitost...

Prostějovský zimní stadion je energetická bomba, i proto sází na soláry

Pět střech – čtyři na školách a jednu na zimním stadionu – pokryjí v Prostějově solární panely. O investici přes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...