Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Polovina dětí s postcovidovým syndromem byla ve vážném stavu, říká primář

  4:22
Bezmála dvě desítky dětí, jimž život zkomplikoval covid-19, hospitalizovali od začátku pandemie koronaviru na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. V poslední době přibývá zejména pacientů se závažným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi označovaným zkratkou PIMS-TS.

Miroslav Šeda, zástupce přednostky Dětské kliniky FNOL pro léčebnou péči. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ještě v polovině ledna tohoto roku bylo takových dětí na olomoucké dětské klinice sedm, za poslední měsíc a půl stoupl počet případů na dvanáct. „Minimálně polovina těchto pacientů byla ve velmi závažném stavu,“ říká zástupce přednostky na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc Miroslav Šeda.

Když před rokem vypukla epidemie nového koronaviru, zdálo se, že děti procházejí nákazou snadno. Dnes už to asi neplatí...
Pokud jde o akutní covidovou infekci, stále můžeme říct, že u dětí probíhá mírněji než u dospělých. Spousta dětí má bezpříznakový průběh a pouze část z nich vyžaduje hospitalizaci. Konkrétně na naší jednotce intenzivní péče (JIRP) jsme dosud léčili pět pacientů s covidovou pneumonií (zápalem plic – pozn. red.).

V jakém byli stavu?
Jeden z pacientů, který byl obézní, potřeboval vysokoprůtokový kyslík, ostatní čtyři dostávali kyslík přes nosní brýle, všem jsme podávali remdesivir (experimentální lék na covid – pozn. red.). Jednu dětskou pacientku jsme měli na ventilátoru, ovšem ne z důvodu covidové pneumonie. Dívka měla vrozené nervosvalové onemocnění a covidová infekce způsobila progresi svalové slabosti, proto skončila na podpoře dýchacím přístrojem.

Vrátili se všichni domů?
Ano, nikdo nezemřel.

Z dnešního pohledu je mnohem závažnější to, jak dětský organismus reaguje na setkání s koronavirem později, tedy postcovidový syndrom (PIMS-TS). V čem je jeho podstata?
V době asi čtyři až šest týdnů po prodělané covidové infekci dojde v těle pacienta k tvorbě autoprotilátek, tedy protilátek proti vlastním orgánům a tkáním. Syndrom se u dětí projevuje teplotou, známkami Kawasakiho syndromu, to znamená onemocněním cév, kdy se objevuje zánět spojivek, vyrážka nebo olupování kůže na dlaních. K tomu se často přidá i orgánová dysfunkce (orgány nefungují, jak mají – pozn. red.), hlavně u kardiovaskulárního systému.

„Některé naše případy byly velmi závažné“

Jak se to projevuje?
Pacienti mají nízkou stažlivost myokardu (srdeční svaloviny – pozn. red.), mají nízký krevní tlak, můžou mít různé arytmie a podobně. Tento stav vyžaduje podobnou léčbu jako v případě sepse u dětí – to znamená podporu oběhu.

Srdce ale není jediným ohroženým orgánem…
Ano, syndrom se může projevit také v oblasti centrální nervové soustavy, kdy děti mají poruchu vědomí, v oblasti gastrointestinálního traktu, tedy průjmy, objevit se mohou i respirační potíže nebo projevy z oblasti ledvin. Myslím, že s tímto se lékaři u dospělých nesetkávají. Některé naše případy byly velmi závažné.

Jakého věku jsou vaši covidoví nebo postcovidoví pacienti?
Věkové spektrum je široké, od několika měsíců až do osmnácti let. Co se týká covidové pneumonie, šlo spíše o adolescenty, ale PIMS-TS se týkal dětí už od kojeneckého věku.

Nestávalo se vám, že praktičtí dětští lékaři syndrom zaměňovali za jiné diagnózy? Třeba angínu nebo reakci na růst zubů? I takové příběhy se medializovaly.
Myslím, že ne, pediatři jsou vzdělaní, mají načtenou literaturu, v našich případech začali o syndromu uvažovat relativně včas.

V jakých stavech se k vám pacienti s PIMS dostávají?
Z dvanácti našich případů PIMS byla minimálně polovina pacientů ve velmi vážném stavu.

Byli tedy ohroženi na životě?
Ano, měli nízký tlak, nízkou stažlivost myokardu, v podstatě jejich stav připomínal septický šok.

Pro léčbu platí čím dříve, tím lépe

Překvapilo vás, že se tyto případy začaly objevovat? Nedoufal jste i vy sám, že děti budou covid zvládat bez problémů?
Já jsem měl ke koronaviru vždy velmi obezřetný vztah. Nikdy jsem toto onemocnění nebagatelizoval. Uvědomoval jsem si, že děti zřejmě nebudou mít těžký průběh infekce, ale následky mohou být závažnější. Koronavirus je pro nás v podstatě neznámý patogen, u dětí může vyvolat bouřlivou imunitní odpověď.

Protože jejich imunitní systém je mladý a silný...
Ano.

Existují k PIMS nějaké predispozice, hrozí některým dětem víc? Nebo je to ruská ruleta, podobně jako covid u dospělých, kde nelze předvídat, kdo bude mít vážný průběh, a kdo ne?
Poznatků samozřejmě neustále přibývá, možná půjdeme hlouběji do oblasti genetiky, ale zatím si myslím, že v případě PIMS je to spíš ta ruská ruleta. Pokud jde o akutní covidové onemocnění, tam hrají roli podobné dispozice jako u dospělých – například diabetes nebo obezita.

Jak jste PIMS a akutní covidovou pneumonii léčili na začátku a jak dnes?
Léčba je od začátku založená na podávání imunoglobulinů (protilátek – pozn. red.) a kortikoidů. Covidovou pneumonii léčíme pořád stejně, co se týká PIMS, tam určitá změna léčby nastala. Zpočátku jsme imunoglobuliny podávali pouze u PIMS, který byl spojen s kardiovaskulární dysfunkcí nebo se známkami Kawasakiho syndromu. Teď je nasazujeme ve všech případech PIMS, k tomu při zvlášť závažném stavu, pokud pacient nereaguje na léčbu, přidáváme kortikoidy.

Čím dříve, tím lépe…
Ano, tady platí čím dříve, tím lépe. U klasické Kawasakiho nemoci se snažíme vyloučit veškeré infekční příčiny. To sice v případě PIMS děláme také, nicméně reagovat musíme mnohem rychleji. Stupně dysfunkce jsou mnohem závažnější. Z tohoto důvodu jsou tyto děti hospitalizovány na JIRP.

Pokud by bylo dost vakcíny, očkoval bych i děti

Dostali jste se už k některým z nových léků na covid?
U všech našich pacientů s akutní pneumonií jsme použili virostatikum remdesivir. Dříve to byl kromě kortikoidů jediný lék. Nové preparáty založené na monoklonálních protilátkách (uměle vyrobené proteiny, které se navážou na virus a zabrání mu, aby se množil v těle – pozn. red.), budou mít zřejmě velký význam, a to bez vedlejších účinků, protože jsou zaměřeny pouze na virus SARS-CoV-2. U nás jsme je ale zatím nepodávali.

Jak rychle léčba zabírá?
U PIMS, pokud jsou včas nasazeny imunoglobuliny, nastává zlepšení během 24 až 48 hodin, je to velmi rychlé. Tyto zkušenosti máme i s pacienty, kteří se k nám dostanou ve vážném stavu.

Zanechá závažný průběh onemocnění u dětí nějaké trvalé následky?
Nevíme, co covid udělá do budoucna s endotelem, tedy s výstelkou cév. Děti mohou mít stejně jako dospělí predispozici k různým trombům, zvýšené krevní srážlivosti. Víme, že u dospělých hrozí vyšší riziko infarktu myokardu, cévních mozkových příhod a podobně.

Chcete říct, že to samé hrozí dětem?
Děti samozřejmě mají endotel zdravý, nemají tam arteriosklerózu (kornatění tepen – pozn. red.), nicméně i u nich to riziko hrozí. Hlavně nevíme, co onemocnění způsobí v případě koronárních arterií, tepen, které zásobují srdce.

Očkoval byste proti koronaviru i děti?
Pokud by byl dostatek vhodné vakcíny, očkoval bych samozřejmě i děti. Nejenže mohou onemocnění dál přenášet na neočkované, ale význam to má i vzhledem k možným následkům u nich samotných. Obecně jsem příznivcem očkování. Je to to jediné, co nám v dnešní době může pomoct.

  • Nejčtenější

V tisíc let starém hrobě objeveném při hloubení bazénu ležel teenager

V hrobě, který minulý týden náhodou objevil obyvatel Kralic na Hané při kopání jámy pro bazén v zahradě, ležel podle...

Muž se pustil do kopání bazénu, v zahradě narazil na lidské ostatky

Tisíc let starý hrob vydržel na zahradě rodinného domu v Tyršově ulici v Kralicích na Hané do pandemie koronaviru. Když...

Poznámky v diáři spojují Faltýnka s kontroverzními projekty sportovních hal

V projektech velkých sportovních center v Olomouckém kraji, které provází řada nestandardních okolností, se angažoval i...

Řidič kamionu následoval navigaci na cyklostezku, rozjezdil okraje a zapadl

Řidič kamionu mířící do firmy sídlící v Mikulovicích na Jesenicku poničil těžkou nákladní soupravou cyklostezku. Stalo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Černé stavby rázem legální. Prostějov jde na ruku vyvoleným, tvrdí architekti

Premium Připravované změny územního plánu Prostějova by podle architektů ze spolku Prostor Prostějov mohly legalizovat některé...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Řidič kamionu následoval navigaci na cyklostezku, rozjezdil okraje a zapadl

Řidič kamionu mířící do firmy sídlící v Mikulovicích na Jesenicku poničil těžkou nákladní soupravou cyklostezku. Stalo...

Ani kapka nazmar. Prostějov bude dešťovou vodou také splachovat ve školce

Po Sportcentru, budově magistrátu nebo ekocentru bude v Prostějově další místo, kde k provozu využijí místo pitné vody...

Papírové jízdenky platí i kolem Olomouce, s SMS variantou ale lidé neuspějí

Řada lidí narazila při současném zvýšeném využívání SMS jízdenek v okolí Olomouce na problém. V příměstských autobusech...

Následky covidu. Lidem se po umělém spánku vracejí noční můry, říká psycholožka

Premium Deprese úzkosti, obrovská míra smutku či pocity viny, že koronavirem nakazili někoho z příbuzných. I takové výjevy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...