ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: KKN

Lůžek je v Olomouckém kraji dost, nemocnice umí rezervu na JIP i zvýšit

  • 2
Zatímco v Pardubickém kraji nemocnice kolabují pod náporem covidových pacientů a hejtmanství vyhlásilo stav hromadného postižení osob, v Olomouckém zatím nemocnicím pořád zbývá malá rezerva. Krajský koordinátor covidové péče a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík ale upozorňuje, že situace se rychle mění.

„V celém kraji máme aktuálně volných ještě několik desítek covidových lůžek. Další lůžka jsme schopni operativně přidat. Jen pro informaci – loni v říjnu a letos v lednu jsme měli v nemocniční péči v regionu o dvě stovky pacientů víc než nyní,“ uvedl ve středu Roman Havlík.

Například fakultní nemocnice měla ve středu odpoledne 47 pacientů na intenzivních lůžkách, dalších 38 covidových pacientů bylo na jednotkách intenzivní péče v dalších šesti nemocnicích regionu.

S Ivermektinem zatím nepočítají

S nasazením Ivermektinu pro léčbu pacientů v regionu nemocnice zatím nepočítají.

„V nemocnicích AGEL Středomoravské nemocniční v současnosti lék Ivermektin nepodáváme a aktuálně neusilujeme o jeho získání. Lék je doporučován k podání u časných stavů onemocnění covid-19 a naše nemocnice se naopak soustředí především na léčbu pokročilejších a závažnějších stavů covid pozitivních pacientů,“ vysvětlila například mluvčí společnosti AGEL Radka Miloševská.

Volných tak bylo v kraji už jenom osm intenzivních lůžek, z toho pět ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Havlík vyvrací, že současná rezerva pěti intenzivních lůžek ve fakultní nemocnici a celkově osmi v Olomouckém kraji je nízká.

„Náš systém máme nastavený tak, abychom měli v krajské rezervě pět až deset intenzivních lůžek, takže nyní jsme uprostřed a naše rezerva je tak dostatečná. Podle potřeby jsme schopni přidat další lůžka, abychom si rezervu pokud možno udržovali,“ vysvětlil Havlík.

Samotná fakultní nemocnice je podle něj připravena zvládnout péči zhruba o více než dvě stovky pacientů s covidem denně, byť s dalším určitým omezením péče o necovidové pacienty.

Ve středu jich v největší krajské nemocnici leželo 107, přičemž kapacita byla 129 lůžek. Loni v říjnu a letos v lednu se už ale fakultka starala o více než 160 covid pozitivních pacientů denně.

Lůžka se mění podle potřeby

Privátní šumperská nemocnice se ve středu odpoledne starala o 31 pacientů s koronavirem, z toho šest vyžadovalo intenzivní péči. Tehdejší kapacita intenzivních lůžek tak byla obsazena.

„To ale neznamená, že nejsme schopni se o další pacienty v ohrožení života postarat. Vždyť loni na podzim jsme se starali i o dvanáct lidí vyžadujících intenzivní péči denně. Vzhledem k předpokládanému vývoji je možné, že se loňský scénář bude opakovat a budeme počet intenzivních lůžek opět navyšovat podle aktuální potřeby,“ popsala mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.

Společnost AGEL vlastnící jednu nemocnici a provozující další tři nemocnice v Olomouckém kraji situaci podle mluvčí Radky Miloševské rovněž zvládá.

„V nemocnicích Středomoravské nemocniční je hospitalizováno 145 pacientů, z toho 21 v těžkém stavu vyžaduje pobyt na lůžku intenzivní péče. Naše nemocnice mají ještě volné kapacity,“ uvedla ve středu Miloševská

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek si spolupráci s vedením nemocnic pochvaluje.

„Scházíme se jednou týdně a podrobně se informujeme o současném stavu a možnostech. Nemocnice v regionu umí velmi dynamicky pracovat s kapacitami. Lůžka na jednotkách intenzivní péče se rychle podle potřeby mění na covidová a v případě poklesu nemocnosti zase naopak na necovidová. To se ukázalo už v lednu. A teď to zvládají se stejnou bravurou,“ chválí nemocnice olomoucký hejtman.

Podle něj dosavadní vývoj a přístup nemocnic vybízí k optimismu. „Vše nasvědčuje tomu, že bychom péči o nemocné s covidem měli zvládnout i v následujících dnech, kdy se ještě čeká nárůst nemocnosti,“ podotkl Suchánek.

Olomoucký kraj je připraven pomoct i regionům, které jsou už na hraně kapacit. „Nejpostiženějším krajům nabízíme dvě intenzivní lůžka,“ řekl krajský koordinátor covidové péče Roman Havlík.