Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Obce v kraji nechtějí vzdát boj o daň z nemovitosti, ale nejspíš prohrají

  11:12
Úklid a opravy silnic, pouliční osvětlení nebo třeba údržba vodovodní a kanalizační sítě. Na zaplacení mnoha potřebných věcí využívají obce výnosy z daně z nemovitosti, které patří pouze jim. Nově si ale vezme svou daň z vlastnictví domů, bytů či pozemků také stát. Radnice v Olomouckém kraji jsou proti, podle nich by jim změna svázala ruce při určování výše daně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Radnice marně odmítají, aby daň z nemovitosti, o níž rozhodují a doposud byla jejich výlučným příjmem, vybíral pro sebe i stát. Po vládě proto chtějí změnu, jak ale v Olomouci řekl premiér Petr Fiala, žádná úprava návrhu se nechystá.

„Rozhodnutí vlády je nesprávné a popírající dosavadní vývoj,“ řekl primátor Olomouce Miroslav Žbánek na olomouckém sněmu Svazu měst a obcí (SMO), jehož je místopředsedou.

„Tato daň je jedinou, z níž jsou následně financovány služby pro majitele nemovitostí. Výši lze regulovat místními koeficienty a třicet let byly právem zastupitelské samosprávní demokracie,“ zdůvodnil postoj Žbánek.

Vláda vyhazuje tam, kde nemá, zlobí se starosta

Návrh má zvýšit sazbu daně z nemovitých věcí až na dvojnásobek plně ve prospěch státního rozpočtu. Vláda chce zavést k sazbě daně státní koeficient ve výši 1, přičemž vybrané peníze budou stoprocentním příjmem státu.

„Myslím, že to není správné. Vláda vyhazuje tam, kde nemá, třeba za způsob, jakým se dělá fotovoltaika. Lidem, kteří si postaví dům a pečují o něj, však bude zvyšovat daně,“ kritizuje starosta Skalky na Prostějovsku Antonín Frgala.

Mezi obavy patří i možný odchod firem tam, kde budou platit méně. „Jde obecně o podporu podnikání. Nicméně uvědomuji si nutnost řešit zadlužení České republiky,“ komentovala záležitost starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Radnice nejsevernějšího okresního města kraje se v roce 2017 rozhodla daň z nemovitostí po předchozím navýšení zase snížit. Pokud by ji chtěla nyní opět zvednout, měla by situaci ještě složitější než před lety, protože společně se státní částí daně by už šlo o výrazné zvýšení.

Možnost daň zvýšit se stejně téměř nevyužívala, říká premiér

Právě na to poukazují vedení měst a obcí. Stát jim podle nich de facto znemožní daň zvyšovat, přitom pro ně měla být nástrojem, jak si v případě potřeby navýšit příjmy.

Lidem by se ale skokový nárůst v náročné době těžko zdůvodňoval a jejich naštvání by v komunálních volbách odnesli právě lokální politici.

„Řada představitelů územních samospráv musí reagovat na vysokou inflaci či ceny energií a chtěli to přepsat do rozhodnutí zastupitelstva o navýšení místního koeficientu,“ přiblížil předseda SMO František Lukl.

„Obáváme se ale, že pokud k tomu dospěje stát i samospráva, může to být pro danou municipalitu i vlastníky nemovitostí velký zásah,“ řekl.

Premiér na sněmu svazu tyto obavy vyvracel. „Pokud jde o argument, že zastupitelstva si mohla daň navýšit a teď nebudou moci, nevím. Naprostá většina obcí v minulosti zvýšení koeficientu nevyužila. To znamená, že se platí ‚jednička‘,“ reagoval Fiala na námitky.

Koeficienty daně z nemovitosti v roce 2023

  • Olomouc 2
  • Prostějov 1
  • Přerov 1
  • Šumperk 1
  • Jeseník 1

Koeficient slouží pro výpočet daně z nemovitých věcí a násobí se jím daň za jednotlivé druhy pozemků, zdanitelné stavby či jednotky, případně jejich souhrny.

Vláda své rozhodnutí představila před nedávnem. „Dosud šly veškeré příjmy obcím, nově zaváděný státní koeficient bude příjmem státu. Důležité je, že na příjmech obcí se tím vůbec nic nezmění,“ reagoval premiér.

„Daň z nemovitosti, respektive majetkové daně jsou v České republice nejen nízké, ale jsou druhé nejnižší ze všech členských zemí OECD, tedy ze všech vyspělých zemí. I po tomto zvýšení daně z nemovitosti budeme mezi státy, které mají nejnižší majetkové daně,“ upozornil.

Zdůraznil, že navýšení navrhovali kromě vládní koalice také ekonomové i Národní ekonomická rada vlády.

Současné nastavení daně je pro státní rozpočet ztrátové, jelikož správa finančních úřadů ho stojí 1,2 miliardy korun ročně. Nově by měl získat příjem do státní pokladny ve výši kolem devíti miliard za rok.

K místním koeficientům se má teď přičítat státní o hodnotě 1. Například v Olomouci s místním koeficientem 2, kde dnes za jednopodlažní rodinný dům o 120 metrech čtverečních platí majitel zhruba čtyři tisíce korun, by po změně dal šest tisíc.

„Samozřejmě to znamená navýšení daně, ale pro naprostou většinu obyvatel České republiky, kteří vlastní nějaký majetek, v němž třeba bydlí, se zvýšení bude pohybovat v řádech stovek korun za celý rok,“ sdělil premiér.

Obce pořád doufají ve změnu

Primátor Žbánek stále věří, že dojde ke změnám. Ostatně i sněm Svazu měst a obcí přijal usnesení, v němž odmítl přesun části daňového výnosu do příjmů státu. S největší pravděpodobností však samosprávy neuspějí.

„Nebráníme se debatě, budeme vysvětlovat věci a jsme připraveni uznat chybu, kde by mohlo být rozhodnutí nedomyšlené. Ale nebudeme ustupovat žádnému nátlaku,“ řekl Fiala.

„Pro vládu by bylo nejsnazší nedělat nic, čekat, jak to dopadne, těšit se na příští volby a vesele dál rozdávat z peněz daňových poplatníků a toho, co si půjčíme, ale bylo by to neodpovědné,“ varoval.

Žbánek se k tématu zeptal na názor také prezidenta Petra Pavla, jenž navštívil sněm den před premiérem. Ten ale nechce do diskuse o návrhu vstupovat.

„Předpokládám, že teď bude živá diskuse s aktéry, kteří do ní promluvit mají. Na té debatě se musí podílet i opozice, konečný výsledek musí být průsečíkem,“ podotkl Pavel.

Zákon o dani z nemovitých věcí stanovuje místní koeficient v závislosti na velikosti obce. Koeficient může obec pro své jednotlivé části zvýšit o jednu kategorii nebo snížit o jednu až tři kategorie. Maximální povolený koeficient má hodnotu 5.

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Paraglidisté uvázli na stromech, jednoho musel z 20 metrů snést vrtulník

Ve větvích stromů na hranici Vojenského újezdu Libavá na Přerovsku uvázli ve čtvrtek dva paraglidisté. Jednoho letce,...

Lov divočáků letos zlomí rekordy, vyplácí se spolupráce se zemědělci

Premium O polovinu méně divočáků zastřelili myslivci v Olomouckém kraji v uplynulé lovné sezoně, přestože je stát vzhledem k...

Restaurátor vyjel plošinou do výšky 16 metrů, zlatil sochu Panny Marie

Z výšky 16 metrů se restaurátor Martin Parobek v pondělí pustil do oprav památkově chráněného Mariánského sloupu se...

Historický hotel v centru Jeseníku nikdo nechce. Hoteliérem se může stát radnice

Premium Hotel Slovan patřící Jeseníku se prodávat nebude. Zastupitelé záměr zrušili, protože se nepodařilo najít pro nemovitost...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...