Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Místo zábavního parku nejistá budoucnost, empírový zámek Chudobín chátrá

  5:21aktualizováno  5:21
Ze zámku Chudobín na Olomoucku měl být obrovský dětský zábavní park, podobný tomu, který stojí u Stuttgartu. Po letech jsou velké plány olomouckého podnikatele Davida Smrčka ty tam. Památka, jejíž historie sahá až ke 13. století, zůstala pustá a její budoucnost si místní ani netroufají odhadnout.

Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány podnikatele Davida Smrčka ty tam. Památka, jejíž historie sahá až ke 13. století, zůstává pustá bez jasné budoucnosti. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Přestože je pracovní den kolem desáté hodiny dopoledne, v zámeckém areálu v Chudobíně panuje hrobové ticho. Když procházíme kolem zámečku, nelze si nevšimnout zastřiženého živého plotu před empírovou stavbou. Jak se později dovídáme od místních, o jeho údržbu se nedávno postarala zahradnická firma.

Zároveň však jde po dlouhých letech o takřka jedinou aktivitu, kterou zde bylo možné zaznamenat. Budova zámku má sice pěknou fasádu a při pohledu z dálky působí udržovaně, ve skutečnosti jsou však okna v přízemí vytlučená, interiér vybydlený a okolí zarůstá vegetací.

Před jedenácti lety koupila zámek společnost Tech idea podnikatele Davida Smrčka z Olomouce. Jeho hlavním byznysem byl v té době provoz stanic STK.

„Přišel tehdy sebevědomě a řekl, že koupí i družstvo a vybuduje tady velký zábavní park,“ vypráví jeden ze zaměstnanců Zemědělského družstva Haňovice, které k areálu zámku Chudobín přiléhá.

Při pohledu na chátrající areál si jen povzdechne, čímž možná vůbec nevýstižněji shrne uplynulou dekádu historie památky.

Chátrající zámek Chudobín

Zámek Chudobín stojí na místě bývalé tvrze ze 13. století. Sídlily zde významné a velmi vzdělané šlechtické rody, které tvrz přebudovaly. Současnou podobu zámku inicioval Antonín Tersch v polovině 19. století. V té době přeměnil užitkovou zahradu na anglický park s drobnými ozdobnými stavbami.

Během přestavby v 70. letech 20. století zde vznikl hotel a školicí středisko, zámek tehdy patřil známému výrobci pump a čerpadel, lutínské Sigmě.

Místní vzpomínají, že areál zámku byl plný života, konaly se zde různé sedánky, zaměstnanci hotelu občas vytáhli piano na zahrádku a hosté tak mohli poslouchat živou hudbu.

V privatizaci ovšem zámek získala společnost Sidia, která jej v roce 2004 zavřela. Hotel pak nabízela k prodeji za 15 až 20 milionů korun.

Smrčkův megalomanský plán

V roce 2007 kupuje od Sidie zámek za 18 milionů korun právě Smrčkova firma.

„Prvotním záměrem bylo proměnit zámek v seniorpark o kapacitě přibližně 300 lidí, a to včetně základního zdravotnického zázemí. Podobný plán skupina uskutečnila na zámku Štemplovec a Mladecko,“ popisuje po letech MF DNES Smrček.

„Po koupi areálu a zjištění skutečného stavu nemovitostí a možností dalšího rozšiřování byl záměr přehodnocen a padlo rozhodnutí v místě vybudovat zábavní dětský park. Jako inspirace a vzor posloužil Schwaben Park nedaleko Stuttgartu,“ pokračuje podnikatel.

Říká, že chtěl využít výhodné polohy zámeckého areálu nedaleko dálnice a silnice k hradu Bouzov.

Na první pohled megalomanský projekt počítal s rozpočtem více než 100 milionů korun. Smrčkova společnost začala s přístavbou hotelové části, následovalo budování restaurace, kuchyně, společenského sálu, wellness a sálu pro bowling. Firma upravila park, postavila altán. Na řadě bylo lanové centrum a sportovní park. Obojí čeká dodnes.

„Park byl zpřístupněn veřejnosti, konaly se zde různé společenské a zábavní akce, například koncert Beatles Revival Band nebo Zámecké dětské slavnosti. Chtěli jsme co nejdříve zpřístupnit co největší část areálu veřejnosti,“ tvrdí Smrček s tím, že měl v plánu přikoupit také přilehlý areál zemědělského družstva a hlavně blízká pole.

Velké plány? „Utnula je krize“

Smrček dnes říká, že financovat takto nákladný projekt nebylo už od počátku jednoduché.

„Společnost začala jednat o možnosti financování s bankami a poskytovateli dotačních programů a dále se společností Cushman & Wakefield – hotelová sekce o možnosti pronájmu budoucího hotelu jednomu nájemci,“ popisuje.

S žádostí o dotaci se obrátil i na ROP Střední Morava. Ten mu slíbil až 31,8 milionu. V roce 2008 však dopadla na svět i Česko finanční krize, která – jak tvrdí Smrček – zasadila proměně Chudobína poslední ránu.

„S příchodem ekonomické krize banky již nebyly ochotny či nesměly financovat hotelové projekty a projekty na entertainment,“ říká.

Ještě v roce 2010 přitom proplatil ROP na opravu Chudobína 570 tisíc. Peníze však nakonec úřad po třech letech žádal zpět. Důvod?

„Při administraci a několika kontrolách včetně kontroly na místě bylo zjištěno, že příjemce porušil znění několika ustanovení smlouvy o poskytnutí dotace. Z důvodu porušení povinností vyplývajících z uzavřené smlouvy bylo schváleno odstoupení od smlouvy,“ řekl MF DNES asistent ředitele ROP Střední Morava Karel Bránka.

ROP následně vyzval Smrčkovu společnost, aby peníze vrátila. Zatímco podnikatel tvrdí, že peníze vrátil, z vyjádření ROP vyplývá, že zřejmě nešlo o úplně „dobrovolný“ akt.

„Společnost Tech idea zmíněnou částku ve stanovené lhůtě nevrátila ani nevyužila možnost splátek, které byly příjemci povoleny. Proto poskytovatel dotace přistoupil k vymáhání dlužné částky, která byla následně postupně vrácena,“ popisuje Bránka.

Nový majitel, neznámé plány

Sám Smrček popisuje, že ještě během krize hledal potenciální investory, opustil i plán na budování zábavního parku a vrátil se k původní myšlence areálu pro seniory.

„První etapa byla dokončena z cca 90 procent a znalecky oceněna. Její hodnota činila 125 milionů,“ tvrdí Smrček. Ani to však neodvrátilo konec celého projektu.

„Byl jsem odvolán z funkce statutárního orgánu společnosti. Nový statutár již v jednáních s investory nepokračoval a společnost poslal do insolvenčního řízení,“ uzavírá svou část příběhu Smrček.

V rámci insolvenčního řízení nedávno získala zámek i s areálem olomoucká společnost S4Investment. Jejím majitelem je podnikatel Tomáš Petrle.

Ten vlastní i olomouckou stavební společnost IP System, která podle veřejně dostupných informací byla dříve generálním dodavatelem oprav Chudobína. Jak je navíc patrno z veřejných zdrojů, Petrle po Smrčkovi vymáhá milionové částky.

Zástupce společnosti S4Investment nechtěl detaily nákupu komentovat. „Já jsem pouze osoba, která má přístup do areálu,“ řekl s tím, že jméno skutečného majitele zatím prozradit ani potvrdit nemůže.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

V zavřené hospodě popíjeli lidé. Můžeme, jsme příbuzní, tvrdili policistům

Další případ porušení současných ochranných opatření proti šíření koronaviru řeší policisté z Olomouce. V jedné z...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

Fotbalista Sadílek věnoval na boj s koronavirem půl milionu korun

Fotbalista Michal Sadílek přispěje na boj s pandemií nového koronaviru půlmilionem korun. Český reprezentant do 21 let,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnici v Prostějově po deseti dnech opustil osmý vyléčený

Z prostějovské nemocnice lékaři propustili druhého pacienta v Olomouckém kraji a osmého v rámci celého Česka, který se...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Na olomouckých kolejích se koronavirem nakazila část zahraničních studentů

Skupina zahraničních studentů je podle informací MF DNES v karanténě na vysokoškolských kolejích v Olomouci. Je mezi...

Izolaci Litovle a Uničova vystřídala úleva místních i obavy lidí z okolí

Na stejnou úroveň jako ve zbytku České republiky se po dvou týdnech vrací situace v oblasti Litovelska a Uničovska,...

S 3D tiskárnami mohou lidé pomáhat z obýváku, říká tiskař ochranných štítů

Martin Šavel je povoláním grafický designér na volné noze, který měl doma 3D tiskárnu především pro zábavu. Nyní...

Město módy teď šije roušky. V Prostějově se do nich pustil i výrobce míčů

Prostějov potvrdil pověst města s oděvnickou tradicí. Akutní nedostatek ochranných pomůcek proti koronaviru vyvolal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz