POD DOHLEDEM CÍRKVE. V Olomouckém kraji se církevní restituce týkají více než patnácti tisíc hektarů lesů a polí. (Ilustrační snímek)

POD DOHLEDEM CÍRKVE. V Olomouckém kraji se církevní restituce týkají více než patnácti tisíc hektarů lesů a polí. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Církevní restituce se v Olomouckém kraji týkají tisíců hektarů pozemků

  • 2
Díky restitucím, které už podepsal i prezident, církev získá zpět tisíce hektarů půdy a k tomu řadu objektů, jako jsou hájenky či správní budovy. Jen v Olomouckém kraji je to přes 15 tisíc hektarů a další tisíce hektarů lesů na Jesenicku, které však spadá pod ostravskoopavskou diecézi.

"Z naprosté většiny jde o lesy a zemědělskou půdu," uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Upozornil ale, že předmětem skutečné restituce bude z celkového objemu jen asi polovina. Za zbytek má být vyplacena finanční náhrada. Kromě arcibiskupství samotného, jeho farností a podřízených subjektů, jako jsou nadace, fondy a kapituly, si své majetky nárokují i řády a řeholní společenství.

"Úplný seznam veškerého majetku, který všechny zmíněné církevní subjekty vlastní, k dispozici nemáme. Řeholní řády v tomto směru jednají samostatně," upozornil Gračka.

Vyřešení církevních restitucí zjednoduší život řadě obcí, které mohou konečně jednat s církví o tom, jaký majetek a za jakých podmínek mohou získat do svého vlastnictví.

Například v obci Vranovice-Kelčice na Prostějovsku se tak vyjasní situace kolem nájemního domu, kde má obec čtyři nájemníky. "Objekt kdysi sloužil jako církevní rekreační zařízení a obec o něj nebude usilovat. Opravy si nemůžeme dovolit," řekla starostka Irena Blažková.

Na řadě míst využívají církevní majetek samy obce...

Rozsáhlé pozemky má církev také v oblasti Velké Bystřice na Olomoucku. Problémem pro město bude, pokud by měla vracet hospodářskou budovu, kterou nyní využívají Technické služby. Budova v minulosti sloužila církvi jako sídlo kapitulního správce.

Požadované majetky

OLOMOUCKO
cca 8 500 hektarů (z toho 7 250 ha lesů, 1 200 ha polí)
lesy: v katastrech měst Hrubá Voda, Hlubočky, Mrsklesy, Daskabát, Město Libavá, Tršice
polnosti: Velká Bystřice, Haňovice

PROSTĚJOVSKO
cca 1 400 hektarů (z toho 1 000 ha lesů, 350 ha polí)
lesy: Kladky, Jesenec, Dzbel
polnosti: Dobromilice, Kelčice, Vranovice

PŘEROVSKO
cca 1 300 hektarů (z toho 800 ha lesů, 400 ha polí)
lesy: Kojetín, Bochoř, Vlkoš
polnosti: Kojetín

ŠUMPERSKO
cca 4 100 hektarů (z toho 3 500 ha lesů, 600 ha polí)
lesy: Hynčina, Mírov, Krchleby, Mohelnice

JESENICKO*
cca 11 000 hektarů (území Lesní správy Javorník), 14 500 hektarů (území Lesní správy Jeseník)

* Pozn.: Majetek, který nárokuje ostravsko-opavské biskupství.

"Budeme se snažit s církví dohodnout, aby nám budova zůstala. Nemáme totiž žádný vhodný prostor, kam Technické služby umístit," vysvětlil starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Sám věří, že se to povede. "Vztahy mezi námi jsou korektní a nevidím důvod, proč by nebylo možné se dohodnout," řekl. Obec podle něj bude chtít areál Technických služeb koupit.

Starosta se mimo jiné těší i na to, že se restitucemi vyřeší další pozemky. "My máme v územním plánu plochu, kde by v budoucnu mohly vyrůst rodinné domky, místo je pro výstavbu nesmírně atraktivní. Samozřejmě ale bude záležet na tom, jaké úmysly má s touto půdou církev," řekl Pazdera.

...čeká je proto vyjednávání se staronovými majiteli

Rovněž v Javorníku na Jesenicku je řada pozemků, které bude církev nárokovat. "Není jisté, zda jde pouze o majetek církve, protože ve hře je tam i Olomoucký kraj. Majetek je tak zatím vedený jako duplicitní. Musíme počkat, až se vše vyřeší. Potom můžeme jednat o případném odkoupení některých pozemků, se kterými počítáme pro bytovou výstavbu," prozradila starostka Javorníku Irena Karešová.

Podle ní město mělo kvůli nedořešeným restitucím problém například s pozemky pro stavbu víceúčelového hřiště, které v Javorníku vznikne.

"Nestačil nám městský pozemek a potřebovali jsme také parcelu patřící církvi. Protože máme velmi dobré vztahy, dohodli jsme se do vyřešení restitucí na dlouhodobém pronájmu. Až to bude možné, budeme chtít tento pozemek samozřejmě odkoupit," vysvětlila Karešová.

Pokud by se město s církví nedohodlo na dlouhodobém pronájmu, byla by ohrožena dotace. Město by totiž jen složitě hledalo jiný vhodný pozemek a dotace jsou vázané na stanovený termín dokončení stavby. V majetku církve je také park, který slouží lidem na procházky.

Na rozdíl od arcibiskupství není majetek, který budou žádat některé církevní řády, nijak rozsáhlý. Svůj bývalý majetek chtějí zpět třeba premonstráti působící na Svatém Kopečku. "Pro naše působení nejvýznamnější majetek už máme delší dobu. Ten další už nehraje žádnou zásadní roli," řekl opat Michal Pojezdý.