Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Léčíme i děti, které za pandemie přibraly desítky kilo, říká specialistka

  4:53
Děti v Česku tloustnou dlouhodobě, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení ale tento trend ještě zhoršila. To, že děti musely být doma, nechodily do školy a neměly sportovní kroužky, vyústilo podle dosavadních studií v další nárůst jejich hmotnosti.

Přednostka kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace olomoucké fakultní nemocnice Eliška Sovová. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Přednostka kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace olomoucké fakultní nemocnice Eliška Sovová to ze svých zkušeností potvrzuje, navíc se podle ní objevily i extrémy.

Letošní školní rok byl ve znamení zrušené prezenční výuky i sportovních kroužků. Vnímáte už teď zvýšení nadváhy u dětí, nebo je zatím na hodnocení ještě brzy?
Podle ohlasů lékařů pro děti a dorost je dětí s nadváhou a obezitou určitě více. Souvisí to s tím, že i u většiny dospělých došlo během koronavirové pandemie k nárůstu hmotnosti, a to odhadem o dva až tři kilogramy. Na naší klinice máme dva „premianty“ – chlapci ve věku 14 a 17 let s nárůstem hmotnosti během pandemie o 20 a 40 kilo. Ten druhý v současnosti váží 204 kilogramů při výšce 174 centimetrů. Podle studií doporučené množství pohybové aktivity v době pandemie splňovalo 23 procent žáků druhého stupně základní školy, zatímco v období před covidem to byla téměř polovina.

O kolik více je v současnosti dětí s nadváhou ve srovnání dejme tomu s dobou o dvě generace dříve?
Poslední studie z roku 2019 uvádí, že nadváhou trpí sedmnáct procent patnáctiletých chlapců, přičemž přímo obézních je jich přes osm procent. Před pěti lety trpělo nadváhou šestnáct procent stejně starých chlapců, obézních bylo pět procent. Děvčat s nadváhou je nyní okolo deseti procent a obezitou trpí přes tři procenta z nich. Při poslední studii mělo nadváhu sedm procent dívek a obézních bylo o něco více, než je dnes.

Jaké děti se do vaší péče dostávají nejčastěji? S nadváhou, nebo už opravdu obézní?
Naše poradna se věnuje zejména obézním dětem, kdy se ve spolupráci s pediatry snažíme o komplexní změnu, která by vedla k úspěšné redukci hmotnosti.

V jakém věku se problémy s nadváhou objevují nejčastěji?
Potíže se mohou objevit v každém věku, od batolete až po děti v pubertě.

Hraje roli pohlaví? Jsou k nadváze náchylnější chlapci, nebo dívky?
Podle statistik mají sklony k nadváze nebo k obezitě více chlapci. Možná to souvisí s vlivem společnosti, kdy se tomu, jak vypadají, věnují spíše dívky a ženy.

Pokud mají sami rodiče problém s nadváhou, mívají sklon to u svých dětí bagatelizovat? Anebo to naopak aktivně chtějí řešit, aby jejich potomci nedopadli jako oni?
Je to velmi individuální. Nicméně podle našich zkušeností je více obézních dětí od rodičů s nadváhou nebo obezitou.

Dá se odhadnout, z jaké části je nadváha nebo obezita dětí zapříčiněna zdravotními problémy a jak moc nesprávným životním stylem?
Podle vědeckých studií je nějakou nemocí způsobeno minimum obezity u dětí. Více než 90 procent je obézních kvůli nezdravé stravě a nedostatku pohybu.

Můžete přiblížit možnosti léčby, ať už nadváhy, nebo poté i obezity?
U dětí je nutná komplexní terapie, kterou musí akceptovat kromě dítěte zejména rodiče a blízcí příbuzní. Snažíme se děti rozpohybovat, naučit je vybírat si zdravá jídla a řešit psychické problémy, které často nárůst hmotnosti vyvolávají, neboť děti řeší stres jídlem. Výborná je i spolupráce s lázněmi v Bludově na Šumpersku nebo v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku.

Eliška Sovová

Přednostka kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace...
  • Narodila se v roce 1960 v Olomouci.
  • Vystudovala lékařskou fakultu Univerzity Palackého, poté působila na interních odděleních nemocnic v Bruntále a Přerově.
  • Od roku 1992 pracuje na I. interní klinice olomoucké fakultní nemocnice, od roku 2010 je přednostkou kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace.
  • Je vdaná a má dvě děti. Ráda jezdí na kole, lyžuje a čte detektivky.

