Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Místo zábavního parku nejistá budoucnost, empírový zámek Chudobín chátrá

  5:21
Ze zámku Chudobín na Olomoucku měl být obrovský dětský zábavní park, podobný tomu, který stojí u Stuttgartu. Po letech jsou velké plány olomouckého podnikatele Davida Smrčka ty tam. Památka, jejíž historie sahá až ke 13. století, zůstala pustá a její budoucnost si místní ani netroufají odhadnout.

Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány podnikatele Davida Smrčka ty tam. Památka, jejíž historie sahá až ke 13. století, zůstává pustá bez jasné budoucnosti. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Přestože je pracovní den kolem desáté hodiny dopoledne, v zámeckém areálu v Chudobíně panuje hrobové ticho. Když procházíme kolem zámečku, nelze si nevšimnout zastřiženého živého plotu před empírovou stavbou. Jak se později dovídáme od místních, o jeho údržbu se nedávno postarala zahradnická firma.

Zároveň však jde po dlouhých letech o takřka jedinou aktivitu, kterou zde bylo možné zaznamenat. Budova zámku má sice pěknou fasádu a při pohledu z dálky působí udržovaně, ve skutečnosti jsou však okna v přízemí vytlučená, interiér vybydlený a okolí zarůstá vegetací.

Před jedenácti lety koupila zámek společnost Tech idea podnikatele Davida Smrčka z Olomouce. Jeho hlavním byznysem byl v té době provoz stanic STK.

„Přišel tehdy sebevědomě a řekl, že koupí i družstvo a vybuduje tady velký zábavní park,“ vypráví jeden ze zaměstnanců Zemědělského družstva Haňovice, které k areálu zámku Chudobín přiléhá.

Při pohledu na chátrající areál si jen povzdechne, čímž možná vůbec nevýstižněji shrne uplynulou dekádu historie památky.

Chátrající zámek Chudobín

Zámek Chudobín stojí na místě bývalé tvrze ze 13. století. Sídlily zde významné a velmi vzdělané šlechtické rody, které tvrz přebudovaly. Současnou podobu zámku inicioval Antonín Tersch v polovině 19. století. V té době přeměnil užitkovou zahradu na anglický park s drobnými ozdobnými stavbami.

Během přestavby v 70. letech 20. století zde vznikl hotel a školicí středisko, zámek tehdy patřil známému výrobci pump a čerpadel, lutínské Sigmě.

Místní vzpomínají, že areál zámku byl plný života, konaly se zde různé sedánky, zaměstnanci hotelu občas vytáhli piano na zahrádku a hosté tak mohli poslouchat živou hudbu.

V privatizaci ovšem zámek získala společnost Sidia, která jej v roce 2004 zavřela. Hotel pak nabízela k prodeji za 15 až 20 milionů korun.

Smrčkův megalomanský plán

V roce 2007 kupuje od Sidie zámek za 18 milionů korun právě Smrčkova firma.

„Prvotním záměrem bylo proměnit zámek v seniorpark o kapacitě přibližně 300 lidí, a to včetně základního zdravotnického zázemí. Podobný plán skupina uskutečnila na zámku Štemplovec a Mladecko,“ popisuje po letech MF DNES Smrček.

„Po koupi areálu a zjištění skutečného stavu nemovitostí a možností dalšího rozšiřování byl záměr přehodnocen a padlo rozhodnutí v místě vybudovat zábavní dětský park. Jako inspirace a vzor posloužil Schwaben Park nedaleko Stuttgartu,“ pokračuje podnikatel.

Říká, že chtěl využít výhodné polohy zámeckého areálu nedaleko dálnice a silnice k hradu Bouzov.

Na první pohled megalomanský projekt počítal s rozpočtem více než 100 milionů korun. Smrčkova společnost začala s přístavbou hotelové části, následovalo budování restaurace, kuchyně, společenského sálu, wellness a sálu pro bowling. Firma upravila park, postavila altán. Na řadě bylo lanové centrum a sportovní park. Obojí čeká dodnes.

„Park byl zpřístupněn veřejnosti, konaly se zde různé společenské a zábavní akce, například koncert Beatles Revival Band nebo Zámecké dětské slavnosti. Chtěli jsme co nejdříve zpřístupnit co největší část areálu veřejnosti,“ tvrdí Smrček s tím, že měl v plánu přikoupit také přilehlý areál zemědělského družstva a hlavně blízká pole.

Velké plány? „Utnula je krize“

Smrček dnes říká, že financovat takto nákladný projekt nebylo už od počátku jednoduché.

„Společnost začala jednat o možnosti financování s bankami a poskytovateli dotačních programů a dále se společností Cushman & Wakefield – hotelová sekce o možnosti pronájmu budoucího hotelu jednomu nájemci,“ popisuje.

S žádostí o dotaci se obrátil i na ROP Střední Morava. Ten mu slíbil až 31,8 milionu. V roce 2008 však dopadla na svět i Česko finanční krize, která – jak tvrdí Smrček – zasadila proměně Chudobína poslední ránu.

„S příchodem ekonomické krize banky již nebyly ochotny či nesměly financovat hotelové projekty a projekty na entertainment,“ říká.

Ještě v roce 2010 přitom proplatil ROP na opravu Chudobína 570 tisíc. Peníze však nakonec úřad po třech letech žádal zpět. Důvod?

„Při administraci a několika kontrolách včetně kontroly na místě bylo zjištěno, že příjemce porušil znění několika ustanovení smlouvy o poskytnutí dotace. Z důvodu porušení povinností vyplývajících z uzavřené smlouvy bylo schváleno odstoupení od smlouvy,“ řekl MF DNES asistent ředitele ROP Střední Morava Karel Bránka.

ROP následně vyzval Smrčkovu společnost, aby peníze vrátila. Zatímco podnikatel tvrdí, že peníze vrátil, z vyjádření ROP vyplývá, že zřejmě nešlo o úplně „dobrovolný“ akt.

„Společnost Tech idea zmíněnou částku ve stanovené lhůtě nevrátila ani nevyužila možnost splátek, které byly příjemci povoleny. Proto poskytovatel dotace přistoupil k vymáhání dlužné částky, která byla následně postupně vrácena,“ popisuje Bránka.

Nový majitel, neznámé plány

Sám Smrček popisuje, že ještě během krize hledal potenciální investory, opustil i plán na budování zábavního parku a vrátil se k původní myšlence areálu pro seniory.

„První etapa byla dokončena z cca 90 procent a znalecky oceněna. Její hodnota činila 125 milionů,“ tvrdí Smrček. Ani to však neodvrátilo konec celého projektu.

„Byl jsem odvolán z funkce statutárního orgánu společnosti. Nový statutár již v jednáních s investory nepokračoval a společnost poslal do insolvenčního řízení,“ uzavírá svou část příběhu Smrček.

V rámci insolvenčního řízení nedávno získala zámek i s areálem olomoucká společnost S4Investment. Jejím majitelem je podnikatel Tomáš Petrle.

Ten vlastní i olomouckou stavební společnost IP System, která podle veřejně dostupných informací byla dříve generálním dodavatelem oprav Chudobína. Jak je navíc patrno z veřejných zdrojů, Petrle po Smrčkovi vymáhá milionové částky.

Zástupce společnosti S4Investment nechtěl detaily nákupu komentovat. „Já jsem pouze osoba, která má přístup do areálu,“ řekl s tím, že jméno skutečného majitele zatím prozradit ani potvrdit nemůže.

Autor:
  • Nejčtenější

Muž se pustil do kopání bazénu, v zahradě narazil na lidské ostatky

Tisíc let starý hrob vydržel na zahradě rodinného domu v Tyršově ulici v Kralicích na Hané do pandemie koronaviru. Když...

Za dostavbu D1 budou pro ŘSD dál bojovat i autoři útočné komiksové kampaně

Přes všechny pochyby, které loni vyvolaly karikatury a komiksy namířené proti odpůrcům navržené trasy dálnice D1 kolem...

Stroje při kácení kvůli kůrovci devastují lesní cesty, trpí tím i turisté

Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Takový obrázek se čím dál častěji naskýtá v lesích Olomouckého...

Poznámky v diáři spojují Faltýnka s kontroverzními projekty sportovních hal

V projektech velkých sportovních center v Olomouckém kraji, které provází řada nestandardních okolností, se angažoval i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Králíkova kremace a jiné vtipné zprávy vynesly strážníkům nominaci na cenu

Přerovskou veřejnost baví i informují už dlouho, v posledních měsících však zprávy o netradičních i běžných zásazích...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Toxický odpad ukrytý v horách. Tikající bomba, bojí se místní katastrofy

Premium S nechtěným dědictvím z dob socialismu bojují obyvatelé horské obce Vikantice na Šumpersku. Tehdejší státní podnik...

Poznámky v diáři spojují Faltýnka s kontroverzními projekty sportovních hal

V projektech velkých sportovních center v Olomouckém kraji, které provází řada nestandardních okolností, se angažoval i...

VIDEO: Dělníci se stroji ukázali při bourání mostu na D46 týmovou práci

Za dva dny zbourat polovinu dálničního mostu i odklidit veškerou suť zvládli o víkendu stavební dělníci v Prostějově,...

Řidič autobusu pil o pauze kořalku, pak boural se 3,5 promile

Běžně vypadající nehoda autobusu v Olomouci odhalila velmi nezodpovědného řidiče, který se před jízdou silně opil....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....