Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Developer chce u olomouckého nádraží postavit 450 bytů a kanceláře

  4:55
Mezi olomouckým vlakovým nádražím a čtyřproudou Tovární ulicí plánuje investiční skupina DRFG postavit do roku 2025 multifunkční areál za více než 2,6 miliardy, který nabídne 450 bytů, kanceláře a prostor pro maloobchod. Developer chce lákat na dobré dopravní napojení, makléři provoz naopak vidí jako komplikaci a místní mají obavy ze zesílení dopravní zátěže.

„Areál nabídne 43 tisíc metrů čtverečních plochy rozdělených do několika budov. Má strategickou polohu nejen v rámci dopravní infrastruktury, ale je také v blízkém napojení na významné silnice a železnice,“ řekl k umístění ředitel DRFG Real Estate Josef Šilhánek.

Celou výstavbu v místě blízko tramvajové točny, kde dříve bývaly tenisové kurty a stanice technické kontroly, plánuje investiční skupina brněnského podnikatele Davida Rusňáka rozdělit do několika etap, se zahájením počítá už letos v říjnu.

Místo, kde má nový areál vzniknout

„Projekt má velký význam pro město Olomouc také proto, že nabídne moderní kancelářské prostory a bydlení s výbornou dopravní dostupností v léta opomíjené části města, kde se přirozeně napojí na stávající infrastrukturu, a bude tak mít plnohodnotnou občanskou vybavenost,“ dodal Šilhánek k brownfieldu.

Společnost, která koupila pozemky letos v březnu, už hlásí první zájemce o nájem kancelářských prostor. Vysvětluje si to polohou projektu i dostatečnou kapacitou parkovacích ploch v suterénu.

„Teď se dokončuje architektonická studie a simultánně probíhá výběrové řízení stavební společnosti,“ řekl Šilhánek.

Místní zajímá, jak chce investor řešit dopravu

Realitní makléři nicméně připomínají, že v konkurenci souběžně vznikajících bytů na jiných místech můžou zákazníci polohu u rušných cest vnímat jako handicap.

„Osobně jsem k projektu relativně skeptický, a to hlavně kvůli velkému množství rezidenčních bytů. Situace na trhu se lehce mění, už se neprodává tak, že by na každý byt byla fronta šedesáti lidí. Nebude to jediný bytový projekt a lidé si budou moct vybírat. Lokalita bude hrát velkou roli,“ řekl ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Studii nového kancelářsko-bytového komplexu vyhlížejí i lidé z městské části Nové Hodolany.

„Bude nás zajímat, jaký bude poměr bytů a kanceláří a jaké další služby nabídne. Zajímá nás také studie dopravního zatížení, parkovacích kapacit a využijeme dostupné prostředky pro její optimalizaci. Výstavba tohoto areálu zatíží jak sjezdy z Tovární ulice, tak přednádražní prostor, především Jeremenkovu ulici, která nespadá do zóny 30,“ uvedl za komisi Aleš Prstek.

Využití brownfieldů se město snaží podporovat

V Nových Hodolanech už několik let sledují, jak se plány na využití pozemků mění.

„Investor původních čtyř kancelářských budov Element Office zkrachoval. Poté jsme v minulém volebním období jakožto komise městské části vyzývali město, ať zváží možnost pozemky koupit a vybudovat na nich odstavné parkoviště. Tehdejší radnice se tím ale z finančních důvodů nezabývala,“ připomenul Prstek.

Areál má stát poblíž vlakového nádraží u tramvajové točny a průtahu.

Areál má stát poblíž vlakového nádraží u tramvajové točny a průtahu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Využívání brownfieldů, tedy areálů, pozemků nebo staveb ležících ladem, Olomouc obecně podporuje. A to přesto, že město je majitelem jen malé části z nich. Přehled brownfieldů na olomouckém datovém portálu jich uvádí dvě desítky.

Podle vedoucí oddělení útvaru hlavního architekta Jany Křenkové se město intenzivně zabývá možnostmi, jak brownfieldy ve svém vlastnictví rozvíjet. Prověřuje příležitosti, jak získat dotace, které mohou být pro takové cíle zásadní.

„Nyní se dokončuje technicko-ekonomická studie nové vozovny v lokalitě bývalých kasáren v Neředíně, je také zadaná studie revitalizace lokality Klášterní Hradisko s budoucím využitím zejména pro zeleň a rekreační funkce,“ vyjmenovala Křenková.

„Před dokončením je rovněž studie revitalizace lokality ve Slavoníně, kde se nacházejí již nevyužívané silážní žlaby, s budoucím využitím zejména pro krajinná opatření, zeleň a rekreační funkce,“ dodala.

Ve městě se chystá i celá nová čtvrť

V soukromém sektoru Olomoučané sledují rozsáhlé demolice v místě bývalého vojenského opravárenského podniku ve Velkomoravské ulici. Developer Richard Morávek tam se svou společností Redstone Real Estate připravuje městskou čtvrť Nová Velkomoravská.

Za náklady odhadované na patnáct až dvacet miliard korun má vyrůst dvanáct bloků bytových domů, komerční nemovitosti, obchodní prostory, kanceláře či škola a školka. Stavba má začít za dva roky, hotová bude do patnácti let. Součástí plánů je také víceúčelová aréna pro sport a kulturu.

V areálu někdejšího automobilního opravárenského závodu na Šibeníku zase v posledních třech letech postavila skupina JTH tři domy se 180 byty a chystá se otevření supermarketu.

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čechy v pátek zasáhnou silné bouřky, v neděli se vrátí tropické třicítky

Čtvrtek bude jasný a teplý, už v pátek ale začne přibývat oblačnosti a večer dorazí zejména do Čech velmi silné bouřky...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec...

Firmy v Olomouckém kraji investují navzdory krizi desítky milionů

Ani nastupující ekonomická krize neodradila firmy v Olomouckém kraji od investic. Některé jsou dokonce aktivnější než v...

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...