Léčba vyžaduje velkou spolupráci s rodiči, aby vytvářeli dětem podmínky, dohlíželi na ně a motivovali je – ať už změnou jídelníčku nebo podporou pohybu. Daří se to, či jsou právě rodiče úskalím léčby?
Opět to není jednoznačné. Jsou rodiče, kteří perfektně spolupracují a pak jsou vidět krásné výsledky. Na druhé straně je asi více těch, kteří přicházejí a myslí si, že za ty děti zhubneme my. Nikdy bych nevěřila, kolik rodin doma nevaří. Kupují pouze průmyslově zpracované výrobky, mrazničky jsou plné polotovarů, na večeři je čínská rozpustná polévka, zelenina i ovoce jsou pomalu sprosté slovo... A že děti tráví u televize, mobilu, tabletu a podobně více než osm hodin denně, takže mají zcela minimální množství pohybu.

V čem dělají rodiče ve stravování dětí nejčastěji chyby?
Jak jsem už řekla, nakupují nezdravé potraviny včetně nápojů, hodně energeticky „hutné“. A jako odměna je většinou nějaká kalorická bomba. Málo vaří doma, protože nejsou ochotní přípravě jídla věnovat čas. Je totiž rychlejší koupit nějaké oplatky než udělat doma třeba mrkvový salát. Děti skoro nic „nejedí“ a rodiče jim nejdou příkladem.

Jaký je ideální pohyb pro děti, aby se problémy s nadváhou eliminovaly?
Pohyb má být takový, aby je bavil, aby se při něm cítily dobře, ať je to třeba pouze obyčejná chůze anebo jízda na kole či koloběžce. Nevěřila bych, kdybych to nezažila, jak děti třeba vůbec neznají okolí svého bydliště. Největší odměna je pro hodně z nich jet na výlet s rodiči, protože to nikdy nezažily. U chlapce, který za rok pandemie přibral třicet kilogramů, popisuje tatínek jeho den jako přesun od ledničky k záchodu a počítači, stále dokola. Pokud chodil do školy, musel aspoň jít těch pár stovek metrů pěšky.

Co říkáte na známou větu „Neboj, on/ona z toho vyroste.“ Je to opravdu tak, nebo dětská nadváha přechází i do dospělosti?
Na tuto větu bych se moc nespoléhala. Právě v dětství se učíme stereotypy, které nás mohou provázet celý život, a k těm patří i styl stravování a přístup k pohybové aktivitě. Ale zase určitě neplatí stoprocentně, že kdo byl v mládí „oplácaný“, bude i v dospělosti.

Která zdravotní rizika dětská nadváha a obezita přináší?
Zdravotní rizika jsou velká a patří k nim zejména vznik inzulínové rezistence, následně cukrovky druhého typu, arteriální hypertenze a metabolického syndromu. V dospělosti pak může být výsledkem vznik ischemické choroby srdeční nebo mozkové mrtvice. Obézní děti také často mají vadné držení těla, což následně vede k potížím jako jsou bolesti zad a postižení kloubů. Neméně významné jsou kromě toho psychické poruchy.

  • Nejčtenější

Motorka po pádu zapálila auto s dítětem, video srážky varuje před riskováním

Děsivě vypadající záběry nehody, která nedávno na Prostějovsku sice skončila kompletně shořelým autem a motorkou,...

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Srážka vlaků v Němčicích nad Hanou. Zranil se strojvedoucí a pasažér

V Němčicích nad Hanou se hodinu po poledni srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati je v úseku Nezamyslice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena třikrát skočila na stejný trik, pak už jen zírala, jak jí vysávají účet

Na svoji neopatrnost a důvěřivost doplatila žena z Olomoucka, která si chtěla přivydělat. Naletěla totiž podvodníkům,...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Sadů rychle ubývá, sužují je častější výkyvy počasí i nedostatek lidí

O deset milionů, což představuje úbytek 42 procent všech ploch, už se v Česku snížil počet ovocných stromů. Trend platí...

Lidé v zoo ignorovali návštěvní řád, zahrada proto uzavřela Králíkovství

Jedna ze dvou atrakcí olomoucké zoo, kde se mohli návštěvníci volně pohybovat mezi živými zvířaty, bude až do odvolání...

Rozvolnění část řidičů vztáhla i na předpisy, obětí nehod rychle přibývá

Auta se tlačí do křižovatky, i když v ní není místo. Žlutou na semaforu berou jako výzvu ke zrychlení, místo aby...

Na východě Čech platí výstraha před bouřkami. Hasiči už evakuovali cestující

Na Olomoucku a na východě Vysočiny platí během středeční noci výstraha před silnými bouřkami. Podle předpovědi...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKOVNÝ ZÁMEČNÍK/SVÁŘEČ (27-33.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...