Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Místo zábavního parku nejistá budoucnost, empírový zámek Chudobín chátrá

  5:21
Ze zámku Chudobín na Olomoucku měl být obrovský dětský zábavní park, podobný tomu, který stojí u Stuttgartu. Po letech jsou velké plány olomouckého podnikatele Davida Smrčka ty tam. Památka, jejíž historie sahá až ke 13. století, zůstala pustá a její budoucnost si místní ani netroufají odhadnout.

Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány podnikatele Davida Smrčka ty tam. Památka, jejíž historie sahá až ke 13. století, zůstává pustá bez jasné budoucnosti. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Přestože je pracovní den kolem desáté hodiny dopoledne, v zámeckém areálu v Chudobíně panuje hrobové ticho. Když procházíme kolem zámečku, nelze si nevšimnout zastřiženého živého plotu před empírovou stavbou. Jak se později dovídáme od místních, o jeho údržbu se nedávno postarala zahradnická firma.

Zároveň však jde po dlouhých letech o takřka jedinou aktivitu, kterou zde bylo možné zaznamenat. Budova zámku má sice pěknou fasádu a při pohledu z dálky působí udržovaně, ve skutečnosti jsou však okna v přízemí vytlučená, interiér vybydlený a okolí zarůstá vegetací.

Před jedenácti lety koupila zámek společnost Tech idea podnikatele Davida Smrčka z Olomouce. Jeho hlavním byznysem byl v té době provoz stanic STK.

„Přišel tehdy sebevědomě a řekl, že koupí i družstvo a vybuduje tady velký zábavní park,“ vypráví jeden ze zaměstnanců Zemědělského družstva Haňovice, které k areálu zámku Chudobín přiléhá.

Při pohledu na chátrající areál si jen povzdechne, čímž možná vůbec nevýstižněji shrne uplynulou dekádu historie památky.

Chátrající zámek Chudobín

Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány...
Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány...
Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány...
Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány...

Zámek Chudobín stojí na místě bývalé tvrze ze 13. století. Sídlily zde významné a velmi vzdělané šlechtické rody, které tvrz přebudovaly. Současnou podobu zámku inicioval Antonín Tersch v polovině 19. století. V té době přeměnil užitkovou zahradu na anglický park s drobnými ozdobnými stavbami.

Během přestavby v 70. letech 20. století zde vznikl hotel a školicí středisko, zámek tehdy patřil známému výrobci pump a čerpadel, lutínské Sigmě.

Místní vzpomínají, že areál zámku byl plný života, konaly se zde různé sedánky, zaměstnanci hotelu občas vytáhli piano na zahrádku a hosté tak mohli poslouchat živou hudbu.

V privatizaci ovšem zámek získala společnost Sidia, která jej v roce 2004 zavřela. Hotel pak nabízela k prodeji za 15 až 20 milionů korun.

Smrčkův megalomanský plán

V roce 2007 kupuje od Sidie zámek za 18 milionů korun právě Smrčkova firma.

„Prvotním záměrem bylo proměnit zámek v seniorpark o kapacitě přibližně 300 lidí, a to včetně základního zdravotnického zázemí. Podobný plán skupina uskutečnila na zámku Štemplovec a Mladecko,“ popisuje po letech MF DNES Smrček.

„Po koupi areálu a zjištění skutečného stavu nemovitostí a možností dalšího rozšiřování byl záměr přehodnocen a padlo rozhodnutí v místě vybudovat zábavní dětský park. Jako inspirace a vzor posloužil Schwaben Park nedaleko Stuttgartu,“ pokračuje podnikatel.

Říká, že chtěl využít výhodné polohy zámeckého areálu nedaleko dálnice a silnice k hradu Bouzov.

Na první pohled megalomanský projekt počítal s rozpočtem více než 100 milionů korun. Smrčkova společnost začala s přístavbou hotelové části, následovalo budování restaurace, kuchyně, společenského sálu, wellness a sálu pro bowling. Firma upravila park, postavila altán. Na řadě bylo lanové centrum a sportovní park. Obojí čeká dodnes.

„Park byl zpřístupněn veřejnosti, konaly se zde různé společenské a zábavní akce, například koncert Beatles Revival Band nebo Zámecké dětské slavnosti. Chtěli jsme co nejdříve zpřístupnit co největší část areálu veřejnosti,“ tvrdí Smrček s tím, že měl v plánu přikoupit také přilehlý areál zemědělského družstva a hlavně blízká pole.

Velké plány? „Utnula je krize“

Smrček dnes říká, že financovat takto nákladný projekt nebylo už od počátku jednoduché.

