Mezi oblíbené tradiční sporty patří fotbal, florbal, házená, atletika a badminton. Tyto kroužky obvykle přijímají patnáct až pětadvacet členů, záleží ale na kapacitě jednotlivých sdružení a druhu sportu.
Další možností je například tanec nebo šachy. „V tanečních kroužcích se snažíme nabízet co nejširší spektrum stylů. Máme street dance, disco, americký step nebo třeba roztleskávačky,“ nastínila Blanka Mašková, ředitelka Střediska volného času Atlas a Bios Přerov.
Existují ale i taneční kroužky, kde si dítě projde základy hned několika tanečních stylů a baletu najednou, v Přerově například v kroužku Dancemix.
Vsadit lze i na všeobecnou sportovní průpravu, ať už je nazvána jakkoli – sportovní hry, sportovky, sportovní přípravka nebo pohybové hry. Děti se naučí základy tradičních her, jako je třeba vybíjená, přehazovaná, basketbal či florbal. Možnost navštěvovat takové kroužky mají děti často přímo na svých základních školách.
Pokud dítě nechce být součástí týmového sportu a raději spoléhá samo na sebe, mohlo by se mu zalíbit bojové umění. Na výběr je hned z několika. „Naší stálicí je už několik let aikido,“ uvedla Mašková.
V prostějovském Sportcentru nabízí hned dvě japonská bojová umění, judo a karate, v Olomouci pak také kendo, jež je provozováno s cvičným mečem. Takový kroužek vyjde rodiče kolem tisíce korun za rok.
Parkour může stát i několik tisíc
Podle Maškové je v posledních letech oblíbený také střelecký kroužek a gymnastika. „V té se děti učí pracovat se svým tělem a mohou ji využít k vyrovnanému zatížení vedle jiných jednostranně rozvíjejících sportů,“ vyzdvihla.
V Šumperku má podle zástupce ředitelky Střediska volného času Doris Jana Valchaře úspěch kromě klasických sportů i horolezecký kroužek. Oblíbeným se stal také parkour, při němž děti zkouší různé akrobatické cviky přes měkké překážky.
Programování, včelařství nebo Pokémon Go. V kraji otevírají netradiční kroužky |
„Tento sport děti naučí nejen fyzické obratnosti, ale také strategickému myšlení a plánování svých pohybů,“ přiblížil Valchař.
Cena za parkourové kroužky se v domech dětí a mládeže pohybuje mezi jedním až třemi tisíci korunami za rok. U jiných speciálně zaměřených škol se cena může vyšplhat až na čtyři tisíce za pololetí.
Stále větší oblibě se těší také další neobvyklý sport – hobby horsing. Ten přitahuje převážně dívky a zábavným způsobem kombinuje atletiku s gymnastikou, kdy účastnice s koněm na dřevěné tyči napodobují jezdecké disciplíny. Lze ho navštěvovat třeba v prostějovském Sportcentru za 600 korun na rok nebo v olomouckém Domě dětí a mládeže o tři stovky dráž.
Lákadlem kroužků mohou být kamarádi
V regionu je dále v nabídce i cyklistika, a to nejen na Jesenicku, ale též na Prostějovsku. Kromě kola dále mohou děti zdokonalovat své schopnosti rovněž v inline bruslení nebo freestyle scooteringu, tedy jízdě na koloběžce ve skateparku. V těchto kroužcích jsou stále volná místa a rodiče za ně zaplatí necelých tisíc korun na rok.
Po Jurkově heroickém výkonu na olympiádě chtějí šermovat děti i dospělí |
Již tradičním způsobem trávení volného času jsou aktivity zprostředkované tělovýchovnou jednotou Sokol nebo křesťanskou sportovní organizací Orel. Olomoucký Sokol nabízí třeba oddíl řeckořímského zápasu nebo trampolín. Kroužky všestrannosti pod záštitou Sokola navíc fungují nejen v okresních městech, ale také v menších obcích.
Alternativou pro děti, které neláká žádný sport, je pak členství v oddílu skautů či pionýrů. Ty se nachází na mnoha místech v kraji, dokonce i menší obce mají své skupiny, například v Bludově na Šumpersku nebo v Brodku u Přerova. Obě organizace nabízí dětem všestranný rozvoj pomocí her a zážitků.
Na jakémkoli kroužku děti kromě naučení nových dovedností či vypilování těch stávajících také poznají nové kamarády a mohou navázat přátelství, což může hrát velkou roli.
„Často pro ně bývají největší motivací pro chození do kroužku právě kamarádi, které tam poznají a tráví s nimi čas,“ uzavřel Valchař.
29. dubna 2017 |