Cesta přes sedlo vydržela pouze 11 let, ŘSD ji znovu opravuje

  5:57aktualizováno  5:57
Pouhých jedenáct let uplynulo od velké rekonstrukce silnice přes Červenohorské sedlo. Nyní se důležitá jesenická trasa k velké nevoli značné části řidičů znovu opravuje. ŘSD ale rekonstrukci hájí jako nutnou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMAFRA

Značný údiv řidičů vyvolává nová rozsáhlá oprava silnice přes Červenohorské sedlo, hlavní spojnice Šumperska a Jesenicka. Teprve před jedenácti lety zde totiž byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce včetně rozšíření vozovky.

Zatímco Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) označuje opravu komunikace I/44 z Červenohorského sedla směrem na Bělou pod Pradědem za nutnou, místní řidiči ji kritizují.

Nyní opravovaný úsek směrem na Bělou, v roce 2017 se opravovala jižní strana sedla směrem na Loučnou nad Desnou.

Nyní opravovaný úsek směrem na Bělou, v roce 2017 se opravovala jižní strana sedla směrem na Loučnou nad Desnou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Stávající opravu, která má přijít na 83 milionů korun, považují za předčasnou s tím, že frézování silnice jim navíc značně komplikuje průjezd frekventovaným úsekem.

„Jezdím tudy pravidelně, ale nemyslím si, že byl potřeba až tak velký zásah. Můžu vyjmenovat řadu silnic v regionu, které jsou v daleko horším stavu, než byla tato, a nic se tam neděje. Připadá mi to tak, že jsou peníze a ty je potřeba co nejrychleji utratit,“ podotkl předseda Hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář, který je z Jeseníku a po trase tak často jezdí.

ŘSD ale odmítá, že by šlo o zbytečnou opravu. „Jde o nejvýše položenou silnici první třídy v republice a v důsledku nepříznivých klimatických podmínek dochází k většímu opotřebení silnice, než je běžné v nižších polohách. Po podrobném posouzení bylo rozhodnuto odfrézovat vrchní část a udělat nový povrch,“ vysvětlil ředitel olomouckého závodu ŘSD Martin Smolka.

Georadar v silnici odhalil i trhliny či hloubkovou erozi

Mluvčí státního podniku Nina Ledvinová uvedla, že ŘSD si už před časem nechalo vypracovat diagnostiku v úseku od Červenohorského sedla po Bělou pod Pradědem.

„Skladba vozovky byla posouzena jádrovými vrty, sondami a navazujícími zkouškami. Bylo provedeno měření únosnosti vozovky georadarem,“ popsala.

Diagnostika podle ní zaznamenala v řadě míst výrazné opotřebení vozovky, hloubkovou erozi, ztrátu asfaltového tmelu a trhliny.

„Vzhledem k tomu, že únosnost vozovky byla vyhodnocena jako dostatečná a snížena je pouze lokálně, byla navržena oprava výměnou krytových vrstev. Zároveň dochází k výměně poškozených svodidel a opravě odvodnění,“ řekla Ledvinová.

Oprava má své obhájce také v regionu

Silnice přes Červenohorské sedlo je důležitou dopravní tepnou a denně po ní projíždějí stovky těžkých kamionů ve směru na Polsko a obráceně do vnitrozemí.

„Odkládání opravy takto důležitého tahu by v budoucnu znamenalo větší poškození komunikace, které by si vyžádalo daleko větší finanční prostředky na její obnovu,“ vysvětlila Ledvinová.

Zatímco velká část řidičů opravu kritizuje jako v současné době zbytečnou, majitel jesenické dopravní společnosti ADOS Trans Jan Fečík ji hájí.

„Každá oprava silnice je pro Jesenicko jenom dobře. Pokud to tady kolegové nevidí, tak například asfalt je od těžkých návěsů na mnoha místech vydřený, takže opravu to chtělo. Je dobře, že se do toho ŘSD pustilo tak z gruntu. Ta silnice si to zasloužila, i když nezpochybňuji, že je tady hodně cest v horším stavu,“ řekl Fečík.

Sdělil, že on sám upozorňoval už zhruba před dvěma lety, že by bylo dobré silnici v úseku Červenohorské sedlo – Bělá pod Pradědem prověřit a dát do pořádku. „Šlo už o viditelné věci, snad i moje připomínky pomohly k tomu, aby se tato důležitá komunikace opravila,“ míní Fečík.

Protože v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, kde leží Červenohorské sedlo, může rychle nastat zimní počasí, oprava letos brzy kvůli nevyzpytatelnému počasí skončí a bude pokračovat na jaře příštího roku. Potrvá až do léta. Přijde celkem na 83 milionů korun.

  • Nejčtenější

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Silničáři chystají už třetí velkou opravu zfušovaného úseku dálnice D35

Nové čtyři kilometry vozovky zprovoznilo nyní Ředitelství silnic a dálnic v části D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Atmosféru Olomouce před i po listopadu 89 ukazuje nová kniha fotek

Přes 130 dnes již historických fotografií obsahuje nová unikátní publikace nazvaná Olomoucké okamžiky 1989, kterou ve...

Dnes už se neví, jak vypjaté to bylo, říkají studentští vůdci o revoluci

Vyhrožování od estébáků, obavy ze zásahu vojáků a milicionářů, náročný třísměnný provoz a dny beze spánku, ale také až...

Silničáři nezískali všechny pozemky pro obchvat Bludova, vyvlastní je

Pět pozemků na trase obchvatu Bludova na Šumpersku chce nechat Ředitelství silnic a dálnic vyvlastnit. Jednání s...

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz