Co dělat o jarních prázdninách? Přinášíme šest nejzajímavějších tipů

  9:01aktualizováno  9:01
Pondělkem začínají týdenní prázdniny pro děti v olomouckém, jesenickém a šumperském okrese. Kam a na co mohou oni či jejich rodiče vyrazit? MF DNES přináší tipy na nejzajímavější akce v kinech, divadlech nebo domech dětí a mládeže.
Co dělat o jarních prázdninách, které mají děti ve třech okresech Olomouckého kraje? Strávit je mohou na zajímavých akcích v domech dětí, divadlech nebo muzeích. (Ilustrační snímek)

Co dělat o jarních prázdninách, které mají děti ve třech okresech Olomouckého kraje? Strávit je mohou na zajímavých akcích v domech dětí, divadlech nebo muzeích. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Divadelní zpracování populárního večerníčku Kluk z plakátu, tábory nejen pro malé lyžaře, plejáda animovaných filmů a kostýmovaných show či tvořivé dílny, při kterých si vyrobíte origami nebo se seznámíte s geocachingem. Nudit se o jarních prázdninách děti rozhodně nebudou.

1. Divadelní večerníček a loutky

Pohádku na motivy známého televizního večerníčku Kluk z plakátu uvedlo v premiéře minulý týden olomoucké Divadlo Tramtarie. S herci divadla ji nastudoval hostující režisér Roman Vencl. Po úspěšné premiéře, která byla okamžitě vyprodaná, se děti o jarních prázdninách dočkají reprízy. Uskuteční se v sobotu 5. března ve 14 a 16 hodin.

"Smyšlený pohádkový příběh, jehož námětem je populární večerníček, je určený malým, menším i nejmenším dětem, ale i školákům. Přesto, že tvůrčí tým čítá "pouze" tři herce, objevuje se v příběhu rovných osm postav," nastínila ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková.

"Naší snahou bylo představit dětem a jejich rodičům tak trochu jinou pohádku, než na jaké jsou z divadla zvyklí. K tomu nám posloužila detektivní zápletka, která dodává příběhu zvláštní atmosféru a snaží se zapojovat do děje i samotné děti," podotkl Vencl.

Životem Olomouce se zase inspirovala skupina performerů z olomouckého Divadla na cucky. Premiéra hry Ostrov/Olomouc se uskuteční v neděli 6. března v Divadle hudby. Divadlo Šumperk příští sobotu v 15 hodin uvede pohádku V hlavní roli vlk. Titul Kašpárkův první krok do života zase v neděli 6. 3. odehraje Loutkové divadlo Přerov.

2. Animované filmy i balet

Fimfárum – Do třetice všeho dobrého či Gnomeo a Julie. To jsou snímky, které si příští týden v 3D kvalitě mohou vychutnat rodiče s dětmi v kinech v Olomouckém kraji. Ke spolupráci na Fimfáru přitom tvůrci kromě Jana Wericha vyzvali také herce Otu Jiráka, Jiřího Macháčka, Miroslava Krobota či Miroslava Vladyku.

Nový animovaný komediálně-dobrodružný snímek Gnomeo a Julie, který dává slavnému příběhu lásky Williama Shakespeara další rozměr, zase promítne příští neděli od 15:30 například přerovské kino Hvězda.

Na atraktivní podívanou pozve také olomoucké kino Metropol. Populární přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku totiž nově zpestří přenosy ze světoznámých baletních scén Pařížské opery a Velkého divadla v Moskvě. Prvním baletem v olomouckém kině bude v neděli 6. března Don Quijote v podání moskevských umělců.

3. Tábory a tvůrčí workshopy

Několik zajímavých akcí nejen pro školáky nabízí na přelomu února a března například Dům dětí a mládeže Olomouc. Příznivce zimních sportů čeká lyžování v Karlově pod Pradědem. Volných míst je zatím dostatek.

"Počasí se nebojíme, i kdyby to v Karlově se sněhem nebylo dobré, vyvezeme děti na Praděd nebo zajistíme náhradní program. Výcvik rozhodně rušit nebudeme," vzkazuje Radek Ježowicz z Domu dětí a mládeže.