„Společnost začala jednat o možnosti financování s bankami a poskytovateli dotačních programů a dále se společností Cushman & Wakefield – hotelová sekce o možnosti pronájmu budoucího hotelu jednomu nájemci,“ popisuje.

S žádostí o dotaci se obrátil i na ROP Střední Morava. Ten mu slíbil až 31,8 milionu. V roce 2008 však dopadla na svět i Česko finanční krize, která – jak tvrdí Smrček – zasadila proměně Chudobína poslední ránu.

„S příchodem ekonomické krize banky již nebyly ochotny či nesměly financovat hotelové projekty a projekty na entertainment,“ říká.

Ještě v roce 2010 přitom proplatil ROP na opravu Chudobína 570 tisíc. Peníze však nakonec úřad po třech letech žádal zpět. Důvod?

„Při administraci a několika kontrolách včetně kontroly na místě bylo zjištěno, že příjemce porušil znění několika ustanovení smlouvy o poskytnutí dotace. Z důvodu porušení povinností vyplývajících z uzavřené smlouvy bylo schváleno odstoupení od smlouvy,“ řekl MF DNES asistent ředitele ROP Střední Morava Karel Bránka.

ROP následně vyzval Smrčkovu společnost, aby peníze vrátila. Zatímco podnikatel tvrdí, že peníze vrátil, z vyjádření ROP vyplývá, že zřejmě nešlo o úplně „dobrovolný“ akt.

„Společnost Tech idea zmíněnou částku ve stanovené lhůtě nevrátila ani nevyužila možnost splátek, které byly příjemci povoleny. Proto poskytovatel dotace přistoupil k vymáhání dlužné částky, která byla následně postupně vrácena,“ popisuje Bránka.

Nový majitel, neznámé plány

Sám Smrček popisuje, že ještě během krize hledal potenciální investory, opustil i plán na budování zábavního parku a vrátil se k původní myšlence areálu pro seniory.

„První etapa byla dokončena z cca 90 procent a znalecky oceněna. Její hodnota činila 125 milionů,“ tvrdí Smrček. Ani to však neodvrátilo konec celého projektu.

„Byl jsem odvolán z funkce statutárního orgánu společnosti. Nový statutár již v jednáních s investory nepokračoval a společnost poslal do insolvenčního řízení,“ uzavírá svou část příběhu Smrček.

V rámci insolvenčního řízení nedávno získala zámek i s areálem olomoucká společnost S4Investment. Jejím majitelem je podnikatel Tomáš Petrle.

Ten vlastní i olomouckou stavební společnost IP System, která podle veřejně dostupných informací byla dříve generálním dodavatelem oprav Chudobína. Jak je navíc patrno z veřejných zdrojů, Petrle po Smrčkovi vymáhá milionové částky.

Zástupce společnosti S4Investment nechtěl detaily nákupu komentovat. „Já jsem pouze osoba, která má přístup do areálu,“ řekl s tím, že jméno skutečného majitele zatím prozradit ani potvrdit nemůže.

Autor:
  • Nejčtenější

Graubner povede katolíky místo Duky. Nepočítal s tím, také bude přesluhovat

Papež František vybral olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera do čela české katolické církve místo kardinála Duky,...

Kvůli pasu lidé stojí hodiny ve frontách, plné jsou i termíny na objednání

Úřady v Olomouckém kraji hlásí rekordní zájem o pasy. Až několik hodin například čekají lidé kvůli pasům ve frontě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zipline udělá z Helfštýna disneyland, kritizují odpůrci nápad na atrakci

U hradu Helfštýna se lidé připnou k ocelovému lanu a po něm sjedou 1,2 kilometru vzduchem za řeku do středověkého...

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

Každá země teď bude potraviny držet pro své lidi, říká zemědělec Jiří Milek

Zemědělství je podnikání a jako ostatní odvětví si na sebe musí vydělat, míní podnikatel a exministr Jiří Milek....

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Retro přenosné televize mají jedinečný design, říká sběratel

Přestože je Litovel známá jako sídlo bývalé výrobny špičkových gramofonů značky Tesla, místní nadšenci se zajímají také...

Partnerské pře žena řešila nožem, obžaloba z pokusu o vraždu vztah nezničila

Před olomouckým krajským soudem stanula Gabriela Jaňourová, která je obžalovaná z pokusu o vraždu svého přítele....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silničáři chystají opravy cest za desítky milionů, dojde i na dálnice

Uplynulá zima byla sice mírná, přesto zanechala na silnicích v Olomouckém kraji následky a některé nyní připomínají...

Nemocnice svěřila podobu kolárny architektovi, má podobu článku řetězu

Neobvyklá stavba je nově k vidění v areálu olomoucké fakultní nemocnice. Jde o úschovnu kol pro zaměstnance v podobě...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...