Co si nenechat ujít

Výběr z programu:

OLOMOUC
Muzeum umění Olomouc
Andělíček, vlnka, mráček
sobota, 10:00 –16:00, workshop
(sál Trojlodí a dětský ateliér)

Kino Metropol
Don Quijote
neděle 6. 3., 16:45, přímý přenos
baletního představení z Velkého divadla v Moskvě

Divadlo Tramtarie
Kluk z plakátu
sobota 5. 3., 14:00 a 16:00

U-klub
Garage + Plastic People of the Universe
čtvrtek 3. 3., 19:30

DDM Olomouc
Dračí jarní prázdniny
sobota 26. 2. – sobota 5. 3.
lyžařský výcvik v Karlově pod Pradědem

Prázdniny v Otevřeném klubu
pondělí 28. 2. – pátek 4. 3.,
10:00–16:00 (Rožňavská)

Jarní keškobraní
pondělí 28. 2. – pátek 4. 3.

Počítačové workshopy
pondělí 28. 2. – pátek 4. 3.
(Jánského)

PŘEROV
Loutkové divadlo Přerov
Kašpárkův první krok do života
neděle 6. 3., 14:00 a 16:00

KOJETÍN
Městské kulturní středisko
Vodění medvěda a Hasičské bál
sobota 5. 3., 9:00 a 20:00
(sál VIC Kojetín)

ZÁBŘEH
Zábřežská kulturní
Punk Floid, SPS Tour 2011
pátek 4. 3. (velký sál)

LITOVEL
DDM Litovel
Výlet do Zoo na Sv. Kopečku u Olomouce
pondělí 28. února, sraz je v 7:40 na autobusovém nádraží

PROSTĚJOV
Muzeum Prostějovska
Zpátky do pohádky, výstava
úterý 1. 3. – 28. 4.

ŠUMPERK
Divadlo Šumperk
V hlavní roli vlk, pohádka
sobota 5. 3., 15:00

Vila Doris
Velké perníkové pečení
úterý 1. 3., 9:00–13:00 (Komín)

Origami
středa 2. 3., 9:00–12:00,
14:00–17:00 (sál Vily Doris)

Vlastivědné muzeum Šumperska
Putování středověkem
výstava, trvá do 4. září
(Galerie Šumperska)

Kdo nelyžuje, ale nechce zůstat doma, může se vydat třeba hledat poklady při "Jarním keškobraní". "Každý den povede trasa do jiného města, zavítáme do Olomouce, Přerova, Šternberka, Prostějova či Litovle. Účastníci se seznámí s tamními zajímavostmi a vypátrají některé skrýše. Zájemci se mohou hlásit na celý týden nebo na jednotlivé dny," nastínil Ježowicz.

Dům dětí a mládeže připravil také počítačové workshopy, na besedy k filmům se zase zájemci mohou vydat do Otevřeného klubu dětí a mládeže.

Litovelský Dům dětí a mládeže pro změnu pořádá výpravu do olomoucké zoologické zahrady. Sraz je v 7:40 na autobusovém nádraží.

V šumperské Vile Doris zase mohou kluci a holky proniknout do tajemství výroby japonských papírových origami či pečení perníčků.

4. Putování středověkem

Andělíček, vlnka, mráček. Tak se jmenuje workshop, který se koná dnes v Muzeu moderního umění a je určený rodinám s dětmi. Tvořivá dílna, při které zájemci nahlédnou do života barokních postav, doprovází výstavu Olomoucké baroko.

"Pomocí animační techniky společně natočíme krátký příběh ze života barokních postav," přiblížila lektorka Michaela Johnová-Čapková. Děti mají na akci vstup zdarma.

Putování středověkem zase čeká zájemce v Galerii Šumperska. Výstava přiblíží vývoj v regionu od 7. do 15. století, chybět nebude přehlídka zbraní, církevního umění, středověkých hradů nebo ukázky dobývání a zpracování kovů.

Více než šest desítek originálních kostýmů, rekvizit a kulis ze známých českých pohádek bude k vidění v Muzeu Prostějovska. "Pohádky bude doplňovat projekce fotografií a také dětské hity z pohádek Plaváček, O princezně, která ráčkovala, Královna koloběžka I. a další," vypočítala vedoucí výstavního a programového oddělení Muzea Prostějovska Kamila Husaříková.

5. Punkrockové kapely i legendy

Máte rádi punk či rock? Pak se můžete vydat v pátek 4. března do zábřežského kulturního domu na koncert punkrockové kapely Punk Floid, která loni vydala desku s názvem Underground.

Jedna z nejvýraznějších punkrockových kapel v Česku odehraje svůj domácí koncert spolu se spřátelenými SPS a kapelami Trubadooors, R. A. F. a Žádnej stres. Vstupenky na zábřežskou akci jsou již v prodeji za stokorunu.

Hudební maraton chystá příští čtvrtek i olomoucký U-klub. Koncert kapel Garage a Plastic People of the Universe se koná v rámci turné k nedožitým šedesátinám Mejly Hlavsy.

6. Maškarní a karnevaly

Masky budou děti potřebovat v Přerově a Kojetíně. Příští sobotu od devíti hodin se přerovskými ulicemi vydá průvod masopustních maškar.

V Městském kulturním středisku v Kojetíně zase v devět hodin začne akce s názvem Vodění medvěda, ve dvacet hodin je pak na programu Hasičské bál s pochováváním basy.

Nejčtenější

Dluhonice blokující dostavbu D1 už Babišovi nevěří, náhrady jim nezaručil

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš se v Poslanecké sněmovně vyjádřil k auditu...

Lidé z Dluhonic na kraji Přerova už nevěří, že se od premiéra Andreje Babiše dočkají slíbených kompenzací za to, že...

Britové mu říkali osamělý vlk, bouřlivák z Hané se stal nezkrotným esem RAF

Rodák z Hané Josef František byl mnohokrát vyznamenaný letec britského...

Přesně před 79 lety, 21. června 1940, připlul do Velké Británie rodák z Hané Josef František. Za každou cenu chtěl...

V kauze zapáleného skladu textilu v Olomouci je stopa sponzora Hizballáhu

Požár zachvátil velký sklad textilu v ulici Matěje z Janova v Olomouci (25....

Za případem jednoho z největších požárů v Olomouci posledních let se skrývá pozoruhodný příběh znesvářených...

Muže nebavilo čekat a ujel zmatené manželce, zaměstnal strážníky tří měst

Ilustrační snímek

Strážníky hned ze tří měst Olomouckého a Pardubického kraje zaměstnal osmdesátiletý senior, který zavezl daleko od...

Na Libavé nuceně přistál vrtulník s pěti vojáky, stroje Mi-24 nesmí létat

Bojové vrtulníky Mi-24 Vzdušných sil Armády České republiky (ilustrační snímek)

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku musel nuceně přistát bojový vrtulník české armády Mi-24 s pěti...

Další z rubriky

Kojené dítě či obří Noha. Ulice Olomouce opět ozvláštnilo moderní umění

Na olomouckém Horním náměstí je nyní v rámci festivalu Sculpture line k vidění...

Obří dítě u ženského ňadra či několikametrová plastika nazvaná Noha. Do ulic Olomouce opět dočasně přibyly ukázky...

Lžíce bagru podrazila dělníkům žebříky, jeden spadl ze čtyřmetrové výšky

Traktorbagr (ilustrační snímek).

Velkou smůlu měl dělník, který s kolegou v Přerově zavěšoval kabel na několikametrový sloup. Lžíce bagru, s jejíž...

Mladík vyhrál soutěž v pití piva, vzápětí se dvěma promile naboural auto

Mladík sedl po vítězství v soutěži v pití piva na čas do auta a vyjel na...

Do problémů se hned po výhře v soutěži dostal mladík, který o víkendu naboural autem na Prostějovsku. Ukázalo se totiž,...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz